Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Co mi dala jóga

joga-a-ja

Na internetu najdete milión článků o tom, jaké benefity přináší cvičení jógy. Obecné fráze slibují krásné tělo, větší flexibilitu, uvolnění a celkové zlepšení zdravotního stavu. Málokdy jdou ale dál než za tuto fyzickou úroveň. Jedna otázka mého jógového učitele mi však nedávno dala prohlédnout, jak se jóga na mém životě podepsala. Pevné a pružné tělo mám, na hlavu se postavím – o tom žádná. Nestačila jsem se ale divit, co tříleté praktikování udělalo se mnou jako s člověkem.

Dobrou noc bez námahy

Začalo to vcelku nevinně. Přišla jsem za svým učitelem, který se kromě jógy zabývá ájurvédou a prosila ho o radu. Ptal se mě na několik věcí, aby zjistil zdroj problému. Jednou z otázek bylo, jak spím. Pod sílou zvyku jsem vypálila, že špatně – jsem chronický nespavec a mám problémy s usínáním. Najednou jsem se zarazila. Počkat, to už přeci dávno není pravda.

Od té doby, co cvičím jógu, si večer lehnu do polohy šavásány a do několika minut jsem „tuhá“. Už dávno se mi nestalo, že bych nemohla usnout kvůli proudu myšlenek, které na mě můj mozek střílí, ač chci sebevíc spát. Prostě jsem se naučila je vypnout. ­­­­To uvědomění mě naprosto ohromilo. Každý, kdo zažil řádku bezesných nocí, jistě ví, oč krásnější a jednodušší je život po osmi hodinách kvalitního spánku. A co teprve, když to může zažít každý den…

Poslouchám a relaxuji

Nedávno jsem si na lekci při pokusu o složitější variantu ásany natáhla sval. Ponechme stranou, že pokud bych dokázala zcela potlačit své ego, o variantu bych se ani nepokoušela a zranění by se nestalo. Prozatím jsem vděčná za malý pokrok – druhý den jsem se probudila a cítila, že to není ono. Ještě před půl rokem bych na bolest nehleděla, rozbalila podložku a maniakálně se pustila do fyzické praxe s tím, že přeci nemůžu vynechat.

Chtění by mě hnalo až za hranice a zastavila bych se v momentě, kdy bych si sval natrhla. Teď jsem rozložila podložku, usedla na bloček a místo ásan věnovala půlhodinku pranajámě. Já – neposedná a hyperaktivní váta – se konečně učím odpočívat, poslouchat své tělo, vnímat jeho hranice a aktuální možnosti. Díky tomu jsem k sobě laskavější, přijímám sama sebe a svá omezení.

Největší bohatství

Jak postupuji v praxi, jsem stále zvídavější. Hledám si různé workshopy, zkouším festivaly, jógové víkendy a začala jsem dokonce navštěvovat školu jógy. Díky tomu mám za rok plný pytel nových zážitků a poznání. Jóga mi dala celý nový životní směr a umožňuje mi seberealizaci, včetně toho, že můžu psát tenhle článek. Co je pro mě ale ještě důležitější, po cestě jsem poznala spoustu nových a inspirativních lidí. Můj diář (po pravdě a méně poeticky – můj Facebook) přetéká novými kontakty a právě mí přátele jsou to, čeho si ve svém životě nejvíce cením. Všechno mi to dává velký pocit radosti a naplnění.

Na závěr si proto neodpustím parafrázi na jednu známou reklamu, která mi pro tuto příležitost přijde docela výstižná. Lekce jógy: 200 Kč. Stylová podložka: 2000 Kč. Prožitek? K nezaplacení…

A co dává jóga vám?

 

Komentáře (0)
Veronika Ciková
Veronika Ciková

Byla to láska až na druhý pohled, ale o to hlubší. Jóga mě provází už několik let, ale nepřestávám v ní objevovat nové věci.
Nořím se hlouběji a můj zápisník přetéká postřehy z vlastní praxe i z lekcí, které vedu ve studiích Praze. Věřím, že sdílením se můžeme vzájemně obohatit a inspirovat. To je moje motivace k psaní.
Spojit se se mnou můžete přes email veronika.cikova@seznam.cz nebo na Facebooku (www.facebook.cz/joganika).

06.06.2017 - 21:19

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám