Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Co (ne)čekat od yoga teacher trainingu

Jaké to je, být učitelem jógy? Taková myšlenka asi napadla každého, kdo navštěvuje jógové lekce. Postavit se před třídu plnou studentů vyžaduje nejen odvahu, ale především solidní teoretický, anatomický a filozofický základ, který získáte ve školách jógy a na učitelských kurzech. Co od takového „návratu do školy“ čekat?

Ať se snažíme, jak chceme, většinou si do začátku učení neseme nějaká očekávání. Třeba jen taková, která jsou založená na našich zkušenostech s klasickým vzdělávacím systémem – strukturovaná výuka, přehledné učebnice, memorování faktů. Studium jógy je ve většině případů hodně odlišné a velká část nových studentů proto zažívá značné rozčarování. Kurzů jsem navštívila více, jak v Čechách, tak v zahraničí. Vypozorovala jsem několik věcí, se kterými se pravděpodobně setkáte.

Není to jen o cvičení

Možná čekáte, že instruktorský kurz bude o spoustě fyzického cvičení. Pokročilejší už tuší, že ásany jsou pouze malou částí jógy. Proto se snadno může stát, že velká část kurzu bude připomínat návrat do školních lavic. Většinu dne prosedíte (tentokrát na zemi ve zkříženém sedu), z paměti vylovíte, že o védách jste se učili v rámci přípravy na maturitu a že ani Bhagavadgíta vám není neznámá.

Trápení mozkových buněk

Vzpomínky na maturitu jsou jen začátkem. Pravá jógová, resp. sánkjová filozofie vám dá teprve zabrat. Pochopit myšlenky o čistém vědomí, které nevnímáme kvůli různým iluzím a vlastnímu egu, může být opravdu vyčerpávající. Co teprve, když se vám snaží namluvit, že vědomí má třeba i sklenice.

Pomalý postup a aha moment

Nečekejte proto, že si uděláte třítýdenní kurz a tím bude vše hotové. Sami si uvědomíte, že je třeba nechat vše uzrát a že některé věci prostě nepochopíte hned. Přijdete na ně až časem, mnohdy až v momentě, kdy máte vlastní prožitek – jóga není o memorování, jóga je o praxi. Za odměnu vás ale čeká úžasná chvíle, kdy všechno najednou zaklapne a najednou „víte“.

Fáze frustrace

V souvislosti s množstvím probírané látky vás pravděpodobně nemine fáze frustrace, že toho je moc a prostě to nechápete. Myslíte si, jak už jste v józe pokročilí a najednou se vám otevře milion oblastí a témat, o kterých jste dosud neslyšeli. Říkáte si, že to je úkol minimálně na celý život a dokud to nezvládnete nastudovat, nemůžete se postavit před lidi a učit. Na jednu stranu je to dobrý prožitek, který vás učí pokoře. Na druhou stranu není nutné propadat nihilismu. Víte přesně to, co v danou chvíli potřebujete a jóga a sebepoznávání jsou beztak cestou na celý život. Stačí zastavit se, nadechnout se a nechat věci plynout. Jóga k vám pak přijde sama.

Dokonalý chaos

Se zmatením se pojí i fakt, že výuka jógy se těžko systematizuje. Strukturovaný výklad, ze kterého budete mít krásné a přehledné poznámky jako na střední škole, rozhodně nečekejte. Jedno souvisí s druhým, dotaz jiného účastníka vás odvede na hodiny pryč od původního tématu a pak zase zpátky. V poznámkách bude skákat a vracet se, i podle toho, jak začnete jednotlivé věci chápat a propojovat. Řád čekejte v „exaktních“ tématech typu anatomie a fyziologie.

Léčení sebe sama

Víkendový kurz nebo několikatýdenní retreat, každý z nich se v některé fázi překlopí ve formu psychoterapie. V souvislosti s fyzickou praxí nebo lekcemi jógové filozofie se vám vynoří osobní nebo zdravotní témata, která se vás dotýkají více než jiná. Hledáte souvislosti a řešení svého problému v probírané látce, v tvářích a objetí dalších účastníků. V rámci kurzu se totiž téměř vždy vytvoří úžasná skupina a bezpečné prostředí, kde můžete sdílet své nejniternější pocity a obavy, a kde se vždy setkáte s radou a pochopením. V takovém prostředí se pak samo leccos uvolní a otevře dveře pro další postup v osobní praxi.

Abychom mohli prostřednictvím jógy pomáhat ostatním, musíme nejprve pomoci sami sobě. Každý jógový kurz, který absolvujeme, je především prostorem pro nás samé. Jak si vybrat ten správný, ať už v Čechách nebo v zahraničí, to by bylo na dlouhou diskusi. Jak vzrůstá popularita jógy, roste i nabídka vzdělávacích kurzů pro budoucí učitele, velmi různorodé kvality. Pokud bych ale měla dát jedno doporučení, bylo by to pouze formou úsloví: „Učitel se objeví, když je žák připraven.“

 

Komentáře (0)
Veronika Ciková
Veronika Ciková

Byla to láska až na druhý pohled, ale o to hlubší. Jóga mě provází už několik let, ale nepřestávám v ní objevovat nové věci.
Nořím se hlouběji a můj zápisník přetéká postřehy z vlastní praxe i z lekcí, které vedu ve studiích Praze. Věřím, že sdílením se můžeme vzájemně obohatit a inspirovat. To je moje motivace k psaní.
Spojit se se mnou můžete přes email veronika.cikova@seznam.cz nebo na Facebooku (www.facebook.cz/joganika).

28.01.2018 - 19:23

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám