Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Moje čínská učitelka jógy

Vyzkoušet jógu? O tom jsem přemýšlela už delší dobu. Psaní o zdravé výživě pro Jóga Magazín uspíšilo můj plán.

Manžel pracuje v Číně, a tak tam nyní bydlíme s celou rodinou. Pracovníci z cizích zemí si mohou organizovat různé kurzy. Tak jsem se dostala na svou první lekci jógy a poznala učitelku Liu Ming.

Liu Ming je elegantní, na první pohled křehká dáma. Sama viděla jógu poprvé před sedmi lety. Po třech desítkách let práce v továrně najednou neměla v důchodu co dělat. Pořad v v čínské televizi ji k józe přivedl. První měsíc cvičila doma podle televize, potom dva měsíce navštěvovala základní kurz jógy v Dalianu, dále se už opět jenom učila a cvičila sama. Před důchodem nikdy nijak zvlášť nesportovala.

Liu Ming je 60 let. Zdá se neuvěřitelné, co nyní dokáže. Absolvovala jsem s ní už několik lekcí, které navštěvují většinou sportovní a dobře udržované ženy středního věku. Žádná z nás se ani neblíží schopnostem naší učitelky důchodového věku. Sama nyní s nadsázkou říkám, že ještě asi nejsem dost stará, abych jógu tak dobře zvládala.
Jóga a zdraví
„Cvičení jógy mi zlepšilo vzhled kůže, projasnilo tvář, zlepšilo postoj i spánek,“ říká Liu Ming. Dnes proto cvičí jógu už denně, a to ve dvou až třech lekcích pro zájemce nejrůznějšího věku. Například její žáci z řad vysokoškolských studentů si chválí zlepšení koncentrace a zklidnění, které zlepšilo také spánek.

Muži podle ní s jógou příliš nezačínají. „Bojí se, že nejsou dostatečně flexibilní, ale právě proto by jógu potřebovali ještě více,“ dodává Ming.

Na otázku, jestli v případě zdravotních potíží preferuje tradiční čínskou medicínu anebo tu západní moderní, s úsměvem odpovídá, že od doby, kdy cvičí jógu, nebyla nikdy nemocná a nesnědla jedinou pilulku. „Čím jsem starší, tím lépe vypadám a lépe se cítím.“
Vegetariánství v Číně
Výběr stravy nijak filosoficky neřešila, ale od doby, kdy praktikuje jógu, ztratila chuť jíst maso. Dnes proto maso sní pouze tehdy, když jí ho nabídnou v hotovém jídle. Základem její denní výživy je zelenina.

Domnívá se, že je dnes ve stravování mnoho čínských lidí pod vlivem západu. Považují prý příjem masa a mléka za nezbytný. O vegetariánství uvažují lidé spíše z dietních důvodů. Číňané vidí, že na vegetariánské stravě se dá snadno zhubnout, a proto ji někteří zkouší. Vegetariánské restaurace, které jsem v Číně poznala já, rozhodně prázdnotou nezejí.
Jóga v Číně
Podle Liu Ming není jóga v Číně obzvlášť oblíbená, a to z několika důvodů. Mnoho Číňanů si myslí, že jóga je příliš komplikovaná a znamená více mučení než zábavy. V Číně se tradičně lidé hodně pohybují. Ať už v práci anebo ve volném čase v parcích, vlastně na jakémkoliv volném prostranství venku.P Nejčastěji se cvičí tai-chi nebo jen tančí.

Pohyb venku je zdarma a Číňané jej berou spíš jako společenskou zábavu než cvičení, není k němu nic potřeba. Zatímco pro lekci jógy je třeba učitele a prostor, za obojí se zde platí.

Mnohé děti cizinců, kteří trvale žijí v Dalianu, navštěvují kurz Taekwonda vynikajícího čínského trenéra s černým páskem. Jednou při cvičení venku, kdy děti honil po schodech nahoru a dolů, se kolemjdoucí lidé divili, za co své děti takto trestáme.

Liou Ming není členkou žádného jóga klubu ani organizace, ale její vlastní práce je v Dalianu tak známá a uznávaná, že už několikrát poskytovala rozhovor pro místní časopisy i televizi.

Komentáře (0)
Margit Slimáková

25.01.2011 - 11:50

Načíst další
Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu