Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Význam jógy

Je to systém tělesných a duševních cvičení pocházejících z Indie. Slovo “jóga” pochází ze sanskrtu a znamená ve svém původním významu “sepětí, pevné spojení, nerozborný vztah”.

Podle jógy každou lidskou bytost tvoří tři složky: tělo, mysl a duše. Abychom žili spokojeně, musí se k těmto složkám přidat tři potřeby: tělesnou potřebou je zdraví, psychickou poznání a duchovní vnitřní mír. Teprve při splnění všech tří potřeb můžeme mluvit o harmonii. Sem patří i souznění s okolní přírodou a vesmírem.

V moderní společnosti existují problémy, které působí na všechny zmíněné aspekty. Výhody dnešního životního stylu jsou protikladné. Pohodlí a rychlost pohybu získáváme na úkor tělesného zdraví. Technika nám umožňuje omezit tělesnou námahu na minimum, což však způsobuje ztuhlost svalů a jejich oslabení. Sedavý způsob života vyvolává bolesti zad, šíje, ztuhlost končetin a obtíže při chůzi. Nadměrné sledování vizuálních médií vede k bolestem hlavy a přetěžuje zrak.

Mentální napětí ve společnosti, založené na konkurenci a výkonu, odčerpává vnitřní rezervy organismu a vytváří problémy způsobené stresy, jako například nespavost, poruchy trávicích orgánů a nervového systému. Jestliže toto napětí pravidelně nevyvažujeme chvilkami relaxace, kvalita našeho života se naruší. Moderní myšlenkové trendy jsou spojením a přetavením starých a nových myšlenek. Umělé hodnoty, které vyrůstají ze ziskuchtivosti a sobeckého zájmu, vedou k odcizení od duchovního cíle života. Ztráta víry může vést až ke ztrátě vlastní identity. Při všech těchto problémech nám pomáhá jóga. Po stránce tělesné zmírňuje nespočetné množství onemocnění. Cvičení ásan posiluje tělo a navozuje pocit zdraví.

Pojem ásana označuje polohu těla, kterou člověk zaujímá při praxi jógy. Tato pozice má být stálá a pohodlná, aby se z těla, mysli a vědomí člověka vytvořil harmonický celek. Správné provedení ásany vyžaduje zapojení celé osobnosti, s vědomím fyzického stavu, řízeného pohybu, koordinace s dechem a relaxace svalů. Výsledkem by měla být pevná a vyvážená pozice, v níž člověk setrvá delší dobu pohodlně a s koncentrovanou myslí. Také zaujímání polohy se děje vědomě, řízeným pohybem v souladu s dechem, bez zbytečného napětí. Je-li ásana správně provedena a člověk v ní vytrvá určitou dobu, přestane postupně vnímat dualitu principů (horko a zima apod.) a po nějaké době zmizí i vědomí těla. Tyto polohy působí do hloubky, a to na úrovni tělesné i duševní. Výsledkem pravidelného cvičení ásan je pružné a odolné tělo, klidná mysl, prohloubená schopnost soustředění.

Podle B. K. S. Iyengara z psychologického hlediska jóga bystří intelekt a zlepšuje schopnosti koncentrace. Potlačuje emoce a vzbuzuje živý zájem o jiné. Dechová cvičení uklidňují mysl. Filozofie jógy klade život člověka do širších souvislostí. V oblasti ducha zvyšuje sebevědomí a schopnost zklidnění. Při meditaci lze dosáhnout vnitřního míru.

Jóga je tedy praktická filozofie, která zahrnuje každý aspekt lidského bytí. Rozvíjením sebedisciplíny a sebeuvědomění učí jednotlivce evoluci. Je velmi důležité, že jógu může provádět každý bez ohledu na věk, zdravotní stav, společenské postavení či vyznání víry.

 

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

10.05.2011 - 09:49

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám