Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Jóga prstů neboli mudry II. část

Jóga prstů neboli mudry, jsou odpradávna gesta, která nás dokážou dobít energií a ovlivnit životní funkce. Jelikož na rukou nám sídlí množství reflexních bodů, které je možné podpořit právě jógou prstů.

Jak již bylo zmíněno v I. části článku, mudry se praktikují každý den nebo v určitou dobu, kdy nás doprovází ať už nějaká negativní myšlenka nebo něco jiného. Pokud je pro Vás doba 45 minut denně dlouhá, je možnost rozdělit čas do určitých intervalů 15 minut za den. Mudry lze praktikovat při chůzi, vleže, vsedě, ve stoji a při meditaci.

kuberova-mudra

Kubérova mudra

Mudra pro řešení každodenních problémů (Kubérova mudra)

Význam Kubérova mudra vyplývá z názvu bůh Kubéra = bůh bohatství.

Přichystáme si obě ruce. Přitisknutím palce, ukazováčku a prostředníčku vytvoříme mírný tlak. Poté malíček a prsteníček ohneme do dlaně ruky. Zároveň mudru držíme jak v levé tak v pravé ruce.

Při praktikování této mudry si můžeme usednout pohodlně na meditační polštář či postel, nebo židli, zavřeme oči (cítíme se pohodlně) a vizualizujeme si naši budoucnost, takovou jakou si ji přejeme mít. Procítíme ty dané pocity, které se nás snaží zaplavit. Nic nepřichází lusknutím prstu. Naše přání je semínko, které klíčí, když ho dobře vyživujeme svými vizualizacemi a pozitivními afirmacemi. A až vyklíčí, nastal daný okamžik přání přijmout, jelikož v ten daný moment jsme na něj zcela připraveni.

Afirmace: Využitím mých sil udělám vše co je potřebné a ostatní se dostaví samo.

Átmandžali mudra

Átmandžali mudra

Mudra pro řešení každodenních problémů (Átmandžali mudra)

Mudra Átmandžali je spjata s gestem modlitby.

Ruce sepneme před srdečním centrem. A mezi rukama necháme mírný dutý otvor. Sepnutí rukou do gesta modlitby přináší vyrovnání a harmonii do těla. Pociťujeme klid a pohodu. Toto gesto také velmi dobře vyrovnává pravou a levou hemisféru mozku. Po dokončení praktikování mudry vzpažíme ruce směrem k nebi. V Indii je toto gesto považováno za pozdrav, čili vyjádření úcty k bližnímu.

Tato mudra přivádí do klidu. Proto ji praktikujeme o samotě, nejlépe při meditaci. Alespoň 15 minut zůstáváme v klidu s hlubokým dechem a děkujeme za vše krásné a pozitivní.

Čemuž můžeme napomoci afirmací: Přijímám vše dobré a pozitivní s otevřenou náručí pln vděčnosti a míru.

Mudra lotosu

Mudra lotosu

Mudra pro zlepšení vztahů (Mudra lotosu)

Mudra lotosu je považována za symbol čistoty.

Ruce spojíme tak, aby se dotýkaly pouze hrany rukou a špičky prstů malíčků a palců, tím nám vznikne poupě, poté rozevřete ruce, ale hrany rukou a špičky malíčků a palců zůstávají spojeny. Ostatní prsty se snažíme roztáhnout, jak je to jen možné. S mudrou vydržíme 4 hluboké nádechy a výdechy, poté zavřeme do poupěte a opakujeme po tak dlouhou dobu, jak se budeme cítit spokojeni. Po dokončení praktikování mudry spojíme ruce do modlitby a ukloníme se k zemi, jako gesto úcty.

Tato mudra je úzce spjata se srdeční čakrou a představuje symbol čistoty. Rozvíjíme tak náklonnost, komunikaci a dobrou vůli. Velmi prospěšné je taktéž praktikovat, když se cítíme vyčerpaní s doplněním o afirmaci: Otevírám se všemu dobrému, co sídlí v každé živé bytosti.

Šúnja mudra

Šúnja mudra

Mudra pro zlepšení vztahů (Šúnja mudra)

Mudra Šúnja je považována za nebeskou mudru.

Připravíme si obě ruce, ohneme prostředníček tak aby se dotkl bříška palce. Poté lehce stlačíme palcem ukazováček. Ostatní prsty zůstávají nataženy.

Tato mudra má spojitost se sluchem a ušima. Pokud trpí lidé onemocněním uší, je dobré mudru praktikovat denně 15 minut. Většinou onemocnění uší přichází v čas, kdy nechceme něco slyšet, nebo si něco vyslechnout. Zkusme mudru praktikovat při meditaci, hluboce dýchat a představit si příjemné pocity, taktéž můžeme praktikování mudry obohatit o relaxační hudbu.

 

Komentáře (0)
Lucie Hitmárová
Lucie Hitmárová

S jógou jsem se seznámila, když mi bylo 17 let, v období kdy jsem si procházela osobními těžkostmi. Jóga je pro mě lékem těla, mysli a duše. V mých úplných začátcích jsem praktikovala velmi zlehka a nepravidelně, dnes jsem józe propadla natolik, že ji s velkou chutí a radostí praktikuji každý den. Den ode dne se učím novým věcem, jelikož jsem na začátku své jógové cesty.
Jóga mi přináší radost, klid, pozitivní náhled na život, přijetí sám sebe a svého pravého „Já“. Ráda bych se taktéž o tu neskutečnou radost podělila s druhými.

02.04.2016 - 09:43

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám