Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Hrdina v lehu – protažení a relaxace

hrdina_v_lehu

Sedavé zaměstnání, špatné držení těla, možná špatná kompenzace nebo jen nevyváženost cvičení mohou vést ke zkrácení přední strany stehen. Na tu zadní část a hamstringy myslíme a v průběhu cvičení ji protahujeme hodně. Pojďme se ale nyní zaměřit na kvadriceps, ulevme nohám a vnitřním orgánům a otevřeme si hrudník v relaxační pozici hrdiny v lehu.

Supta Virasána, pozice hrdiny v lehu, jak příhodný název pro tuto ás. Pro někoho bude tvrdým oříškem kvůli intenzitě, takže konečné zvládnutí této pozice pro něj bude malým vítězstvím, možná až hrdinským činem. Pro jiné tato pozice může přinést příjemné protažení, relaxaci a klid. Ale nadsázku stranou, zapomeňme při józe své ego za dveřmi a hrdinsky se přemáhejme maximálně na brzké ranní lekce nebo jógové praxe, rozhodně se netlačme do pozice, kde by nám mělo být nepříjemně.

Kontraindikace této ásany tedy zmíním dříve, než se vůbec propracuji k jejímu popisu – nadměrný tah či bolest v kotnících, koleni či bedrech by pro nás měla být vykřičníkem, abychom již dále nepokračovali.

A nepokračovali do čeho? Do pozice se dostaneme z kleku, chcete-li sedu, mezi chodidly – to je Virasána, neboli pozice hrdiny. V této ásaně je důležité pohlídat si následující body, nárty by měly směřovat do podložky a nevytáčet se ven, chodidla jsou přímo vedle boků. Kolena se nerozjíždějí do šířky, ale držíme je co nejvíc u sebe, stehna tedy míří přímo před nás a jsou v rovnoběžné poloze, určitě ne šikmo ven.

Takto usazeni, opřeni o ruce za sebou, se začneme pomalu pokládat tělem nejprve na lokty, poté až do lehu. Jedná se opravdu o intenzivní extenzi kvadricepsu a oblasti beder, takže se zastavte kdykoli to „už bude moc“. Pokud se nepoložíte až na zem, můžete si záda podložit polštářem, nebo nějakou jógovou pomůckou.

Jestli se ale poskládáte do plné Supta Virasány s rukama podél těla, můžete tuto relaxaci využít k tomu, abyste si promasírovali klenbu a chodidla vůbec (jsou plná tlakových bodů, takže si pěkně zaktivujete organismus). Popřípadě můžete položit ruce za hlavu a udělat prostor plicím. Je pár bodů, na které si dát pozor, stehna musí být stále paralelně, spodní žebra by neměla trčet ke stropu, pokud je máte v tomto postavení, zkuste lehce stlačit pupík směrem k podložce. Jelikož se jedná o relaxační pozici, můžete v ní setrvat od 30 vteřin do několika minut, řiďte se tím, jak je pro vás ásana přínosná a pohodlná.

Existuje hned několik způsobů, jak si dopomoci, pokud hned na začátku nejsme schopni se do pozice dostat. První možností jsou pomůcky, pokud je vám nepříjemný už klek – Virasána – dejte si pod zadek polštář nebo složenou přikrývku, v lehu pak záda podložte také. Pokud vám hrdina nedělá problémy, ale nepoložíte se, můžete zůstat na loktech, nebo si záda podložte opět polštářem nebo přikrývkou.

Cestou může být i Supta Ardha Virasána – tzv. poloviční ležící hrdina, v této pozici necháte jednu nohu nataženou či lehce pokrčenou a druhou pokrčíte vedle boku, jako v hrdinovi.

Kromě protažení nártů, kvadricepsu, oblasti beder, bederního vzpřimovače a břišních svalů působí Supta Virasána blahodárně i na vnitřní orgány – v plné pozici se krásně protáhne dutina břišní. To je přínosné hlavně pro naše zažívání, orgány trávícího traktu se prokrví a okysličí. Ležící hrdina pomůže i unaveným nohám, nebo při menstruačních bolestech.

 

Komentáře (0)
Vendula Krejčířová

Jsem člověk, co má rád pohyb, život a svět a všechno se snaží užívat plnými doušky a mít z toho radost. A díky józe na to mám dostatek elánu a energie.

27.03.2017 - 23:41

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám