Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Jóga a co od ní čekat

267919_10150235134251254_1149972_n

Jóga znamená spojení. Jak já ji vnímám, spojení sám se sebou. Cesta k vlastnímu nitru, naší duši, srdci, vnitřní moudrosti, nalezení vlastního záměru a odevzdání se do rukou čehosi nad námi, co bdí nad tím, abychom se na naší cestě naučili vše, co budeme potřebovat, až dojdeme do cíle.

Jóga je také ale disciplína a síla vytrvat u něčeho, co je nám zrovna nepříjemné, abychom se naučili překonávat překážky. Překážky (a také bolest) nás totiž donutí žít v přítomnosti, možná více než štěstí a radost.

Vzpomeneme si, kdy jsme se naposledy obrátili k nějaké vyšší síle, čemusi nad námi, s prosbou?

Bylo to ve chvíli radosti nebo ve chvíli bolesti, bezmoci, smutku? Kdybych se s Vámi vsadila, že znám správnou odpověď, asi bych vyhrála, že. Ne nadarmo se říká, že když Bůh chce, abychom se k němu už konečně modlili, sešle nám nějakou pěkně zapeklitou nepříjemnost. Protože teprve až když nemáme sílu, odevzdáme se do rukou proudu a necháme věci plynout, přestaneme zběsile máchat ručičkami okolo sebe ve snaze zvrátit nevyhnutelné, teprve potom necháme událostem volný průběh. Jedno z velikých umění je nechat věci, ať se dějí. Vše má svůj čas, místo, svuj cyklus, začátek a konec.

Minulý týden se sešly dva zajímavé svátky z hlediska konce a začátku cyklů. Zajímavé to je zejména proto, že tyto dva svátky jsou obvykle z hlediska našeho kalendáře pohyblivé v datech. Hinduistický Mahashivaratri, oslavující boha Šivu, a svátek konce roku a začátku roku nového na Bali, Nyepi.

Bůh Šiva je jedním z nejdůležitějších hinduistických božstev a zbavuje lidstvo nevědomosti a přináší mu světlo a moudrost. Také je mu přisuzována role ničitele vesmíru, jež není tak negativní, jak by se mohlo na první pohled zdát. Z hlediska mnoha životů, kterými hinduista prochází, tím vlastně Šiva umožňuje znovustvoření světa a dalšího života.

Svátku Nyepi předchází den Tawur Kesanga, kdy se spalují veliké figury Ogoh-ogoh, zhmotnění zlých duchů. Balijci symbolicky odevzdávají vše zlé, aby se následující den pohroužili do meditace, usebrání a odpuštění. To je podpořeno tím, že nefunguje doprava, nikdo nevychází na ulici, nerozsvěcují se světla ani nezapíná radio nebo televize. Kdyby totiž osotrov vydal nějaký zvuk, duchové by se mohli vrátit, a takto se zajistí čistý nový začátek.

Ono totiž ani štěstí není jaksi bez práce

A dobrý učitel jógy Vám nebude mazat med kolem úst, nebude Vám slibovat věčné štěstí, méně problémů, blaženost, absence potíží či snad zázraky. Jóga je především práce. Dlouhodobé úsilí, a někdy take úsilí se o nic nesnažit, které bývá jedno z nejtěžsích, zejména pokud v něm máme trpělivě vytrvat.

Moudrý učitel jógy ví, že možná jste nastoupili zdánlivě na cestu jógy, protože Vás snad bolí záda, máte artrózu nebo se jen potřebujete protáhnout. Nebude Vám to vymlouvat. Ale také ví, že se tak stalo, protože tam uvnitř jste připraveni. Připraveni na cestu k sobě, připraveni podniknout tu nezbytnou práci, která vede k tomu, že začneme mnohem více žít tady a teď místo věčného přemítání o minulosti nebo budoucnosti, připraveni postavit se k nepříjemnostem a potížím čelem, připraveni přijmout svá rozhodnutí, smutky i radosti, sami sebe a stat si za sebou,připraveni zlepšit své vztahy s blízkými, i když to může na začátku bolet, připraveni prožívat svůj život naplno, podávat lepší pracovní výsledky díky lepší koncentraci.

Připraveni jít si za štěstím. A připraveni pochopit, že štěstí neznamená absenci problémů, ale vědění, že když jsme dostali do života další překážku, je to proto, že máme na to ji zvládnout. Moudrý učitel ví, že může být lepší jogín ten, který dokáže pár minut bez hnutí pozorovat padající list ze stromu v plné pozornosti, než ten, který si dá končetinu za krk. A také ví, že ta cesta je Vaše, a on má jen tu čest být průvodcem.

Protože ale naše mysl je ohromně výkonný stroj, je nejšikovnější na ni jít od lesa, tedy přes tělo. Přes fyzickou námahu a procítění pozic se dostat k sobě. Takže pokud jste se teď lekli, že se Vám z toho ztrácí ta fyzická praxe ásanových pozic, tak vězte, že ta tam vždy bude a bude jí hodně. Tou, a dechem, to všechno začíná.

Jste vítáni.

Komentáře (0)
Petra Plutnarová

S velikou pokorou vnímám předávání učení jógy jako své poslání. S laskavostí vedu studenty k objevování a vnímání vlastního vnitřního hlasu, své vlastní cesty a úcty k prožitku a pravdě. Jógová praxe je na mých hodinách prostředkem k poznání, že jsme vědomí tvůrci svého života, cokoli vědomě zvládneme prostřednictvím hledání rovnováhy mezi pokorou a výzvou vytvořit na podložce, zvládneme vytvořit i ve svém životě. Vyučuji jemně dynamickou vinjása jógu, s delšími výdržemi v ásánách plynule propojenými plynulým pohybem v souladu s vlnou dechu, a klidnou jin jógu. Součástí hodin je také pránajáma a nácvik koncentračních a meditačních technik. Základem a zároveň cílem všech hodin je vědomá pozornost na podložce a vnímání přítomného okamžiku v ásáně tady a teď spíše než zaměření na zvládnutí obtížných ásán, vnímání osobních potřeb studentů je přirozeně vyplývající metodou stejně jako nabízené modifikace pozic. Za navedení na cestu jógy vděčím postupně se řetězícím událostem ve své taneční a osobní minulosti a zejména svým učitelům, mezi kterými s úctou jmenuji Jana a Ivanu Knaislovy, Lenku Nezvalovou, Ilze Jece, Lucii Konigovou, Adriana Coxe, své žáky a mnoho dalších učitelů, kterými mne život obdaroval a denně obdarovává. Protože každý, koho ve svém životě potkáme, je náš učitel. A stejně taky můžeme být učitelem sami sobě. Aktuální rozvrh zde: http://www.yoguimuse.com/rozvrh_schedule

17.03.2016 - 11:45

Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám