Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Čeho se vyvarovat při cvičení jógy – část I.

Picture-377

Stačí jen několik špatných pohybů a hodina jógy vám může přínést více škody než užitku. Získejte ze své jógové praxe maximum tím, že se vyvarujete běžných chyb, které si nyní představíme.

Jóga je cesta a málokdo na ní dosáhne dokonalosti. Smyslem je postupné zlepšování. Mějte na paměti, že i když k základním pozicím stačí trocha vůle a jógamatka, neznamená to, že cvičíte správně a nebo si z hodiny odnášíte maximum toho, co můžete. Pokud při cvičení zapnete „autopilota“ a nesoustředíte se na chyby a jejich nápravu, přicházíte o přínosy ze cvičení a vystavujete se riziku zranění.

1. Zadržování dechu

běžně dýcháme bezmyšlenkovitě, ale během náročné pozice občas na dýchání zapomeneme. Svalová vlákna pak nemají kyslík pro plný záběr, což může vést k třesení končetin a nebo i pádu z rovnovážné pozice. Drobné nadechnutí to nevyřeší, je potřeba dýchat nosem tak, že ucítíte vzduch vzadu v hrdle a břicho se naplní vzduchem. Následně pomalu vydechněte ústy dokud neucítíte, že máte plíce prázdné.

2. Tlačení na pilu

i v józe platí, že bez práce nejsou koláče, ale nesmíte na sebe být příliš přísní. Jóga není sport, kdy se snažíte z těla dostat maximum výkonu, až svaly pláčou. Jóga by vás nikdy neměla bolet, pokud ano, odpočiňte si a nenuťte se do ničeho, co vám není příjemné. Poslouchejte jemné signály vašeho těla.

3. Srovnávání se s ostatními

jak to tak chodí, tak na každé hodině narazíte na jednoho super-pružného jogína, který bez námahy zvládá každou pozici a jeho stabilita by snesla i opřeného slona. Nesrovnávejte se s ním a soustřeďte se na sebe. Ušetříte si demotivaci a užijete si zábavu ze cvičení. Každý máme jiné tělo a jóga je péčí o vaše tělo.

4. Položte si jógamatku na správné místo

a kde že to přesně je? V předposlední řadě. Lidé si často myslí, že čím víc vepředu tím lépe, ale představte si, že instruktor často prochází mezi cvičícími a opravuje je a pokud zůstanete vepředu, může se stát, že neuvidíte, co máte dělat. Zkuste předposlední řadu, některé pozice vyžadují otočení dozadu a na tomto místě máte stále jistotu, že uvidíte, co máte dělat.

5. Cvičení s plným žaludkem

není úplně nejlepší nápad. Proč? Nejenom, že se ve většině jógových pozic nebudete cítit pohodlně, ale krev proudící do žaludku, aby tam zpracovala živiny z jídla, nechává vaše svaly bez přísunu energie. Na druhou stranu – jídlo je palivo. Když si dáte malou porci alespoň hodinu před cvičením, bude mít krevní oběh dost času doputovat do žaludku, sebrat živiny a doručit je do svalů dříve, než začnete svoji první pozici. Zkuste banán nebo hrst oříšků s kouskem pečiva.

V pokračování článku najdete dalších 5 tipů pro kvalitnější cvičení jógy.

 

Komentáře (5)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

15.09.2014 - 23:40

Načíst další
Načíst další

Komentáře

 1. Kristýna napsal:

  Dobrý den, mám osobní dotaz, již 2měsíce cvičím hot yogu a zároveň jsem změnila jídelníček a snažím se hubnout, ale váha se nehýbe spíše jde nahoru. Je možné, že je to způsobeno právě tou Hot yogou, že se u ní musí více pít a jsem zavodněná? Nevím na koho se obrátit a tak se obracím s prosbou na vás. Děkuji za odpověd,

 2. Jana Svobodová napsal:

  Dobrý den, chybou bych to nenazvala, nicméně jsou závažné důvody, proč jóga preferuje dýchání nosem. Přečtěte si třeba http://www.spektrumzdravi.cz/dzala-neti-cisty-nos-a-spravne-dychani-nejen-pro-joginy

 3. Denča napsal:

  Dobrý večer, je velkou chybou, když někdo dýchá pouze ústy? Ráda bych začala s jógou, ale jsem alergička a jen málokdy se mi daří dýchat nosem díky jeho ucpání. Děkuji 🙂

 4. Jana Svobodová napsal:

  Dobrý den Verush, děkujeme za dotaz, máte pravdu, že během cvičení jógy se běžně dýchá pouze nosem, tady jde o situaci kdy je potřeba uvolnit a zklidnit tělo, kdy je výdech ústy v pořádku. Pěkný večer

 5. verush napsal:

  chcela by som sa opýtať, na výdych ústami. zatiaľ som sa nikde nestretla pri joge s vydychovaním ustami, je to preklep, prip. o aku dychovu metodu ide? dakujem 🙂

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám