Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Ze studenta jógy učitelem – pravá chvíle, kdy zvažovat učitelský kurz jógy

ucitel-jogy

Nějakou dobu už cvičíte jógu a postupně jste jí úplně propadli. Milujete ten pocit, který máte při jejím praktikování, a ještě více ve vás rezonují pocity, které se vás zmocňují po lekci. Začínáte tušit, že je jóga komplexní systém pro péči o tělo, duši a mysl. Možná jste se také seznámili se skupinou stejně smýšlejících lidí a svou lásku k józe sdílíte spolu.

Někdy v té době nejednoho z nás napadne, že je čas udělat krok dál a přesunout svou jógamatku z anonymního místa ve skupince dopředu před třídu a stát se učitelem či učitelkou jógy. Možná ve vás hlodají pochybnosti, že toho třeba víte málo na to, abyste mohli učit jógu, nebo že nezvládnete vést lekci plnou lidí, protože mluvení před lidmi vás děsí. To jsou ale pocity, které má na začátku skoro každý, ale nakonec převáží touha předávat své vědomosti dál. Existuje několik znamení, díky kterým poznáte, že je ten správný čas udělat si instruktorský kurz jógy a začít učit – předávat to, co už o józe  víte.

   1. Jógamatku berete vždy a všude s sebou, co kdyby to na vás zrovna někde přišlo. Ať jdete kamkoliv do práce, do školy, jen tak někoho navštívit nebo na procházku do přírody, vždycky si s sebou pro jistotu vezmete i svou jógamatku. Přestože jste si už třeba ráno zacvičili, vždycky můžete mít chuť se do toho pustit znovu.
   2. Přistihnete se, jak na rodinné oslavě učíte babičku, jak správně udělat širšásanu (stoj na hlavě) a vysvětlujete jí všechny výhody této polohy. Pokud už je ve vás probuzena potřeba dělit se o své poznatky se správným zaujetím ásan a jejich účinků v okruhu vašich známých a rodiny, je velice pravděpodobné, že brzy budete mít nutkání šířit tyto informace i cizím lidem.
   3. Pohoršeně začnete kárat své přátele, kteří nemají dokonalý postoj těla, že kdyby jen začali s jógou… tak je nebolí bedra, jsou lépe protažení, dokážou věci zvedat ze země, aniž by jim při tom ruplo v zádech, a navíc jsou taky klidnější, uvolněnější a vyrovnanější.
   4. Nechápete, proč je někdo nešťastný, vždyť jóga je přece dostupným zdrojem štěstí po každého. Jóga ve vás probouzí pocity štěstí a radosti. Rádi tyto pocity přijímáte a ještě radši byste je předávali dál. Pokud to tak cítíte, není co řešit a měli byste jít do toho.
   5. Myslíte si, že všechny problémy světa se dají vyřešit pomoci správného nádechu a výdechu. Když vás stravuje nějaká negativní emoce, začnete praktikovat pránájámu a vaše mysl i nálada se jako mávnutím kouzelného proutku změní. Když to funguje pro vás, tak proč by to nefungovalo i pro ostatní, že jo?
   6. Když chcete někomu poděkovat, neříkáte „děkuji“, ale „namasté“.
   7. Každý postoj nebo posed, který vidíte, umíte pojmenovat v sanskrtu. Ať se podíváte kamkoliv, nevidíte jen lidi, ale vidíte lidi zaujímající ásany.
   8. Když vám při čekání na autobus začne být zima, dáte si deset pozdravů slunci a všechno je zase fajn. Pomoci jógy dokážete vyřešit každou nepříjemnou situaci, která se vám v životě přihodí.
   9. Když vidíte někoho s jógamatkou, berete ho jako člena rodiny. Nevadí, že toho člověka vidíte poprvé v životě, vždyť toho máte tolik společného! A možná byste rovnou mohli zajít spolu někam na lekci, pořádně se seznámit a probrat jógové novinky.
   10. Když slyšíte někoho říkat slova jako ásana, pránájáma či samádhi automaticky se zapojujete do konverzace – vždyť přece všichni milujete stejnou věc!

Pokud na vás sedí alespoň několik z vybraných charakteristik, neváhejte a pusťte se do studia! Je velice pravděpodobné, že vaše znalosti jsou na dostatečné úrovni a počáteční strach z učení před lidmi bude překonán Vaši láskou předávat dál, co sami nejvíc milujete. 🙂 Vždy buďte pokorní a přemýšlejte nad tím, jaký je rozdíl mezi instruktorem jógy a učitelem jógy.

 

 

 

Komentáře (0)
Nikola Cieslarová

Poprvé mi jóga vstoupila do života na dětském letním táboře, kde mě však pozdrav slunci v ranní, rosou pokryté trávě zrovna moc nezaujal.
Podruhé jsme se našly, až když jsem byla na střední škole a od té doby mě až na pár momentů provází v mém každodenním životě.
Časem jsem měla potřebu se józe věnovat více a tak se od minulého roku snažím tuto svou lásku předávat i dalším lidem.
Protože není většího štěstí než sdílet s ostatními, co sami máte rádi nejvíc.

25.03.2016 - 16:34

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám