Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Brahma, Brahman

brahma

Brahma

Sanskrt: ब्रह्मा

Je hinduistický bůh, který patří do ústřední božské trojice (Brahma, Šiva a Višnu). Brahma neboli déva, Brahma – Bůh. Je stvořitelem, vládcem světa, otcem bohů a lidským bytostem. Bývá nejčastěji zobrazován, jako starší muž se čtyřmi hlavami, čtyřmi obličeji a čtyřma rukama. Tento vzhled má připomínat, že je zdrojem veškeré moudrosti a učenosti.  Brahma je demiurg, který se rodí z lotosu, který vyrůstá z břicha Višnua. Když je vesmír stvořen, Višnu se probouzí a bere jej do své péče. Toto se opakuje v kosmických cyklech.

Doba trvání určitého světa od jeho stvoření do jeho zániku je jeden Brahmův den (kalpa). Stejně je i dlouhá jeho noc tj. období klidu, kdy Brahma po předchozím tvoření odpočívá. Brahmův den se rovná tisíci rokům bohů, kdy rok bohů trvá 360 lidských let. V první ruce drží žezlo, které tvarem připomíná lžíci, což poukazuje na to, že je bohem oběti.

V další ruce drží nádobu s vodou, která odkazuje na prvotní živel. Ve třetí ruce drží růženec, kterým určuje čas vesmíru. V poslední ruce nejčastěji drží Védy, ale taktéž je někdy zobrazován s lotosovým květem. Jeho jízdním zvířetem je labuť. Taktéž bývá uctíván jako jeden z největších mudrců.

Brahman

Brahman označuje abstraktní prvek božství, prozákladní Bytí, Absolutno. Jsoucno, které prostupuje vším. Učenci, kteří znají Absolutní Pravdu, nazývají tuto podstatu jako Brahman, Paramátmá nebo Bhagaván. Bhagaván je je končnou, úplnou realizací absolutna. Tedy poznání Brahmanu je tedy částečné poznání Absolutna.

Krišnův výrok v Bhagavad-gítě – brahmanó hy pratištháham (Jsem základem neosobního Brahmanu) – s konečnou platností potrvzuje koncepci Bhágavata Purány, že Bhagaván (Krišna, Višnu) je skutečnou podobou Absolutní pravdy a zdrojem Brahmanu, který je jen Jeho neosobním aspektem. (Stejně jako Slunce, které má konkrétní podobu koule, avšak je zakryto slunečními paprsky).

 

Výroky z Upanišad:
Sanskrtský originál Český překlad
„pradžnánam brahma“ „Vědomí je brahma“
„ajam átmá brahma“ „Átma je brahma“
„aham brahmásmi“ „Jsem brahma“
„tat tvam asi“ „To jsi ty“
„sarvam khalvidam brahma“ „Všechno je věru toto brahma“
„brahmano hy pratištháham“ „Jsem základem neosobního brahmanu“

Mantra

Komentáře (0)
Lucie Hitmárová
Lucie Hitmárová

S jógou jsem se seznámila, když mi bylo 17 let, v období kdy jsem si procházela osobními těžkostmi. Jóga je pro mě lékem těla, mysli a duše. V mých úplných začátcích jsem praktikovala velmi zlehka a nepravidelně, dnes jsem józe propadla natolik, že ji s velkou chutí a radostí praktikuji každý den. Den ode dne se učím novým věcem, jelikož jsem na začátku své jógové cesty.
Jóga mi přináší radost, klid, pozitivní náhled na život, přijetí sám sebe a svého pravého „Já“. Ráda bych se taktéž o tu neskutečnou radost podělila s druhými.

30.04.2017 - 08:59

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám