Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Jógová pozice Dhanurásana (pozice luku)

Dhanurásana (česky pozice luku) je ásanou, při které se naše tělo prohne jako tětiva při střelbě, míření na cíl. Patří mezi cviky náročné na flexibilitu páteře; pro začátečníky může být tedy poměrně obtížná. Pozice luku zdokonaluje naši koncentraci, odhodlanost, tělesná schránka se v ní napíná jako archaická, odvěká zbraň, která v prošlých staletích sloužila jak k ochraně, tak i k zabíjení. Luk jako takový je obecně vzato symbolem životní síly, šípy pak metaforicky ztělesňují rychlost a pohyb. 

Výchozí pozicí je leh na břiše s hlavou opřenou o bradu a rukama položenýma volně podél těla. Cvik začínáme pokrčením nohou v kolenou, zapažením a uchopením kotníků. Zatažením za kotníky s nádechem zvedneme hrudník, zadní končetiny odtáhneme od podložky, ze země. Břicho je zatížené vahou těla, žebra i stehna jsou ve vzduchu. Lopatky se snažíme tlačit směrem k sobě. Páteř se prohýbá; natažené paže tlačí hlavu a nohy vzhůru.

Tělo připomíná luk – ruce a nohy jsou tětivou. Chodidla by v této pozici měla být výše než temeno hlavy, palce u nohou se dotýkají, kolena se snažíme držet co nejblíž u sebe. Dech je v této ásaně vzhledem k zatížení břicha krátký a rychlý, tělo se tlačením břicha do podlahy při každém nádechu mírně rozhoupá; taktéž ale můžeme cvik zkusit bez houpání – směřovat dech do hrudní oblasti. V ásaně zůstaneme po dobu 20 až 30 vteřin, poté s výdechem zvolna položíme nohy na podložku, uvolníme ruce a přejdeme do lehu; na dobu několika nádechů zaujmeme pozici obrácené šavásany.

Při provádění ásany si dáme pozor především na tyto chyby: zvedání ramen k uším, zadržování dechu a nedostatečný zdvih vzhůru. Pozice se dá variovat tak, že během cvičení necháme stehna na podložce.

Dhanurásana je výborným cvikem pro rozvíjení pružnosti páteře; je také pozicí vhodnou pro vypořádávání se se stresem a pro navozování stavu soustředěnosti. Prohněme tedy své tělo každý den v této ásaně, staňme se prostřednictvím dhanurásany alespoň na moment oním lukem, zbraní, energií.

Komentáře (0)
Alex Hlaváčková
Alex Hlaváčková

Jógu cvičím již několikátým rokem; mezi mé další zájmy patří kresba, poesie a pobyt v přírodě, v lesích, turistika a toulání se po dávno již zřícených hradech. Na józe se mi líbí určité propojení cvičení s rozjímáním; objevování možností vlastního těla.

02.04.2019 - 21:35

Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám