Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Co jsou mantry a jaký je jejich přínos

mantra om

Slovo mantra je zvučné a pozitivními vibracemi naladěné. Ale ne pro každého známé. Mantra může být považována za starodávný tajemný zvuk, který má velmi blahodárné účinky na naši psychiku, osobní rozvoj, otevření srdce, vyrovnání dvou polarit v našem těle a dokáže pomoci s vyrovnáním bouřlivých emocí.

Mantry mají taktéž stimulační účinky, ale i motivační a aktivační. Účinné jsou taktéž pro lepší spánek, využíváme je při meditacích, taktéž nás můžou roztančit a poté se chvílemi můžeme cítit jak kdybychom se „vznášeli nad zemí“. Mantry pomáhají v situacích, ve kterých si přejeme na někoho zapomenout nebo si přejeme přitáhnout novou bytost do našich životů. Můžeme je využít v jakékoliv situaci v našich životech.

Mantra

Man = Mysl, Tra = jít za, ovládnout, překonat

Mantra je označována za osvobozující zpěv, který nám pomáhá se naladit na naše „vyšší Já“ a díky tomu dosáhnout za naši mysl. Její použití a účinky byly popsány ve starých indických Védách a po tisíciletí byly předávány z mistra na mistra. Nejen východní kultura znala a dodnes zná posvátné účinky, které dokáže mantra rozvířit. Hinduisté – Hinduistická tradice učí, že veškeré znaky světa vzešly z posvátné slabiky ÓM, která je považována za nejmocnější mantru, prvotní vibraci vesmíru. Taktéž je součástí ostatních manter.

Například v Indii nebo v Tibetu dodnes používají mantry k mnoha účelům. Využívají se jako bhaktické modlitby nebo se využívají jako ochranný štít proti negativní energii, nemoci nebo proti všemu zlému. Mantry pomáhají k transformaci nás samotných, relaxaci, nabití se pozitivní energií. Velmi dobře rozhání pochmurné myšlenky a ladí nás na pozitivní frekvence. Pokud zůstaneme při praktikování mantry trpěliví, přinese nám blahodárný výsledek. Mantry dokáží velmi dobře ovlivňovat zevnitř i zvenčí, můžeme je taktéž cíleně využívat pro léčení jakýchkoliv bolestných míst, ať už v našem organizmu nebo v našem životě.

Posvátná tajná matra – ochraňuje toho, kdo ji zpívá

Gayatri mantra                                             

Om bhur bhuvah svah

Tát savitúr váren(i)yam

Bhárgo devásya dhimahi

Dhíyo yó nah prachodáyat

 

[Óm bhúr buvah svach

Tát savitůr várenjam

Bhargó dévasja dhímahí

Dhíjo jónah pračódajáh.]

Překlad a význam Gayatri mantry

Meditujme o Óm, božském prazvuku, z něhož povstaly tři říše – hrubá, zemská, jemnější, éterická a nebeská (Bhur, Bhuvah, Svah). Uctívejme nejvyšší božské Bytí, tvořivou životadárnou dílu. Meditujme o zářivém světle, které zničí všechnu tmu, všechnu nevědomost a všechny nectnosti. Kéž toto světlo osvítí naši mysl.

Gayatri mantra je považována za vrchol Védských manter a její původ je spojován již se samotných počátkem času. Obsahuje potenciál všech manter. Velmi dlouhou dobu byla považována za tajnou a byla svěřena pouze těm nejvyšším a nejpovolanějším. Její síla se promítá v mnoha dimenzích. Proto by se k ní mělo v dnešní době přistupovat s úctou.  Gayatri mantra nám pomáhá k prozáření, harmonizaci a naplnění se světlem. Pomáhá nám otevřít srdce, uvolnit skryté emoce. Opakování Gayatri mantry nám přináší životní sílu, posiluje zdraví, očišťuje mysl, přináší klid a vede k osvobození.

Mantra Óm Mani Padme Hum

Óm Mani Padme Hum (ॐ मणि पद्मे हूँ)

Ve zvuku mantry je obsaženo tělo, řeč, mysl všech bódhisatvů a buddhů. Poskytuje nám ochranu před negativními vlivy a různými formami nemocí.

Díky pravidelnému opakování této mantry rozpouštíme negativní vlivy kolem nás, rozpouštíme rušivé emoce a dostáváme se na klidnou a pozitivní frekvenci. Taktéž očišťuje tělo od ega, skandhy.

Ganesha mantra

ऊँ गं गणपतये नमः

Ganesha Sharanam Sharanam Ganesha

Gam Gam Ganapatye Sharanam Ganesha

Jai Ganesha Jay Jay Gana Natha

Om Gam Ganapataye Namaha

Díky Ganesha mantře můžeme požádat o štěstí, bohatství, blahobyt na své životní cestě.

Ganesha patří mezi nejznámější a nejmilovanější bohy hinduismu. Uctívá se jako pán začátků, nositel štěstí a mocný pomocník při překonávání překážek, bůh intelektu a moudrosti.

 

Komentáře (0)
Lucie Hitmárová
Lucie Hitmárová

S jógou jsem se seznámila, když mi bylo 17 let, v období kdy jsem si procházela osobními těžkostmi. Jóga je pro mě lékem těla, mysli a duše. V mých úplných začátcích jsem praktikovala velmi zlehka a nepravidelně, dnes jsem józe propadla natolik, že ji s velkou chutí a radostí praktikuji každý den. Den ode dne se učím novým věcem, jelikož jsem na začátku své jógové cesty.
Jóga mi přináší radost, klid, pozitivní náhled na život, přijetí sám sebe a svého pravého „Já“. Ráda bych se taktéž o tu neskutečnou radost podělila s druhými.

26.08.2016 - 00:34

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám