Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Rozhovor o Jin józe s Angelou Jervis-Read

angela

Zaslechli jste o Jin jóge? Nebo ji pravidelně praktikujete a jste z ní stejně jako Angela Jervis-Read nadšeni? Tuto kanadskou lektorku jógy okouzlila síla a účinky jinové jógy a své poznatky přijede na přelomu listopadu a prosince 2015 předávat do pražského Yogacentra. Proč se věnovat i tomuto jógovému směru a čím vás může Jin jóga překvapit, prozrazuje v krátkém rozhovoru.   

Proč Jin jóga? Čím je jedinečná? Proč prohloubit své jógové znalosti právě tímto směrem?

Jin jóga je jedinečná varianta hatha jógy. Nejvýraznějším prvkem jsou dlouhé výdrže v ásanách. Na rozdíl od různých typů relaxační jógy, během kterých jsou studenti v pózách uvolnění a zrelaxovaní, jin jóga skrze výdrže vede k intenzivním prožitkům na vlastních hranicích. Jin jóga se cvičí převážně na zemi, v bezpečných a stabilních pozicích. Je to skvělá cesta jak ukotvit kosti v kloubech a umožnit jejich hladký pohyb. To je důvod, proč je Jin jóga výborným prostředkem pro korekci špatného držení těla, ideální pro sportovce a kohokoliv, kdo denně přetěžuje tělo jednostrannými pravidelnými pohyby či pro seniory, kteří bojují s artritidou.

Pokud vás Jin jóga zaujala, pak můžete absolvovat Certifikovaný kurz Yin jógy v termínu 26. 11. - 1. 12. 2015 v Yogacentrum Holešovice.

Žijeme převážně v jangovém světe. Stále v nějaké činnosti a pohybu. Výdrže v jin józe jsou obvykle 3 – 10 minut dlouhé. Vydržet v nehybnosti je výzva pro celé tělo i mysl. Praktikování v tomto stylu je také skvělým způsobem jak proniknout do světa meditace, zvláště pro aktivní lidi – přestože jsou nehybní, je zde intenzivní síla, která pracuje a která udržuje člověka činného.

Čím Jin jóga zaujme a překvapí ty, kteří ji praktikují poprvé?

Intenzita zážitku z prvního cvičení Jin jógy pro mě byla překvapující. Čekala jsem, že Jin bude nudná. Měla jsem zkušenosti s Aštangou a Vinyasou. Dlouhé výdrže mi nepřipadaly nijak atraktivní. Nejen že mě Jin jóga ihned nadchla, ale navíc se mi po 6 týdnech cvičení, a to pouze jednou týdně, znatelně zlepšilo držení těla. Spousta mých chronických bolestí odezněla. Byla jsem Jin jógou unešena!

Angela Picture

Tento styl je založena na konceptu jin a jang. Je tedy nutné praktikovat zároveň Jin jógu a jangové typy jógy?

Stále cvičím Vinyasu jako doplnění Jin jógy. Jangově zaměřená jóga posiluje, protahuje a stimuluje svalstvo pomocí dynamických a opakovaných pohybů. Naproti tomu Jin jóga pracuje s pojivovými tkáněmi těla – s vazy, šlachami, jizvami, kloubními pouzdry a pojivovými tkáněmi myofasciálních drah. Pojivové tkáně drží v těle vše na svém místě, ovlivňují tvar našeho těla, náš postoj. Pracovat s těmito tkáněmi můžeme pomocí dlouhých pomalých výdržích, když je tělo v pohodě. Tělo i mysl potřebují jinovou i jangovou stimulaci, aby byly v rovnováze.

Pojivové tkáně jsou také místem meridiánů, kterými proudí energie čchi. Tím, že cíleně působíme na pojivové tkáně, můžeme ovlivňovat naše mentální a emocionální stavy.

Pro koho je vhodná Jin jóga a pro koho je vhodný certifikovaný kurz Jin jógy?

Jin jóga je vhodná pro každého. Každý může zkrátit své setrvání v pozici, pokud jsou jeho pocity příliš intenzivní. Studenti bývají velmi pestrá skupina lidí. Někdo nemá žádné jógové zkušenosti, někdo je velmi ohebný a fit, cvičí senioři i zkušení jógíni. A všichni mohou navštěvovat stejnou lekci. V mém studiu jsou lekce Jin jógy vždy nejrušnější. Většina lidí se u nich nezapotí, proto jsou ideální jako polední lekce, po nichž se můžete bez problémů vrátit do práce.

Certifikovaný kurz Jin jógy je vhodný pro maséry, chiropraktiky, životní kouče, psychoterapeuty, fyzioterapeuty a samozřejmě učitele a lektory jógy.

Kdokoliv, kdo chce prohloubit své jógové znalosti je samozřejmě také vítán.

Pokud vás Jin  jóga zaujala, pak můžete absolvovat Certifikovaný kurz Yin jógy v termínu 26. 11. – 1. 12. 2015 v Yogacentrum Holešovice.

 

 

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

22.10.2015 - 13:09

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám