Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Úleva při bolesti hlavy

Při bolesti hlavy se není vždy nutné zachraňovat tlumící pilulkou, která vše jen potlačí. Napětí zkuste uvolnit pomocí relaxačního cvičení. Předejdete tak počínající bolesti hlavy a velice jemně zmírníte i její průběh. Ulevte si od nepohodlí stupňujícího se napětí, zejména pokud jste ve spěchu, stresu či úzkosti. Relaxace a odpočinek jsou tím co vám prospěje. Využijte jógových pomůcek, které Vám dají podporu, pohodlí a péči. Pokud je nemáte k dipozici nevzdávejte to a připravte si alternativu – místo bolsteru velký polštář a blok hravě nahradí knihy. Mějte pomůcky po ruce blízko podložky.

Péče, jemnost a dotek prospěje nejen Vaší hlavě, ale jakémukoliv napětí v těle.joga_bolest-hlavy

Pokyny ke cvičení:

  1. buďte vnímaví ke svému dechu, který vede pohyb
  2. netlačte na sebe, ale nevyhýbejte se obtížnosti
  3. z pozice, která přináší bolest a nebo nemožnost dechu, VYSTUPTE
  4. váš obličej je uvolněný bez zaťatých zubů, lehké oči a měkké uši
  5. buďte přítomni
  6. otevřete se zvědavosti

Co se vám bude hodit:

  • neklouzavá podložka na jógu
  • tenký bloček/kniha
  • bolster/polštář

Předklon

Protažení krku a šíje – postavte se do pozice hory, dlaně si položte na hlavu tak jako byste v nich měli to nejkřehčí co máte. Postupně se začněte obratel po obratli předklánět dolů. Ruce vám pomohou těžkou hlavu neztratit cestou dolů a až budete tak na půli cesty, začněte i lehce pokrčovat kolena. Tělo se tak jemně uloží na stehna a můžete se volně s oporou nohou a oporou na vaší hlavě předklonit, uvolnit krk, jemně pohoupat i s hlavou a nechat tělo volně v předklonu. Zůstaňte zde přibližně 1 minutu. Pozice není statická, pozvolný pohyb v nohou, v oblasti krku/hlavy.

Přínosy: předklony zklidňují celý nervový systém a prospívají při napětích či bolestech hlavy. Snižuje příznaky bolesti hlavy.

photo-02-12-16-10-15-41

Úklony hlavy

Posaďte se, tak aby vám bylo pohodlně. Položte pravou dlaň na protilehlou stranu hlavy, kousek nad uchem a měkce uklánějte k pravému rameni. Druhá ruka může být položená a levém rameni. Při úklonu pak jemně protahujete krk na jednu a pak druhou stranu vystřídejte. Zároveň můžete k úklonu do stran přidat i úklon šikmo. Dlaň položte na temeno a nechte hlavu klesat směrem šikmo přes pravou stranu hrudníku. Stejně i tady zopakujte na druhou stranu. S pohybem si pohrajte tak jak je protažení příjemné. Opět není to statické “uložení se” do pozice, ale vnímavá práce pohybu v souznění s protažení a objevování možností. Úklony prodýchejte několikrát na jednu a druhou stranu.

Přínosy: snižuje tíhu v oblasti krku, přináší úlevu od napětí hlavy

photo-02-12-16-10-21-08 photo-02-12-16-10-22-41

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uvolnění krční páteře

Zůstaňte v sedě, případně si přesedněte, nebo vystřídejte překřížené nohy. Ruce založte za hlavu na temeno. S nádechem otevřete paže a lehce se zakloňte, otevření v hrudní části páteře. S výdechem potom skloňte hlavu k hrudníku až do zakulacení. Zopakujte 5x.

Přínosy: uvolňuje, protahuje krční páteř

photo-02-12-16-10-23-49

photo-02-12-16-10-24-05

 

 

 

 

 

 

 

 

Pozice dítěte s vypodložením (balasana)

Tato pozice přináší pocit opory, bezpečí, klidu. Obrací pozornost do našeho nitra, zbavuje úzkostí. Uvolňuje páteř, svaly okolo ní a pomáhá správné funkci všech vnitřních orgánů. Přejděte na všechny čtyři, kolena od sebe a palce u nohou k sobě. Položte bolster podélně mezi kolena a posaďte se dozadu na paty. Pomalu se položte na bolster. Ten můžete dle potřeb zvednout podložením bločků, nebo mít bolstery i dva. Hlavu dejte na jednu stranu. S každým nádechem posílejte dech do břicha a spodní části zad. S každým výdechem, uvolněte kolena, kyčle, ramena a krk. Po chvíli přetočte hlavu na druhou stranu a setrvejte stejný čas i na druhé straně. Setrvejte celkově v pozici tak 5 minut.

Přínosy: zklidňuje mysl, ulevuje od stresu a úzkosti, zmírňuje napětí v ramenou, protahuje záda

photo-02-12-16-10-26-07

Nohy opřené o stěnu (viparita karani)

Ásana omlazení, oživení, taková, která balancuje tělo – když se cítíte unaveni, pozvedne vás a dodá energii, pokud se zrovna cítíte velmi aktivně a roztržitě, pak vás příjemně zklidní a uvede do rovnováhy.

Zkuste variantu s bolsterem, případně místo bolsteru srolované deky. Položte bolster nebo srolované deky asi tak 5-10 cm od stěny. Posaďte se na vypodložení levou stranou boku ke stěně, pokrčené nohy, položte se na bok přes vypodložení a potom se postupně překulte na záda a nohy vytáhněte vzhůru. Uvolněte ramena a hlavu směrem dolů k podložce.

Bolster nebo deky jsou oporou pro bedra a pánev. Brada se lehce dotýká hrudníku. Boky jsou velmi blízko stěny, téměř se jí dotýkají. Břicho je vodorovně s podložkou, hrudník a pátěř se otevírají přes bolster dolů. Představte si pozici, jako by to byla série vodopádů – nejprve nohy, které se přelévají do břicha a potom hrudník a páteř přelévající se do krku a horní části hrudníku. Pod hlavu si můžete složit deku nebo dát tenký bloček a přes oči položit relaxační polštářek. Setrvejte v pozici 5-10 min.

Přínosy: zmírňuje bolest hlavy, dodává energii/povzbuzuje tělo, usnadňuje navodit hluboké dýchání
Více o pozici viparita karani.

photo-02-12-16-10-28-49

Savasana

A. na zádech s vypodložením

Na závěr se položíte do pozice savasany. Vybrat si můžete z varianty A – na zádech a nebo B – na břiše. Pokud se položíte na záda využijeme bolster pod koleny. Takto položený bolster Vám uleví ve spodní části zad. Pod hlavu je dobré složit deku a na oči položit relaxační polštářek. Necháme celé tělo volně dýchat a odpočívat. Zůstaňte v pozici 10 minut.

Přínosy: snižuje vyčerpání způsobené nedostatkem spánku a bolestí hlavy, ulevuje celkovému svalovému napětí

photo-02-12-16-10-29-57

B. na břiše s vypodložením

Varianta savasany na břiše není příliš obvyklá, ale někomu vyhovuje více. Může být i alternací pro pozici dítěte, pokud Vás tlačí nárty, kyčle a není pro Vás pozice dítěte pohodlná. Při klasické savasaně je tělo v otevřeném kontaktu s okolím a je v činnosti náš sympatický (sympatikus) nervový systém (srdeční činnost je zrychlená). Tedy jednoduše řešeno ležení na zádech přirozeně vyžaduje jistou pozornost, opatrnost. Oproti tomu při ležení na břiše je v činnosti parasympatické (parasympatikus) nervstvo – zpomalení srdeční činnosti, zklidnění. Mnoho lidí vnímá toto ležení za hluboce tišící a nápomocné celému zklidnění.

Položte se na bolster, tak že Vaše břicho i hrudník mají oporu bolsteru, nohy a paže jsou volně na stranách. Nechte hlavu a krk volně spuštěnou dolů přes konec bolsteru a nechte čelo odpočinout na podložce. Vypodložit můžete tenkým bločkem nebo dekou. Zůstaňte v pozici 10 minut.

Přínosy: zbavuje fyzického a mentálního napětí, uzdravuje tělo jako takové

photo-02-12-16-10-33-55

Délka praxe při bolesti hlavy záleží na tom, jak se cítíte. Stejně tak jako zvolení pozic. Vnímejte a poslouchejte Vaše tělo, co mu prospívá, kde je Vám dobře zůstaňte, kde ne nedělejte to. Bolest hlavy či jakékoliv napětí v oblasti hlavy a krku je velmi vyčerpávající a to co nejvíce potřebujete je hýčkání, trpělivost a dotek.

 

O autorce:

Petra Šlechtická je nadšenou praktikantkou a lektorkou restorativní a jemné jógy. Petra pravidelně pořádá lekce v tomto duchu ve studiu Jóga Poděbrady Jógovna. Přijďte to vyzkoušet také. Přehledně na webu www.umeniodpocinku.cz

Celá sestava Úleva při bolesti hlavy ke stažení v PDF.

foto: archiv autorky; oblečení: YojogaYo; prostory: studio Jóga Poděbrady

Komentáře (0)
Petra Šlechtická

Zakladatelka Yogapoint.cz - nezávislý rozcestník ve světě jógy a zdravého životního stylu.

Petra je nadšenou praktikantkou a lektorkou restorativní jógy a inspiruje skrze blogUmění odpočinku.

04.01.2017 - 18:32

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám