Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Stanovení záměru před cvičením jógy (Sankalpa)

sankalpa

Lekce jógy často začíná tím, že instruktor vyzve studenty, aby si v duchu “stanovili záměr pro dnešní lekci”. Pokud jste na józe poprvé, tak vás při slovech “stanovit si záměr” zřejmě napadne něco jako, „Hm, mým záměrem je vše přežít ve zdraví a neudělat si ostudu“. To vás ale příliš neposune v prohlubování vaší jógové praxe.

Co znamená nastavení záměru? Jaké jsou přínosy nastavení záměru při cvičení jógy? Odpovědi se dozvíte v následujícím textu.

Co je to záměr?

Záměr může být něco hluboce osobního, nebo něco fyzického. Je to neustálá touha po dosažení rovnováhy ve vašem životě. Například: „Chovat se k sobě s láskou a úctou. Najít mír ve svém srdci. Rozproudit v sobě lásku.“ Je to uvědomění toho, co vaše duše potřebuje nejvíce. Prostřednictvím svého záměru můžete propojit svou praxi s bytím.

Při stanovení vašeho záměru mějte na paměti:

– Neexistuje správný nebo špatný způsob, jak stanovit záměr, pro každého je to v jiné formě. Ať už je to slovo, věnování, citát, modlitba…Jen buďte otevření k tomu, co vám přijde na mysl (s cílem vyhnout se materiálním věcem).
– Stanovení záměru není to samé jako nastavení cíle. Záměr se zaměřuje na to, co je pro vás aktuálně nejcennější, na rozdíl od cíle, který směřuje k budoucímu výsledku.

Záměr je: “Bez odsouzení akceptovat to, kdo jsem.”
Záměr není: “Přál bych si dnes vydržet ve vráně aspoň po dobu 5 sekund.”

Přínosy nastavení záměru

Myšlenkou jógy je, aby vaše mysl a tělo byly přítomné a pravdivé v každém okamžiku. Zvláště na začátku lekce je vaše mysl kdesi pryč. Vedete sami se sebou rozhovor na nějaké zajímavé téma a řešíte každodenní starosti.

Například: Ta má bezva tričko. Mám kočičí chlupy na tričku. Musím skočit koupit kočce žrádlo. Safra, zapomněla jsem koupit avokádo.

Časem pochopíte, že stanovení záměru vytváří pozornost potřebným směrem. Působí jako filtr. Může pomoci, aby se vaše mysl přestala toulat a udržela koncentraci na to, na čem záleží nejvíce.

Další výhodou stanovení záměru je to, že si ho s sebou můžete vzít mimo podložku. Využít ho jako nápovědu pro své jednání a rozhodnutí. Stačí si ho vybavit v koloně cestou z práce nebo na nákupech. Připomenutí našich záměrů v průběhu dne nám pomáhá vést život postavený na hodnotách, které jsou pro nás důležité.

Stanovení vašeho záměru

Uvědomte si první slovo, které vám přijde na mysl poté, co vás instruktor vyzve ke stanovení záměru. Může to být například hodnota, kterou byste rádi přinesli do svého života, nebo to, jak se v ten den skutečně cítíte.

Nejsilnější záměry, které vás mohou dále provázet, se týkají životních hodnot. Pokud budete se stanovením záměru začínat, doporučujeme začít s vašimi pocity, jak se cítíte, později pak volit na základě vašeho instinktu.

Pocit -> <- Záměr

Hněv -> <- Odpuštění
Strach -> <- Bezpečí
Slabost -> <- Síla
Smutek -> <- Radost
Pochyby -> <- Mír
Nejistota -> <- Důvěra
Nestabilita -> <- Vyrovnanost
Zrada -> <- Pravda
Lhostejnost -> <- Soucit
Omezení -> <- Svoboda
Prázdnota -> <- Naplnění
Samota -> <- Společnost

Stanovení záměru na začátku každé lekce vám pomůže s uvědoměním, že to co potřebujete pro pocit naplnění, nejsou hmotné statky.

Důvěra, láska, otevřenost, radost, upřímnost. Záměr je krásná připomínka toho, že jsou tyto hodnoty naší pevnou součástí. Naše srdce hledá věci, na kterých záleží nejvíce.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

22.08.2014 - 15:15

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám