Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Posilněte střed těla, otevřete hrudník a dovolte si dýchat

 Otevřete hrudník a dovolte si dýchat! Vyzkoušejte do pravidelné praxe zařadit pozice, které vám umožní nejen posílit střed těla, ale pomůžou s celkovou rovnováhou a dovolí vám se nadechnout. Stačí jen maličko k tomu, abychom tyto jednoduché pozice aplikovali kdykoliv, když budeme chtít obohatit naši domácí praxi.

“Otevřete hrudník a přijímejte”

Táda= hora-někdy označována jako Sasthiti nebo Tadásana Samasthity

Sama=vertikální, vzdpřímený, nehybný

Sthiti= klidně stojící, stálý

Zpříma se postavte do mírného rozkročení (šíře boků). Ramena směřujte od uší a představte si jako by vás někdo tahal za neviditelnou nitku směrem vzhůru za temenem hlavy. Zároveň tak tlačte celou šíří svých chodidel do země či podložky. Ruce jsou spojeny do namaskara mudry. Soustřeďte se na dech, který přichází od podbříšku, do břicha, hrudníku, až k podkličkové oblasti a výdech. Pětkrát se zhluboka nadechněte, vydechněte.

Zatlačte ramena více k zemi a otevřete hrudník. S dalším nádechem a výdechem se snažte jemně “zatlačit pupek” směrek k páteři a vyrovnat tak prohlubeň na bedrech tím, že podsadíte pánev. Oblast beder si zaslouží výraznější pozornost, než tomu bylo s pěti nádechy a výdechy při otevírání hrudníku. Dýchejte v uvedené pozici alespoň po deset nádechů a výdechů a soustřeďte se na oblast podbříškovou a oblast břišní. Poté vědomě s hlubokým nádechem a výdechem pozorujte oblast hrudní a břišní po dalších 10 nádechů a výdechů.

“Dokonce i sama zeď nám může být dobrým pomocníkem”

Supta Tadásana I. a II. varianta

Při praxi výše uvedené pozice položte jóga podložku tak, aby se jednou z kratších stran dotýkala stěny. Položte se na podložku a přitiskněte chodila směrem ke zdi (paty jsou u sebe a palce u nohou směřují pár centimetrů od sebe. Chodidla se otevřou do pomyslného písmene “V”). Vycentrujte své tělo a ruce zvědněte do polohy tak, aby se dostaly nad ramenní klouby. Ruce jsou vzájemně rovnoběžné a zároveň kolmé k podložce. S rukama začínáme jemně pohybovat doprava a doleva, nahoru a dolů – tyto pohyby jsou velmi jemné.

Po asi pěti opakováních přidáme s výdechem přitlačení levého boku do podložky a s dalším výdechem zatlačení levé nohy směrem do stěny. Poté stejný postup na pravou stranu. Nakonec zatlačíme oběma nohama do stěny a srovnáme bedra. Opakujeme alespoň pětkrát.

Supta Tadásana

Supta Tadásana III. varianta

Pokud zařadíte do své pravidelné praxe tuto variantu Supta Tadásány může vám být pomocníkem i jóga blok. V leže z předchozích variant Supta Tadásány I. a II., se snažte o výzarné prodloužení trupu po stranách, a to pro lepší zpevnění v oblasti lopatek a pro zlepšení symetrie těla. Hrudník při této praxi zůstává otevřen, avšak pokud přichází pocit hrbení se, odložíme jóga blok a otevřeme dlaně směrem ke stropu a hrudník vyrovnáme/otevřeme. Rucemi společně s jóga blokem pohybujte dopředu a dozadu, alespoň desetkrát s vědomým nádechem a výdechem. Pohyby jsou pomalé a jemné.

“Posilněte střed těla”

Pro posílení středu těla je vhodné do pravidelné praxe zařazovat pozici navásany. Pokud jsou břišní svaly oslabeny, mají tak na svědomí celkově špatné držení těla. Díky čemuž se tak projevuje asymetrie v předním i zadním směru, proto je třeba se na tuto oblast obzvláště zaměřovat. V lehu na zádech spojíme ruce a s výdechem mírně zvedneme hlavu, ramena a horní část těla a násldně i nohy od země/podložky. V dané poloze vydržíme aslespoň pět nádechů a výdechů. Snažte se tuto pozici nedržet bedry, ale pociťujte oblast bříšní a otevírejte hrudník. Tato pozice nepřináší benefity jen v posílení břišních svalů, ale také poskytuje celkovou rovnováhu našeho těla.

 

Komentáře (0)
Lucie Hitmárová
Lucie Hitmárová

S jógou jsem se seznámila, když mi bylo 17 let, v období kdy jsem si procházela osobními těžkostmi. Jóga je pro mě lékem těla, mysli a duše. V mých úplných začátcích jsem praktikovala velmi zlehka a nepravidelně, dnes jsem józe propadla natolik, že ji s velkou chutí a radostí praktikuji každý den. Den ode dne se učím novým věcem, jelikož jsem na začátku své jógové cesty.
Jóga mi přináší radost, klid, pozitivní náhled na život, přijetí sám sebe a svého pravého „Já“. Ráda bych se taktéž o tu neskutečnou radost podělila s druhými.

05.11.2019 - 11:41

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám