Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Super ovoce nabité energií, pro lepší sex a vitalitu Goji

(godži) – kustovnice čínská – Lycium chinensis

Ovoce GojiZ nutričního hlediska je kustovnice čínská (Goji) dost možná tím nejhodnotnějším ovocem na planetě! Kustovnice čínská obsahuje 18 druhů aminokyselin, včetně všech osmi esenciálních aminokyselin (např. tryptofan či isoleucin), 21 stopových prvků (např. zinek, železo, měď, vápník, germanium, selen, fosfor), je nejbohatším zdrojem karotenoidů ze všech známých rostlin na Zemi (což naznačuje už její jasně červená barva ). Co se týče beta-karotenu, je kustovnice čínská vydatnější než mrkev. Dále obsahuje vitamíny C, B1, B2, B6 a E. Nelze nezmínit protizánětlivý činitel betasisterol a unikátní skupinu lycium polysacharidů, které neutralizují volné radikály čímž zpomalují proces stárnutí, posilují imunitní systém a stimulují podvěsek mozkový (hypofýzu) k vylučování regenerativního růstového hormonu. Kustovnice čínská i skvěle chutná!
Goji jsou tradiční čínskou medicínou považovány za léčivou potravinu podporující dlouhověkost, sílu a sexuální potenci. Moderní výzkumy čínských vědců poukazují na schopnosti udržovat a podporovat harmonický buněčný růst a obnovovat a opravovat DNA. Antiperoxidací volných radikálů vrací elektrické parametry buněčných membrán do normálního rozsahu.

Goji se konzumují samotné jako mimořádně zdravá svačinka, nebo se přidávají do cereálních směsí ke snídani. Skvělé je i přidávat goji do ovocných koktejlů a šejků, jejichž základem může být třeba super výživné konopné mléko (viz. konopné semínko). Čínskou specialitou je příprava čaje z Goji, podobně jako to my děláme s šípky. Goji lze přitom sníst i po vyluhování. Vědci tvrdí, že pro dosažení blahodárných účinků stačí konzumovat 10 až 30 gramů denně (malá hrst).

Goji nejsou příliš bohaté na ovocné cukry a proto si po vysušení nezachovávají měkkost jako třeba rozinky. Pokud vám jejich křupavá konzistence nevyhovuje, stačí do sáčku vložit čerstvý plátek jablka. Goji za den absorbují vlhkost a jsou měkké. Často však změknou i po několika dnech, kdy je sáček otevřený – absorbují vlhkost ze vzduchu.

Goji jsou sušené plody, které mají sytě červenou barvu a jsou velké asi jako sušené rozinky. Chutí připomínají něco mezi brusinkou, jablkem nebo šípkem. Goji rostou v úrodné půdě himalájských podhůří na středně velikých keřích. V těchto oblastech, kde jsou Goji běžnou součástí jídelníčku, najdeme obyvatelstvo s nejdelším průměrným věkem na Zemi.

Tradiční čínská medicína od nepaměti považuje Goji za léčivou potravinu podporující dlouhověkost, vitalitua sexuální potenci.
Použití:

 • při podpůrné léčbě zvýšené hladiny cholesterolu
 • při problémech s prostatou
 • mají také protizánětlivý účinek
 • jsou výjimečně silné antioxidanty, tedy látky, které neutralizují volné radikály (tím pomáhají zabraňovat poškození buněk a stárnutí organismu)
 • silně podporují imunitu organismu

Tradičně sušené bobule jsou proti vysokému krevnímu tlaku a srovnání hladiny cukru v krvi, na oční problémy,podporují imunitní systém a pro prevencia léčbu rakoviny.

V čínské medicíně se tradičně pouzívá k terapeutickým ucelum a k tomu:

 • posilují ledviny a játra ( Proti šedivým vlasum nebo bolavým kloubum)
 • na zvlhčení oči (Důrazně doporučujeme, pokud jste pracovali hodně na
  počítači a máte suché pálení v očích)
 • posílují krevní esence a tonikum
 • regulují krevní tlak a hladinu cukru v krvi
 • Účinná proti zánětu a revmatismu
 • Vhodná pro diabetiky

Sušené bobule Goji lze jíst syrové nebo vařené. Chuť je nasládlá, téměř jako směs brusinek a třešní. Mohou například v kombinaci s obilovinami sloužit jako svačina.
Bobule Goji rostou ve velmi přirozených podmínkách, v divoké krajině nebo se pěstují v regionálních oblastech. Téměř všechny dostupné plody tohoto ovoce pocházejí od Goji rostoucí v údolí Ningxia v Číně. Po sklizni se s plody zachází velmi opatrně a suší se na slunci. Při zpracování se přikládá zvláštní důležitost tomu, aby všechny důležité složky obsažené v tomto plodu zůstaly velmi dobře zachovány.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

01.06.2010 - 11:06

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám