Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Finger yoga – jóga prstů, I. část

Málo z nás si uvědomuje, kolik máme v rukou ukryto energie. Každodenní shon nám zabraňuje tyto informace přijímat a uvědomovat si je. Buďme vděční, že ruce máme a děkujme za to, co pro nás každý den vykonávají. A proto se jim zkusme odvděčit jógou prstů – zaslouží si to.

Indičtí Mistři od pradávna věděli, že v prstech je ukryta až magická energie, kterou můžeme každý den využít a dokonce jí i podpořit naše zdraví. Původu muder je bohužel nejasný. Pro Indy jsou mudry pevnou součástí všech úkonů. Jóga prstů neboli mudry byly a dodnes jsou považovány za něco, co je spojeno s božstvím. V různých mystických polohách rukou a prstů pociťuje dotyčný zvláštní energii a sílu. Mudry nejsou nijak složité, lze je považovat za jednoduchý systém sestav rukou a prstů, které mají schopnost propojit nás s duchem. Zkusme se dostat do vnitřní rovnováhy, podpořme proudění životní energie a zůstávejme svěží a vitální.

Mudry

Mudra je označení pro mnoho jevů, jako jsou například určitá gesta, symboly a pozice rukou. Vyskytují se však i jiné pozice, které lze považovat za mudry, jako různé tělesné pozice, pozice očí a další. Všechny tyto pozice nám charakterizují různé procesy vědomí. Mudry mají blahodárný vliv na naše tělesné funkce, ale také vydatně podporují oblasti našeho mozku. Díky všemožnému ohýbání, natažení a doteků prstů můžeme působit na naši mysl a ovlivnit naše tělo.

A jak mudry praktikovat?

Velmi jednoduše. Tlak je příjemný, jemný a ruce jsou zcela uvolněny. Pohyblivost rukou je v přímém vztahu k pohyblivosti celého těla. Nezapomínejme, že v rukách máme uloženo mnoho energetických center. Snažme se k praktikování muder přiklánět pečlivě a brzy se výsledek dostaví. Taktéž při provádění muder nezapomínáme na hluboký dech (plný jógový dech). Mudry můžeme praktikovat kdekoliv, ať už v kanceláři nebo večer při televizi, ale v první řadě se naučme při praktikování soustředit sami na sebe a nenechejme na sebe působit okolní ruch. Dle indického badatele o mudrách Kešav Deva, jsou doporučení držet mudru 45 minut denně. Pokud nám to okolnosti nedovolují je možné působení mudry v 45 minutách rozložit po 15 minutách za den.

Mudry můžeme rozdělit taktéž do různých událostí, které nás doprovází na každodenní cestě

Zkusme mudry zapojit do meditací, které nás uvolňují, osvobozují z různých sklíčení a napomáhají posilovat naše vnitřní, ale i vnější bohatství. V této části článku jsem se zaměřila na meditace s mudrami, které napomáhají k řešení každodenních problémů (Varunova mudra) a mudry pro zlepšení vztahů (Ganéšova mudra).

finger yoga - joga prstu

Mudra pro řešení každodenních problémů (Varunova mudra)

Význam názvu Varunova mudra vyplývá ze slova Varuna = bůh vody.

Ohneme malíček na pravé ruce tak, aby se dotkl bříška palce, a pravý palec položíme na malíček. Pravou ruku vložíme do levé a levým palcem mírně zatlačíme do pravého palce, který leží na pravém malíčku. Levá ruka mírně podepírá pravou ruku.

Praktikujeme 45 minut denně, nebo klidně v rozložených intervalech po 15 minutách.

Pusťme se každodenních starostí, vizualizujme si při meditaci a praktikování mudry vodopád osvobozující vody, který nás pohltí a smyje z nás to přebytečné, co nám již neslouží a přichází to nové a svěží (očištěné).

finger yoga - joga prstu 2

Mudra pro zlepšení vztahů (Ganéšova mudra)

Význam názvu Ganéšova mudra vyplývá se slova Ganéša = bůh se sloní hlavou, odstraňuje překážky na cestě životem každému, pokud jej o to požádáme.

Levou ruku nasměrujeme dlaní ven od hrudníku. Prsty mírně ohneme. V tomto momentu se pravá ruka zachytne za levou. Ruce držíme v úrovni srdce. Hluboce dýcháme (plný jógový dech) a při výdechu se snažíme ruce od sebe odtahovat, ale bez toho aniž byste povolili zaklesnutí. Při nádechu se napětí uvolňuje, ale neustále zůstáváme zaklesnuti dlaněmi. Opakujeme alespoň 6x a poté přikládáme ruce na hrudník a cítíme doznívání účinků mudry. Poté vyměníme pozice rukou a opakujeme 6x a ukončujeme přiložením na hrudník a poté mírným ukloněním k zemi, jako gesto úcty.

 

Komentáře (0)
Lucie Hitmárová
Lucie Hitmárová

S jógou jsem se seznámila, když mi bylo 17 let, v období kdy jsem si procházela osobními těžkostmi. Jóga je pro mě lékem těla, mysli a duše. V mých úplných začátcích jsem praktikovala velmi zlehka a nepravidelně, dnes jsem józe propadla natolik, že ji s velkou chutí a radostí praktikuji každý den. Den ode dne se učím novým věcem, jelikož jsem na začátku své jógové cesty.
Jóga mi přináší radost, klid, pozitivní náhled na život, přijetí sám sebe a svého pravého „Já“. Ráda bych se taktéž o tu neskutečnou radost podělila s druhými.

18.03.2016 - 16:12

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám