Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Sarasvatí, Lakšmí

lakshmi_saraswati

Každá z žen má v sobě ukrytou bohyni, tak ji zkusme v sobě procítit a spojit se s ní.  Věřím, že každá žena pokud zapátrá do své hloubky, v sobě tu bohyni nalezne a další bohyně lze na svou životní cestu přivolat. Přivolejme k sobě například Sarasvatí a Lakšmí, každá nám přináší naprosto odlišná poselství a s láskou nám jistě pomůžou v každé z našich životních situací.

Sarasvatí

V sanskrtu: सरस्वती

Sarasvatí – Šakti je hinduistickou bohyní, ale taktéž manželkou boha neboli stvořitele Brahmy. Sarasvatí v překladu znamená plynoucí, je považována za matku všeho tvorstva, jelikož symbolizuje plodnost a čistotu. Sarasvatí je zosobnění umění, vědy, řemesel a mnoha dalších znalostí. Je zobrazována v bílém rouchu, sedící v lotosovém květu a ve svých čtyřech rukách drží hudební nástroj, růženec a knihu. Růženec neboli symbol duchovní moudrosti drží v pravé ruce a knihu, symbol světské vzdělanosti drží v levé ruce. Mezi další symboly se řadí taktéž labuť.

Tato hinduistická bohyně nám napomáhá se všemi způsoby kreativního vyjadřování se, čímž je myšlena hudba, kresby, tanec či řemeslné práce. Sarasvatí nám napomáhá soustředit naši mysl na kreativní projekty. Pokud si na pomoc v uvedených situacích zavoláme právě bohyni Sarasvatí, ujišťuje nás ve vyjadřování se v daném momentu kreativním způsobem (malujme, tančeme, zpívejme, pišme deníky atd.).

V určitých okamžicích v našem životě se můžeme cítit polapeni tíhou a naše myšlenky a všechny činnosti můžeme zaměřovat příliš na materiální svět. Jelikož jsme bytosti s neomezenými možnostmi, zavolejme si na pomoc bohyni Sarasvatí a požádejme ji, aby nám od této tíhy napomohla odnést závěs až přílišného materialismu z našeho výhledu. A právě pro vyjádření nemateriálních ideálů a energií je velmi důležitá hudba. Obklopte se v této situaci relaxační hudbou nebo „songy“, které zaplní srdce do plna. Nechejme se unášet tóny, experimentujme a užívejme si nekonečných možností!

Lakšmí

V sanskrtu: लक्ष्मी

Jméno Lakšmí je odvozeno ze sanskrtského slova Laksya což znamená „cíl“ nebo „záměr“. Bývá spojována se štěstím a hojností. Je dcerou mudrce Bhrgua, kdy po zapuzení bohy se znovu zrodila sedící na lotosovém květu. Říká se, že kdy se Lakšmí zrodila, byla tak nádherná, že ji chtěli všichni bohové za manželku, ona se rozhodla pro boha Višnua (boha slunce). Lakšmí je krásnou měsíční bohyní blahobytu a štěstí s nazlátlou pletí, která přináší každému hojnost. Taktéž je symbolem krásy, štědrosti, čistoty a opravdového štěstí. Ale samotným posláním Lakšmí je přinášet Zemi věčné štěstí.

Pokud se na naší životní cestě ocitáme na křižovatce, právě Lakšmí je ta pravá bohyně, která nám pomůže v hledání životní dráhy, která nám bude poskytovat slušné odměny, a to včetně osobního naplnění. Lakšmí velmi dobře ví, že bohatství samo o sobě nestačí k trvalému štěstí, musí být doprovázeno spiritualitou a seberealizací. Proto nás může navést na cestu, která v nás bude vzbuzovat radost a pomůže i jiným.

Lakšmí nám může pomoci v domácnosti, s blahobytem, krásou a estetikou, s trvalým štěstím a mnoho dalšího.

Pokud se chceme s Lakšmí spojit, neboli ji k sobě přivolat na pomoc zkusme pocítit vděčnost za vše, co momentálně ve svém životě máme. Lakšmí má ráda vnímavá a vděčná srdce. Zkuste s plynulým dechem svoji vděčnost více a více prociťovat a poté Lakšmí poděkujeme, nejlépe děkovnou mantrou: „Om Nameh Lakshmi Námah“.

 

Komentáře (0)
Lucie Hitmárová
Lucie Hitmárová

S jógou jsem se seznámila, když mi bylo 17 let, v období kdy jsem si procházela osobními těžkostmi. Jóga je pro mě lékem těla, mysli a duše. V mých úplných začátcích jsem praktikovala velmi zlehka a nepravidelně, dnes jsem józe propadla natolik, že ji s velkou chutí a radostí praktikuji každý den. Den ode dne se učím novým věcem, jelikož jsem na začátku své jógové cesty.
Jóga mi přináší radost, klid, pozitivní náhled na život, přijetí sám sebe a svého pravého „Já“. Ráda bych se taktéž o tu neskutečnou radost podělila s druhými.

14.03.2017 - 22:37

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám