Školení restorativní jógy
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

5 pozic pro letní relaxaci

letni relaxace logo 12

V letních sluncem prohřátých dnech se Vám možná ani nechce do pozdravů slunci a sekvencí, které zahřejí vaše tělo. Přirozené je v tento čas tělo, které je od přírody zahřáté, protahovat, uvolňovat, relaxovat. Buďte otevřeni pozicím, které zklidní, uvolní a dobijí vaše tělo sami o sobě tím, že jim dáte oporu, prostor, čas. Užijte si letní jógovou relaxaci.

Už v předchozím díle jógy v létě jsme zmiňovali, že cvičit se dá kdekoliv a tak pokud jste na prázdninách a nemáte s sebou své pomůcky, zkuste si vystačit s tím co Vám okolí a příroda nabízí. Pozice provádějte přímo na trávě a na místo bločku zkuste třeba polínko, které máte připravené na večerní oheň.

1.  Sed

Posaďte se do sedu, který máte rádi, je vám v něm pohodlně a nikde vás  nic netáhne a mohli jste v něm chvíli setrvat. Přizpůsobte styl  posezení horkému počasí a nechte pozici “volnější”. Zvolte raději  posezení, ve kterém máte nohy a postavení kyčlí volnější.

Rozevřete dlaně a jednu si položte na břicho a druhou ke svému srdci.  Lehký, jemný dotek vašich dlaní vám pomůže s pozorováním dechu,  klidného chodu uvnitř vašeho těla a prožití přítomné chvíle.  Setrvejte v pozici alespoň 10 min, zkuste nechat zavřené oči po celou  dobu. Na závěr můžete dlaně položit na obličej a oči otevřít do dlaní.  Ty pak nechat volně spouštět zpět do klína a cestou je nechte pohladit  tělo.

letni relaxace logo 02

 2. Most

Jemná pozice pro otevření hrudníku, vytvoření prostoru kolem srdce,  plic. Je možné ji provést v několika variantách a vybrat si tu, která  je pro Vás možná a danou chvíli příznivá. Důležitá je linie nohou,  které jsou rovnoběžné, zapojení chodidel a brada směřující k hrudníku. A využít můžete pomůcek a v pozici tak setrvat déle.

Varianta A. Vypodložte si  bločkem nebo v našem případě “přírodní” variantou pomůcky – ne vždy  máme s sebou na dovolené vše potřebné – a položte bloček pod křížovou  kost. Nechte tělo odpočinout, uvolnit, prodýchejte příjemné protažení.  Setrvejte v pozici několik nádechů a výdechů.

letni relaxace logo 03

Varianta B. Pokud chcete protáhnout zároveň ramena a uvolnit i oblast paží a  otevřeného hrudníku, pošlete ruce s nádechem za hlavu. Pro někoho je to příliš intenzivní, zkuste tedy ruce nenatahovat až za hlavu, ale třeba  jen do stran do svícnu na úrovni ramen.

letni relaxace logo 04

3. Poloviční svíčka s oporou

Dopřejte si královskou pozici – poloviční svíčku a vyzkoušejte variantu  opory (bločku). Pokud se cítíte unaveni – povzbudí vás a pokud jste naopak velmi rozběhnutí, zklidní vás. Dokončete most, odpočiňte pár dechů volně na zádech, nohy nechte pokrčené a potom se opět vraťte do můstku s oporou. Zkuste zvednout jednu nohu vzhůru a vrátit zpět. Potom druhou a zase vrátit zpět.

letni relaxace logo 05

Budete-li se cítit pohodlně pošlete vzhůru k nebi obě nohy.  Nijak nehýbejte krkem, brada směřuje k hrudníku. Zkuste prodýchat několik nádechů a výdechů.

letni relaxace logo 07

 4.  Dítě

Pozici dítěte v tento čas zařaďte do své praxe více než obvykle. Setrvejte v ní několik minut a nechte tělo nabrat sílu, zklidnit dech. Uvolníte kyčlím a spodní části zad. Zároveň hlavu, krk, ruce a ramena necháte odpočívat. Pokud zadek nedojde na paty, položte si na paty deku nebo bolster či bloček a stejně tak se můžete vypodložit pod čelo. Nadechujte pomalu a jemně, nádech a výdech se postupně rozlévá do celého těla.

letni relaxace logo 10

 5.  Motýlek s oporou

Na závěr se uložte do relaxace pozice motýlka v leže a opět využijte opory, tentokrát pro svá kolena. Uvolníte napětí třísel, pánevního dna a kyčlí.Položte se na záda, pokrčte kolena a rozevřete je do stran. Kolena vypodložte bločky. Plosky chodidel se opírají o sebe.

letni relaxace logo 09

Atmosféra letních dní změní i prostředí, kde cvičíte. Dopřejte si radost, klid a prostor i v jiných podmínkách, než pohodlí podložky doma či studiu. Nás doprovázely dva špalky, kopretiny a vůně smrčků. V pozicích setrvejte klidně i několik minut a nespěchejte jak s nastavením pozice, setrvání v ní a přechodem do další.

letni relaxace logo 01_320letni relaxace logo 11_320

 Sestava přehledně

Inspiraci pozic k relaxaci vašeho těla si můžete vzít s sebou – stačí si stáhnout přehledný plakátek níže. Zároveň se těšíme a vítáme vaši inspiraci pro ostatní. Tipy na pozice/sestavy můžete psát do komentářů nebo na náš facebook. Příjemné prázdninové oddychování.

letni jogova relaxace

O autorce:

Petra Šlechtická je nadšenou praktikantkou a lektorkou restorativní a jemné jógy. Petra pravidelně pořádá lekce v tomto duchu ve studiu Jóga Poděbrady, Jógovna a Yoga4Everybody. Přijďte to vyzkoušet také. Přehledně na webu www.umeniodpocinku.cz

Komentáře (0)
Petra Šlechtická

Zakladatelka Yogapoint.cz - nezávislý rozcestník ve světě jógy a zdravého životního stylu.

Petra je nadšenou praktikantkou a lektorkou restorativní jógy a inspiruje skrze blogUmění odpočinku.

31.08.2015 - 07:46

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám