Školení restorativní jógy
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Cvičte jógu intuitivně, abyste si neublížili

intuice

Většina lidí, kteří se rozhodnou cvičit jógu, začíná tím, že chodí na veřejné lekce. Tam, pokud mají zodpovědného lektora, jim vysvětlí, jak provádět správně jednotlivé pozice tak, aby si neublížili a naopak co nejvíce prospěli svému tělu, mysli i duši. Zároveň by jim ale mělo být sděleno, že je třeba respektovat individualitu každého a že se tedy i provedení ásan může u jednotlivců lišit.

Důležité je, aby se člověk cítil pohodlně, nepociťoval nepřirozené napětí nebo dokonce bolest. Dle mého názoru ten, kdo dokáže dobře vnímat své tělo, intuitivně pozná, jestli je pro něj něco dobré nebo ne.

Kdo si však může být stoprocentně jistý, že je na své tělo dobře napojen?

Právě proto je dobré alespoň zezačátku cvičit pod dohledem někoho zkušeného, který dohlédne na to, aby člověk nedělal v provedení cviků žádné hrubé chyby. S jógovou praxí se vnímavost vůči vlastnímu tělu zvyšuje a každý se tedy zpravidla časem naučí vycítit, co potřebuje.

Ať už cvičíme pod vedením lektora nebo podle jógového videa, v obou případech je nám nabízena nějaká určitá sestava, která bývá často zaměřena na konkrétní oblast či téma. Výborné je, že si tak člověk může vybrat lekci či sestavu podle toho, co mu zrovna sedne nejvíce a ještě mít dobrý pocit, že řeší nějakou záležitost, se kterou v danou chvíli potřebuje něco dělat, a ani nad tím nemusí nijak přemýšlet. Sestavy tvoří odborníci, kteří dané problematice opravdu rozumí. Háček je opět pouze v tom, že jsme každý jiný a co je ideálem pro jednoho, nemusí být to stoprocentně pravé pro druhého.

Je pochopitelné, že lektor jógy nemá prostor na to, aby zkoumal každého zvlášť a sestavoval mu hodinu na míru a v žádném případě nechci tvrdit, že pak tyto lekce postrádají smysl. Samozřejmě jsou prospěšné, a jak jsem již zmínila, minimálně zezačátku je lepší cvičit pod vedením. Ale když získáte trochu praxe, zkuste si někdy udělat sestavu podle sebe tak, jak to cítíte vy. Před cvičením se věnujte meditaci, kdy se napojíte sami na sebe.

Chcete-li se zaměřit na nějaký konkrétní problém, v duchu si představte, jak se vyřeší

Máte-li nějakou otázku, na kterou byste rádi získali odpověď, několikrát si ji zopakujte. A poté se s důvěrou v moudrost vlastního těla nechte vést a cvičte tak, jak vám to zrovna v tu chvíli přijde nejlepší. Řiďte se pocity a příliš se nezabývejte myšlenkami, které na vás mohou dorážet. Nehodnoťte to, jak právě vypadáte a jak moc jste výkonní.

V jednotlivých ásanách setrvávejte tak dlouho, jak potřebujete. A věřte, že právě tak je to pro vás nejefektivnější a že právě takto jste v rozpoložení, kdy k vám mohou přicházet odpovědi, které potřebujete. Může se například stát, že pokud se při cvičení zaměříte na určitou zatuhlou část, začnou vás při jejím uvolňování samovolně napadat možné příčiny tohoto bloku. Pak je jen na vás, jestli tyto nápady přijmete a jak s nimi naložíte.

Ne každému samozřejmě tenhle přístup bude vyhovovat a opět platí to, že není dobré se nutit do něčeho, co nám není přirozené. Pozitivní je už samotný fakt, že cvičíte a jestli vám připadá hloupé se ptát svého těla, co potřebuje, ale raději si prostě odcvičíte již ověřenou sestavu na uvolnění bederní páteře, aniž byste se přitom zabývali dalšími souvislostmi, není na tom nic špatného. Konejte tak, jak se to zdá nejlepší vám samotným. Koneckonců, i toto zdání se může v průběhu času vyvíjet.

 

Komentáře (0)
Alexandra Bobelová

Pracuji jako psycholožka v Poradně pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy. Mám to štěstí, že je práce zároveň i mým koníčkem, kromě psychologie mě však baví i řada dalších činností, jako je například turistika, jóga a psaní.
Dvě poslední záliby mě přivedly na tyto stránky a k tvorbě těchto článků. Doufám, že pro Vás budou přínosné a pomohou Vám žít přesně takové životy, jaké si přejete.

06.04.2016 - 08:54

Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám