Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Meditační techniky

“Já jsem”

Tato meditace je podobného zaměření jako meditační technika s použitím slabiky ÓM. Svoje vědomí soustředníme pouze k prožitku skutečnosti formulované jako “Já jsem”. Tento výraz ovšem nelze chápat jako egoisticky zabarvené vyjádření vlastní existence. Je nutno jej vidět z vyššího, nadosobního pohledu v kontextu univerzálního projevu života. V tomto smyslu zahrnuje v sobě idividuální bytí, které je organickou součástí všeho živého. Formulaci opět nejprve mentálně opakujeme v rytmu, který se sám vytváří a dále setrváme u prožitku dané skutečnost bez dalších mentálních projevů.

Vnitřní mlčení

K otázce vyprázdnění mysli bylo již dřive uvedeno několik poznámek. Chápeme-li ja jako meditační cvičení, představuje toto mlčení mentální ztišení ve třech úrovních. Je to zmlknutí vjemů, zmlknutí mylšenek a zmlknutí jakéhokoliv chtění. Splnění těchto tří požadavků není jednoduché, vyžaduje dlouhodobý trénink, ale jako jediné vede k plnému prožitku vlastního, čistého, tedy ničím nerušeného vědomí. Člověk běžně zná svoje vědomí pouze zprostředkovaně, skrze určitou mentální činnost. Po ztíšení všech mentálních projevů zůstává pouze stav vědomí, který přibližuje člověka k pochopení jeho vlastní podstaty.

V pohodlném sedu, po krátkém uvolnění celého těla a případném prodýchání, se pokusíme o zastavení myšlenek. Jak již bylo uvedeno, nesmí však být použito žádného násilného potlačení a tento postoj musí být oproštěn od pocituchtít dosáhnout daného stavu. Teprve potom může dojít spontánně ke stavu, který odpovídá tomuto druhu meditace.

Komentáře (0)
Margit Slimáková

07.01.2010 - 13:37

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám