Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Co prozradí Óm

Jóga je cestou všímavosti, pozorování a objevování. Objektem našeho zkoumání se může stát cokoliv, třeba zvuk. Je nedílnou součástí našich jógových lekcí a nejedna z nich začíná nebo končí zpěvem mantry. Nejčastěji ji však doprovází prvotní zvuk, ze kterého povstal celý Vesmír – posvátný Óm. Je víc než pouhým tónem a pokud se zaposloucháte, může vám leccos napovědět i o kvalitě vaší právě proběhlé praxe.

Člověk mívá tendenci najít si oblíbené studio, oblíbeného lektora a vytvořit si rutinu. Ve své jógové praxi se ale stále snažím zkoušet něco nového. Objevuji nové styly, nové lektory, nové způsoby výuky. Díky této zvědavosti jsem už vyzkoušela celou řádku dynamických i klidných stylů. Některé mi seděly více, některé méně a u některých mi vyloženě energie neplynula. Svůj dojem z lekce jsem si téměř vždy potvrdila za zvuků závěrečného Óm. Ne vždy totiž zní stejně. Někdy se projeví jako burácející řeka, jindy zvolna plyne jako křišťálově čistý potůček. Může se proměnit v rozladěnou, vířící kakofonii nebo libozvučnou harmonii, která pohladí po duši.

Ladí, neladí?

Čím to je, že se Óm někdy „podaří“ a někdy ne? Odráží se v něm vše, co se děje uvnitř nás. Lekce, které zažehnou oheň, jsou zaměřené na sílu a ženou nás k výkonu, v nás vytvoří určitou směsici pocitů, nálad a možná i ambic. Přesně ty se pak projeví v závěrečném tónu, který pravděpodobně bude silný, hluboký, až hrubý. Klidnější a vlídnější styly oproti tomu završí výše posazené a jemnější Óm. Pokud je v lekcích akcentován rytmus dechu a celá skupina proplouvá pozicemi na stejné vlně nádechů a výdechů, pak se dá očekávat, že lekci uzavře jednolitá melodie. Celá skupina se napojí na energii – pránu, a toto propojení se odrazí i ve zvuku Óm. Pokud jsou ve skupině lidé, kterým lekce nesedla, nedokázali se uvolnit nebo zklidnit své myšlenky, uslyšíme neladící tóny. Alespoň to jsou má pozorování.

Hrátky s tóny

Vyzkoušet si to koneckonců můžete sami. Poslouchejte a možná dojdete ke stejnému závěru, nebo třeba objevíte něco jiného. Můžete se pustit i do malého experimentu. Uvědomte si, jak jste naladěni, co se ve vás odehrává, a pak si zkuste zazpívat Óm. Jak se rozdílné nálady projeví na tónu, který vyjde z vašich úst? Jak jste dnes naladěni? Jak krásné, že i čeština používá tón jako měřítko našeho vnitřního rozpoložení.

Z těchto důvodů jsem se nemohla dočkat, až poprvé povedu lekci jógy a na závěr zazní Óm. Z výrazu tváře vašich studentů se nedá příliš vyčíst, jestli se vám, jako lektorovi, podařilo předat záměr, který do svého učení vkládáte. Pokud jsem na pochybách, ujistí mě závěrečné Óm.

 

Komentáře (0)
Veronika Ciková
Veronika Ciková

Byla to láska až na druhý pohled, ale o to hlubší. Jóga mě provází už několik let, ale nepřestávám v ní objevovat nové věci.
Nořím se hlouběji a můj zápisník přetéká postřehy z vlastní praxe i z lekcí, které vedu ve studiích Praze. Věřím, že sdílením se můžeme vzájemně obohatit a inspirovat. To je moje motivace k psaní.
Spojit se se mnou můžete přes email veronika.cikova@seznam.cz nebo na Facebooku (www.facebook.cz/joganika).

17.03.2018 - 10:29

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám