Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Blog: Guna “pouto” – kvalita, schopnost, vlastnost

Prakriti – kosmický zákon – skládá se z Gun- jejich disharmonie tvoří a kontrolují hmotnou i nehmotnou manifestaci Ovládají také Pancha Kosha -překrytí Atman klamnou identifikací s úrovněmi osobnosti Přirozeností těla je dominance tamas, mysli rajas, anandamaya kosha sattva.
Sattva – světlo, blaho, dobrotivost
Rajas – vášeň, pohyb, změna
Tamas – setrvačnost, nečinnost, temnota
Shanta vritti – mír, pokoj, vyrovnanost, harmonie
Ghora vritti – nižší emoční reakce -zlost atd…
Moodha vritti – ledabylost, ospalost, otupělost

Yoga kultivuje Sattvu ve všech úrovních osobnosti. Využívá k tomu sílu Rajas, kterou systematickými postupy pod vedení Guru snižuje stav Tamas. Také chakry jsou pod vlivem gun, což zásadně ovlivňuje jejich funkci a vnímání jednotlivce. Pouze sattvickými chakrami může prostoupit Kundalini Shakti (využití latentního potenciálu mozku). Společnost je tamasicko-rajasická, většina sadhaka rajasicko-sattvická.

Stupně transformace:
Tamasic Tamas/Rajasic Rajas/Tamasic Rajasic Rajas/Sattvic Sattva/Rajasic Sattvic

Sattva
Stav pravdy, prostoty a vyrovnanosti v činnosti, čistoty, osvícení, světla. Rovnováha, lehkost, ryzost vnímání, jednoduchost. Jádro učení se a probouzení vědomí. Odvaha, otevřenost srdce, touha po pravdě. Hledání a přijímání znalosti. Hledání příležitosti býti nápomocen. Přesné myšlení, intuitivní a moudré. Pozitivní emoce založené na víře. Lidumilné a etické tužby. Činnost ve prospěch všech. Vede k osvícení, skutečné přirozenosti. Rozlišení skutečnosti od pomíjivosti. Satbilní mysl, prožitek vnitřní rozkoše, jednoduchost života, spokojenost s tím, co je. Sebereflexe, sebepoznání, intuice, inspirace, klid, pokoj. Potěšení i utrpení ostatních považuje za své.
Sattvapatti – totální čistota mysli i srdce – 4.krok v cestě za Jnana- intuitivní znalost

Rajas
Síla aktivující Mala “neřesti” mysli:
Kama (vášeň), Krodha (zlost), Lobha (chamtivost), Moha (lpění), Matsara (závist)
Usazování energetických otisků Samskara. otroctví kruhu života a smrti Samsara.
Nestálost, touha po změně, nespokojenost, potřeba práce, nestálost, povrchnost, konzumní přístup. Potřeba společnosti, komunikace. Tendence hledat chyby a nedostatky. Rajasická mysl odděluje a jeví pluralitu. Stav změny, pohybu a aktivity v kombinaci se zapojením ega- samolibosti, sobectví- hledání osobního prospěchu. Základ všech změn ve světě, těle i mysli. Spád, změna, pohyb, síla, energie, roztěkanost, neklid. Racionální a přiměřené přemýšlení. Pozitivní myšlení pokud je vše v pořádku. Osobní ambice, ego, úsilí, elán. Aktivity vedoucí k uspokojení chtění a ctižádosti.

Tamas
Stav nečinnosti a nevědomosti. Stálost, letargie, lenost. Únava, otupělost, lhostejnost, stagnace. Nečistota, nemoc, nevědomost, zatemnění. Hledání přežití. Přemýšlení je nelogické, netolerantní, fanatické. Emoce negativní založené na přežití. Obranná, ublížená pozice s možností násilí. Pravděpodobnost změny je blokovaná, protože Tamas je zdrojem stagnace.

STRAVA PODLE GUN
Sattva
Čerstvé, šťavnaté, lehce stravitelné, mastné, výživné, sladké (škrob) a chutné.
Rajas
Hořké, kyselé, slané, trpké, sladké (cukr) a suché.
Tamas
Oschlé, staré, zvadlé, bez chuti, nedobré.

Komentáře (0)
Yogi Sat Nath

2007 pojmenován Yogaprema 21.12.2012 pojmenován Yogi Sat Náth Cheera Diksha- iniciace do titulu Darshani Yogi (nejvyšší iniciace tradiční yogy), prořezání kořenů uší a umístění tradičních naušnic, měsíc přísné askeze pod vedením Mahant Yogi Suraj Nath Ji Maharaj Můj duchovní otec. Zasvěcení do Nátha tradice a Gorakh Bani (učení Goraknátha, skutečná tradiční Yoga, které se předává pouze ústní tradicí od Gurua) Linie Guruů mé tradice: Yogi Satnath, Dolní Čermná, Čechy Yogi Surajnath, Pimprigauli, Ahmednagar, Indie Yogi Buddhanath, Ghorwad, Naasik, Indie Yogi Bijnath, Charavali, Thaane, Indie Yogi Shilnath, Charavali, Thaane, Indie Yogi Anandnath, Maal math, Thaane, Indie Yogi Dharamnathji, Maal math, Thaane ... Gorakhnath, Matsyendranath, Adinath Nevěřte informacím o Náth panth v knihách a internetu, je to zmanipulovaná propaganda Hinduistických učenců. 2000- 2009 pěší putování a studium po světě (cca 50 zemí) Pěší duchovní poutě: Skotskými Highlands od moře k moři, 2002, 7 dní Albánskými Alpami, Kosovem a Makedonií, 2005, 6 týdnů Na mongolské plošině, 2006, 2 měsíce Z Thajska přes Laos do Číny, 2007, 2 měsíce Z Tibetu do Kathmandu v Nepalu, 2008, 1 měsíc Z Almory na Badrinath a Yoga pěší pouť I, 2008, 2 týdny Yoga pěší pouť II v oblasti Yamunotri, India, 2010, 1 měsíc Yoga pěší pouť III Saruthal, Dodital, India, 2011, 3 měsíce Yoga pěší pouť IV v oblasti Barkot, 2011, 1 měsíc Yoga pěší pouť V v Maharashtra,India, 2012, 1 mesic Yoga pouť VI v Himachalu a Rajasthanu, India, 2013, 2 měsíce Yoga pěší pouť pouští Israele, 180km, 2014, 1 měsíc Yoga pouť VII v Maharashtra, India, 2015, 1 měsíc Yoga pouť VIII 108km v Himaláji, India, 2017, 21dní Yoga pouť IX 306Km po Himaláji Nepálu, Jiri-Everest-Adheri, 2018, 30dní Askeze v extrémních podmínkách: Negevská poušť v Israeli, 2005, 2 týdny tiché meditace Goenka Vipassana retreat, 2005, 10 dní intenzivní meditace Sinajská poušť, 2005, 2 měsíce Bir el Ughda na živé stravě Gobi poušť v Mongolsku, 2006, 10 dní zazdění Khamarin Khyd Tao Yuan pod Velkou Čískou zdí, 2007, 2 měsíce jeskyň Tateshwar Guha, Rajgarhi, Indie, 2008, 4 měsíce jeskyň Mouna Upasana (mlčeni), 108dni Po Bharat Mata (India) se pohybuji pouze naboso Bara Jageshwar Guha, Indie, 2008, 1 měsíc jeskyň Badrinath, Vasudhara Falls, Indie, 2008, 21 dní půst a sadhana Maroko-Mauritanie- Mali, 2009, 3měsíce Maha Kumbha Mela, Haridwar, 2010, 7dní Cheera Diksha, Guru Suraj Nath Ji, 1 měsíc přísné askeze Maha Kumbha Mela, Allahabad, 2013, 1 měsíc Shmasana Upasana, meditace na spalovišti mrtvol, 2013, 3 noci Pěšky přes Negevskou poušť v Israeli na živé stravě,180km, 1 měsíc Upasana v jeskyni v Gokarna, India, 2015, 1 měsíc Guinea Conakry, ostrov Rhoume, 2019, 1 měsíc

22.03.2011 - 11:46

Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám