Školení restorativní jógy
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Rozpohybujme naše děti

deti-joga

Není žádnou novinkou, že děti se stávají méně aktivními, jejich fyzická aktivita není taková, jako tomu bývalo ještě před pár lety. Velký podíl lze zcela určitě přisoudit dnešnímu životnímu stylu a věcem, jež nám život “usnadňují”. Jsem ohromena, jak rok od roku fyzička našich dětí klesá. Není to škoda?

Kde jsou časy, kdy se lezlo po stromech, a kradly se třešně od sousedů? Hrály se různé hry na ulici? Skákalo se přes švihadlo? Kdy se na základní škole pokládala tělesná výchova za podstatný předmět?

Je to mnoho otázek, pojďme si na ně odpovědět

V dnešní době přibývá čím dál více obéznějších dětí. Obezita je v posledních letech odbornou veřejností nazývána jako epidemie třetího tisíciletí. Stává se stále větším problémem, a to nejen u dětí. Motivujme naše děti více k pohybu, zdravější a výživnější stravě, ale zároveň také k vnitřnímu zklidnění. Jak toho můžeme dosáhnout?

V dnešní hektické době, kdy se lidé jen zřídka dokáží zastavit a jsou méně či více polapeni stresem, zapomínají sami na sebe a nejen že tím trpí, ale dokonce tím trpí i děti. Zpomalme! Zkusme najít příjemnou alternativu, zklidněme se, hluboce dýchejme a učme to i naše děti. Taktéž dlouhodobé sezení u všemožné elektroniky našim dětem nesvědčí a svědčit nebude.

Problémy začínají pomalým ochabováním paravertebrálních svalů a následují problémy s páteří jako takovou. Vezměme v potaz zdraví našich dětí, ale i nás samotných. Co tělu dáváme, to nám nepřetržitě vrací nazpět.

Zkusme jógu pro děti

Dětská jóga je velmi prospěšná a ne všichni můžou být s tímto tématem seznámeni. Taktéž velmi dobře podporuje koncentraci a kreativitu. V nespolední řadě zlepšuje vyrovnanost sám se sebou a přispívá k uvědomování si svého pravého „já“. Což se u dětí nemusí nijak zvláště zdůrazňovat, ale pokud přicházíme do větší společnosti a seznamujeme se s ní, začínají se tvořit masky.

Jóga pro děti je hravou záležitostí, která využívá přirozený pohyb dětí

Děti jsou plné života a srší energií. V hodinách jde hlavně o to, aby se pobavily a vyřádily. Nejde zde o to, aby se dokonale soustředily na pozici, jako je tomu v hodinách jógy, kterou navštěvují dospělí. Pokud chceme děti motivovat k pohybu, je výborné spojit cvičení s pohádkou nebo příběhem, abychom je vedly ke kreativitě a zároveň také ke koncentraci.

Doporučuji literaturu, kde se dočtete hodně o józe, jak pro děti, tak pro mládež. Příjemné čtení: MAHESHWARANANDA, Libuše PILAŘOVÁ a Jindra DOHNALOVÁ. Jóga v denním životě pro děti a mládež. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 2014.

Již v prvních letech života se tak děti mohou setkávat s jógovými pozicemi, jako je například, v pro děti pochopitelném slova smyslu: pes, kočka, židle, žába atd. Neméně je důležité učit děti k hlubokému dýchání (plný jógový dech), které se děti naučí i díky tomu, že si např. přivoní ke kytičce. Zhluboka se nadechnou nosem a zhluboka vydechnou.

V Indii s dětmi začínají jógu cvičit od 8 let

Kdy je dokončen vývoj plic, jelikož do té doby je dech pouze povrchový. Po čase, kdy začnou děti pravidelně praktikovat jógu, naučí se správně s dechem pracovat. Jóga dětem přináší velké benefity a harmonizuje energetické pole v těle. Rozvíjí stabilitu a koncentraci. Dává do pořádku vady držení těla, jelikož dětství je obdobím, kdy se vyvíjí páteř a děti by si měly navyknout na správné držení těla. Učí naslouchání svému vlastnímu tělu a porozumění mu. A v neposlední řadě také učí děti relaxaci, umění odpočinku a využití času sám pro sebe.

Jóga zapojuje celé tělo, učí správnému dýchání a taktéž velmi dobře pracuje i s emocemi a jejich vyjádřením. Cvičení by mělo dětem přinášet radost a pohodu. Protože zdravé tělo, duch a mysl, je krásnou odměnou.

A jak často praktikovat jógu s dětmi?

Měli bychom brát v potaz výdrž dětí a jejich nadšení pro cvičení. Pokud máte poblíž svého bydliště studio jógy, kde vedou lekce pro děti, neváhejte a běžte to zkusit. Za ten výsledek to určitě stojí.

 

Komentáře (0)
Lucie Hitmárová
Lucie Hitmárová

S jógou jsem se seznámila, když mi bylo 17 let, v období kdy jsem si procházela osobními těžkostmi. Jóga je pro mě lékem těla, mysli a duše. V mých úplných začátcích jsem praktikovala velmi zlehka a nepravidelně, dnes jsem józe propadla natolik, že ji s velkou chutí a radostí praktikuji každý den. Den ode dne se učím novým věcem, jelikož jsem na začátku své jógové cesty.
Jóga mi přináší radost, klid, pozitivní náhled na život, přijetí sám sebe a svého pravého „Já“. Ráda bych se taktéž o tu neskutečnou radost podělila s druhými.

04.04.2016 - 09:43

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám