Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Pozice savasana, neboli pozice „mrtvoly“

Savasana

Co je vlastně smyslem pozice savasana (šavásana), neboli pozice „mrtvoly“? A jak nejlépe k ní přistupovat?

V pozici „mrtvoly“ vlastně symbolicky umíráme a to podle starých způsobů našeho myšlení a konání. Normálně vnímané hranice obrazu našeho těla se rozpustí a my vstupujeme do stavu blažené neutrality.

V odpovědi na otázku – Jaké jsou pocity v této pozici mrtvoly? – můžeme odpovědět – vlastně žádné.

Při cvičení savasany začněte tím, že srovnáte, zarovnáte celé tělo. Ujistěte se, že obě strany vašeho těla jsou rovnoměrně na podlaze a že vaše uši jsou stejně vzdáleny od ramen. Fyzicky uvolněte svaly a kosti. Představte si, že hmota vašeho těla klesá směrem k zemi a poté se rozlije jako olejová skvrna.

Zklidněte smysly. Změkčete kořen vašeho jazyka. Koulejte očima v očních jamkách a poté je stočte směrem dolů, abyste se tak mohli dívat směrem k vašemu srdci. Uvolněte „vnitřní uši“ směrem k zadní části lebky – ale tak, aby nepřestávaly pozorně naslouchat zvuku dechu. Napněte kůži u kořene nosu a uvolněte ji směrem ke spánkům.

Nakonec se vzdejte veškerého psychologického úsilí – a nebo alespoň tolik, kolik jste schopni. Tak jak stále ležíte narovnaní na zemi, zjistíte, že se stále snažíte přemýšlet o tom, co je ještě potřeba v této pozici „udělat.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

Načíst další
Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu