Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Fenomén: Aqua jóga zpřístupňuje jógu všem

Cvičení ve vodě je poměrně známou metodou, která dokáže sport zpřístupnit i lidem, pro které běžné varianty cvičení jsou příliš náročné či zcela neproveditelné. V USA má svoji vodní variantu i jóga. Co přináší oproti klasickému cvičení?

Aqua jóga není v našich končinách příliš známou variantou jógy a ke všemu jí existuje několik typů. Jejich rozdělení se ale tentokrát věnovat nebudeme – místo toho zaměříme na specifika vodní jógy, která má společná oproti klasickému cvičení na jógamatce.

Stejně jako u každého vodního cvičení, i aqua jóga zcela mění způsob, jakým vnější prostředí působí na lidské tělo. Díky tomu jsou mnohé cviky jednodušší, voda například drží většinu tělesné váhy, takže je možné se o to víc soustředit na techniku. Zároveň ale existují cviky, jejichž provedení je v aqua józe náročnější. Jistě vás samotné při čtení napadají mnohé pozice, při kterých je docela oříšek provést je ve vodě tak, aby vás z ní nakonec netahal plavčík.

Pro řadu pozic proto stěna bazénu představuje podlahu, ležící pozice se pak dělají jakoby ve stoje vedle vnitřního okraje bazénu. Další pozice zase mají své do vody upravené verze, aby bylo možné jejich cvičení ve vodě, ale neztratily svůj původní význam a smysl.

Kate Winge, lektorka Aqua Kriya jógy z Texasu, popisuje cvičení vodní jógy pro About.com takto: “Nadnášející efekt vody ulevuje kloubům od zátěže váhy celého těla, takže snižuje bolest a nepohodlí, které lidé mohou při cvičení pociťovat. Protože tělo ve vodě nese menší váhu, svaly jsou uvolněnější a tak je můžeme protahovat a posilovat se sníženým rizikem zranění.” Podle Kate Winge také vodní Kriya jóga pomáhá při celé škále zdravotních problémů, od lidí s kloubními náhradami, artritidou či roztroušenou sklerózou, přes svalovou distrofii, úzkosti a deprese, až po rehabilitaci po porodu či operaci.

Různé varianty vodní jógy v USA a ve světě získávají na popularitě zhruba od přelomu tisíciletí. V ČR ale její kurzy budete prozatím hledat marně. Věříme, že se to časem změní, a některé studio ji do své nabídky zahrne, zejména v letních měsících.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

16.10.2014 - 15:49

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám