Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Žárlivost

„Muži a ženy slézají hory, protože tam, kde hora končí, začíná nebe. Jenže nebe začíná všude tam, kde na hoře zrovna stojíme. Takže jediné, co je potřeba udělat, je skočit.”

Žárlivost je emoce vycházející z nás samých, velmi silná emoce, která může některé lidi úplně převálcovat. Nedá se ignorovat. Vybral jsem si ji záměrně jako příklad protože o něčem takovém se hodně těžko medituje. Je to tak silná energie, že vás uchvátí dávno před tím, než ji vůbec můžete začít pozorovat – v tu ránu už se vás prostě zmocnila. Člověk tedy musí aplikovat trochu rozumového zkoumání. Jakmile proniknete žárlivostí nebo jakoukoli jinou emocí, zjistíte – jak už jsem vám nejmíň tisíckrát říkal – že je to pouhá energetická událost. Na to už jste možná přišli. Jenže to vám moc nepomůže, protože je to velmi silná energetická událost. Ať už tomu budete říkat žárlivost, nebo energetická událost, pořád zůstává stejně obtížné se s tím nějak vyrovnat. Když ovšem zapojíte rozum a proniknete ještě o něco dál, můžete objevit následující:
Můžete objevit, že za žárlivostí se skrývá hlubší emoce. A tou hlubší emocí je strach. A sice strach z toho, že se vám hroutí vaše vlastní energetické pole nebo realita. Pokud jste si totiž s někým po určitý čas velmi blízcí, stane se z něj součást vaší energetické reality. Stane se součástí vaší rovnováhy v energetickém poli vesmíru, součástí určitého lokálního pole. Na počátku je vaše osobní energetické pole, potom jste tam vy a váš partner, pokud jej máte, nebo vaše rodina, žijete-li se svou rodinou, poté přichází kruh vašich přátel, po něm kruh vašich známých, za ním jde celá společnost, ve které žijete, a tak dál. Toto všechna jsou energetická pole, která vás ovlivňují. Pokud tedy někoho ztrácíte, a zejména toho nejbližšího, vaše energetické pole prochází drastickou proměnou, která vás na nějaký čas zákonitě vyvede z rovnováhy. Nevyrovnaní, v panice, ztracení, vyvedení z míry, odpojení, nenacházející klid. A právě strach, že by mohlo nastat něco takového, pak vyvolává agresivní energii žárlivosti. Žárlivost je agresivní energií. Jejím cílem je zničit toho, kdo vám odvedl partnera, nebo toho, který od vás odešel, tedy partnera samotného, nebo oba najednou, nebo celý svět, úplně všechno. Je to destruktivní energie. Destruktivní, násilná energie je však téměř vždy pouhou reakcí na energii úplně jinou. Na něco, co by vás jinak učinilo slabými, zranitelnými, ztracenými, v nouzi, s potřebou volat o pomoc, zavolat maminku nebo nejbližšího přítele, aby vás utěšili, protože se cítíte naprosto na dně. Takové pocity nemůžeme unést. Je mnohem jednodušší prožívat agresivní energii, protože tehdy se cítíme silní. Pokud se však na žárlivost podíváte zblízka, zjistíte, že pouze zakrývá strach z toho, že by mohlo být výrazně narušeno vaše energetické pole.

To je prohlédnutí. To je zralost. To je způsob, jak proniknout hlouběji do svého ega a vidět. Pokud od žárlivosti poodstoupíte a podíváte se na ni zvenčí a pozitivně, je to pro vaše ego pozitivní energie, protože jinak žárlivost s vaším egem dokáže pěkně zatočit, jak sami víte: může druhého začít obviňovat nebo se ho snažit zničit či v něm vyvolat pocit viny. Je to velmi silná energie. Jakmile se však tato energie obrátí opačným směrem a vaše ego pocítí svůj strach a svou nejistotu, začne ztrácet svou sílu. A v okamžiku, kdy ego ztrácí svou sílu, získáváte možnost jím proniknout a pochopit, co se za ním skrývá. Pochopit, že ho vůbec nepotřebujete, protože teď ho zrovna moc nemáte nebo jen malinko, a přesto pořád žijete.

Vypořádávat se se žárlivostí pomocí agresivní energie už dávno není moderní. Není to „in.” Ponořit se do žárlivosti, projít jí ke zranitelnosti, nejistotě, labilitě toho všeho, na co se tolik upínáme a co za žádnou cenu nechceme opustit – tedy horu, horolezce, náš životní program -, v tom je budoucnost. To je nový směr. Nový muž, nová žena. Nová společnost, nový národ. Nové lidstvo. Jestliže tady máte přežít takoví, jací ve své podstatě skutečně jste, musíte se tímto směrem vydat taky.

Úryvek z knihy Umění skočit (Čtrnáctero klíčů) od Michaela Barnetta

Komentáře (0)
Margit Slimáková

03.06.2010 - 13:21

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám