Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Co je tím, co by měl lektor jógy vědět?

high sky

,,Je něco, co bych jako lektor jógy měla vedět o vašem zdravotním stavu?.” Otázka, která nás zaskočí a usadí na podložku na lekci u lektorky, kterou jsme na doporučení kamarádky navštívili. Jsem snad u doktora, nebo na výslechu? Ptáme se sami sebe, a tak značně zaskočeně, možná stydlivě, zapíráme a s odpovědí spěcháme, abychom nezdržovali začátek lekce: ,,Nic.” Lekce začíná.

A pak se stane, že se v nějaké pozice necítíme tak úplně pohodlně a stabilně, jak nás lektor dle Pataňdžaliho definice ásany (stiram sukham asanam – ásana by měla být pohodlná a stabilní) nabádá a my trpíme s pomyšlením na naše bolavá záda, vyhřezlou ploténku či koleno, které bylo před časem operováno. Na konci hodiny, v harmonizační pozici svíčky, ucítíme cosi nepříjemného v oblasti krku, s kterým často trpíme a jenž se nám často blokuje.

Po lekci, když se nás kamarádka ptá na pocity z báječné lekce, označíme lektora jako ne-dobrého a dovětek, že neoplývá skenujícím zrakem, jenž by mu o našich tělesných problémech řekl více, když jsme to nebyli mi, si s nabručeným výrazem ponecháme pro sebe. Nebylo by jednodušším řešením lektorovi říci to, na co se nás ptal a tím ušetřit nejen sebe samotné, ale i lektora, kterého jsme otitulovali?

Jóga není tím, co může ublížit – je jím nejógový přístup

Abychom na lekcích netrpěli, či si navíc neublížili, je potřeba jógový přístup. Prvním z nich je nenásilí, ahimsá, obsahující nenásilí především sami k sobě. Kam můžu a kam naopak nikoliv ať v rámci podložky své či kolegyně vedle, jenž nám v jedné pozici díky rozsahu svých kyčlí uloží patu na naší podložku a námi cloumá chuť udělat to samé. Ať už z pohledu oplacení stejné mince, tak ze závisti.

Dalším přístupem je satja, pravdivost. Opět míněno směrem k sobě samotným a k lektorovi, jenž se, snad, řídí čtvrtou dohodou toltéckého učení a snaží se udělat to nejlepší, co může. Pokud skloubíme ahimsu a satju, nebudeme trpět ani my, ani lektor při našem zkřiveném výrazu v ásaně.

Na vyjmenování celé anamnézy není samosebou dostatečný časový prostor

A tak co je tím, co by měl lektor vedět? Kde je ona hranice, o čem bych mluvit měl a o čem neměl? Pojďme se na to podívat postupně.

Páteř a vše, co je s páteří spojené

V Indii se říká, že jsme tak mladí, jak flexibilní je naše pateř. A jak flexibilni je ta vaše? Na kolik se po ránu, když ztěžka vstáváte z postele, cítíte? Pátěř je důležitou nosnou konstrukcí celého těla a tak si prvně položme otázku a prostudujme, vlastním vnitřním zrakem, celou délku páteře. Kde trpíme, kde nás bolí a kde už delší dobu cítíme nepohodlí, i když jsme se to doposud rozhodli neřešit s doufáním, že se to spraví samo?

,,Je lepší položit otázku a vypadat hloupě pět minut, než se vůbec nezeptat a být hloupý celý život.” (Konfucius)

Operace

Jakékoliv operace za posledních 3 – 6 měsíců je to, co by mělo lektora zajímat, a měl by brát na váš zdravotní stav ohled.

Zranění

Ať už současná, či minulá. Zranění, které vás můžou omezovat v pohybu a tím i omezit působení lektora či jeho dopomoci. Známé jsou i takové případy, kdy lektor dopomohl v pozici kleští k hlubšímu předklonu a jogínovi pod jeho dlaněmi luplo v zádech po výhřezu ploténky.

Či člověk po zranění zápěstí odcvičí se zaťatými zuby celou lekci vinjásy, kdy je její velká část v psovi hlavou dolů a tudíž je zde, pokud psa neprovádíme správně a bohužel často neprovádíme, velký nápor právě na zápěstí. S jeho uzdravením se může onen člověk na čas zase rozloučit.

Akutní stav

Při stavech horečky, nachlazení, chřipky bychom měli lekci s klidným srdcem vynechat a raději se řídit heslem, že i odpočinek je plnohodnotná součást praxe. I když pevně věřím, že v těchto stavech sám člověk uzná jako přitažlivější měkké peřiny a postel namísto pozice bojovníků, přesto se na lekci někdo může objevit i v počátečním stavu nemoci. Potom prosím informujte lektora a ten by vás měl ušetřit od motivování do ásany jít a setrvat v ní.

Těhotenství

Pro těhotné jsou určeny speciální lekce, které jsou svým obsahem zaměřeny na potřeby nastávajících maminek. A však jogínka zvyklá dlouholeté a vlastní praxe se může připojit k otevřené lekci klasické. Potom je opět potřeba informovat zkušeného lektora a ten si maminku v různých pozicích pohlídá a sdělí jí rychlý přehled o povolených a naopak nepovolených pozicích a pohybech.

A pokud nevíme, raději jmenujme

Nejsme si jisti, že zrovna ten náš stav je tím, co by měl lektor vedět, ale osobně jej pociťujeme ve formě nepohodlí? Prostě jej jen, prosím, řekněme nahlas a lektor s tím popracuje jak umí.

Lektor není fyzioterapeut

Lektor jógy není, často, zdravotníkem a není ani fyzioterapeutem. Lektor jógy by neměl znát pojmy zdravotních potíží, které vás trápí, bez obsahu, ale nemůžete se na něj zlobit, když si zrovna s tím vaším případem nebude vedět rady. Ve chvíli přiznání se ze strojeného lektora stává jógín. Proč? Protože přístup nenásilí a pravdivosti je i jeho přístupem.

V tu chvíli s vámi jedná jógově a o to přeci jde. To, co pro vás může udělat, je vložit deku pod kolena v závěrečné relaxaci, aby bedra netrpěla a pochválit vás, pomyslným poplácaním po rameni, za jógový přístup.

 

Komentáře (0)
Šárka Konečná

Už od utlého věku jsem psala příběhy plné dobrodružství a zážitků. A jelikož jsem měla jako malá holka problém se čtením a s gramatikou, tak se chytré hlavy sešly a přidělily mi nálepku dyslektik. Nálepku jsem nosila celkem vzato do nedávna, a tak jsem své popsané papíry, a vlastně i sebe, schovávala před světlem světa.

Když jsem se seznámila s jógou, jako s něčím, co mi pomohlo najít v sobě sebedůvěru a prostor pro příjetí sebe samé, vybudovala jsem si nazpět i sílu a jako malé dítě jsem si začala plnit sny. Jógu jsem začala studovat coby samouk, pak jsem prodala auto, našetřila na letenku a odcestovala jsem na delší dobu studovat do Indie.

Stala jsem se lektorkou jógy a jógové terapie. Můj záměr se dal do pohybu a vše šlo ráz na ráz. Opustila jsem práci, začala s lektorováním a věnování se psaní naplno. Do Indie jezdím pravidelně a nepřestávám se divit nad životem samotným a nad obsáhlostí jógy, která může pojmout celý svět.

Nyní se věnuji hatha józe, hatha flow józe, terapeutické józe, jin józe a těhotenské józe. Nakonec je každá lekce ale směsice zkušeností, tak jako lekce životní, kterými procházíme. Jóga na papíře mi pomáhá ucelovat myšlenky a překonávat ony lekce. A zde bych se s vámi o ně chtěla podělit.

04.04.2016 - 10:57

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.



Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám