Školení restorativní jógy
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Jóga na papíře

20171001_095444

Přichází podzim – doba zklidnění, kdy vše kolem nás vydechuje. Ideální čas obrátit se do svého nitra a na chvíli stáhnout pozornost k sobě. Kdo ví, co tam najdeme? Možná nějaké skryté sny, zapomenutou bolest, která chce ven nebo jen uvědomění si, kde jsme právě v tomto okamžiku. Podzimní prožitek může prohloubit jednoduchá věc – tužka a papír. Journaling, neboli zapisování prožitků, myšlenek a zážitků spojených nejen s jógou, je jednou z cest, jak prohloubit svou praxi a žít vědoměji. Proč a jak začít?

Dnešní doba je uspěchaná a nechává nám jen málo prostoru k zastavení se a pozorování vlastního nitra. Moc tomu nenahrává ani povaha naší mysli, která víří myšlenkami a střílí na nás jednu za druhou. Ulétáme k plánům, vzpomínkám nebo obavám z toho, co nás čeká. Najdeme v té změti chvilku na to, abychom pozorovali, jak na nás daná myšlenka působí, jak se cítíme a co skutečně prožíváme? Jsme ve spojení sami se sebou? Děláme to, co je v souladu s naší přirozeností? Většina z nás ne. Přítomný okamžik nám nepozorován uniká a s ním nám uniká i jóga – vnímání a pozorování toho, co je tady a teď.

Chyťte svou jógu

Prožívání přítomného okamžiku a vědomější bytí je naštěstí možné trénovat různými způsoby. Můžeme se naučit naši mysl ukotvit a lépe si všímat, co se děje s námi i kolem nás. Kromě fyzické praxe jógy, koncentrace a meditace, je jednou z technik i journaling. Jistě se vám někdy stalo, že vás během vaší lekce napadla nějaká brilatní myšlenka – najednou jste pochopili, proč se nějaká situace stala, z čeho pramení nějaký váš pocit nebo jste si třeba jen uvědomili nějakou část svého těla, kterou jste doteď úplně necítili. To jsou momenty, které stojí za zaznamenání. Začněte si proto psát jógový deník.

Začněte hned s příští lekcí

Pořiďte si sešit, diář nebo speciální jógový deník. Pozorovat a zaznamenávat si můžete například toto:

 • Jak jsem se cítil(a) před cvičením?
 • Jak se mi dařilo dýchat a udržet pozornost na podložce?
 • Jaký prožitek z dnešní lekce si můžu odnést do každodenního života?
 • Jak se cítím po cvičení?

Váš zápis pak může vypadat třeba takto: Na lekci jsem přišla s mizernou náladou, vůbec se mi cvičit nechtělo. Pár nádechů a výdechů podle instrukcí lektora mi ale pomohlo zklidnit se. Všechno jsem pustila z hlavy a jenom plynula. Řekla jsem si, že se dneska nechci moc dřít. Kupodivu šlo všechno tak nějak líp. Jak jsem byla uvolněná, bez problému jsem se dostala z psa hlavou dolů dlouhým krokem mezi dlaně. To jsem dřív nedokázala. Možná proto, že moc tlačím na pilu. A asi nejen při cvičení. Zkusím brát život s větší lehkostí a tolik se nestresovat.

Jógou to nekončí

Chvílemi s tužkou nad jógovým deníkem vytváříte prostor pro sebe, kdy se můžete nerušeně soustředit jen na proud svých myšlenek. Jděte dál a zkuste například hledat své afirmace. Tím se rozumí jakési „programování“ vlastní mysli. Jak si ji nastavíte, tak to ve vašem životě bude vypadat. Najděte si „program“, který byste si pro sebe přáli. Například: Mám se ráda. Dělám práci, která mě baví a naplňuje. Jsem v bezpečí. V mém světě je vše v pořádku. Naše myšlenky vytváří naši energii. Pokud budou vlídné a pozitivní, budeme tak na své okolí působit i my a přesně to nám naše okolí bude zrcadlit.

Ideálním časem pro journaling je fáze novoluní. V této době cítíme zklidnění a máme tendenci stáhnout se dovnitř. Vezměte proto při příští příležitosti svůj deník a zkuste si nastavit cíle a záměry pro nadcházející lunární cyklus, období příštího měsíce. Zeptejte se sami sebe:

 • Co bych si přál(a)?
 • Čeho chci v příštím měsíci dosáhnout?

K ukotvení a lepšímu uvědomění vám pomohou i další otázky:

 • Co mě dnes potěšilo/rozzlobilo?
 • Za co jsem vděčná/ý?
 • Kdo jsou nejbližší lidé v mém životě?
 • Co mě nabíjí energií/co mě vyčerpává?
 • Co na svém životě miluji/co bych si přála změnit?

20171001_095717

Kam kráčíme

Je dobré vytvořit si z journalingu pravidelný zvyk a zaznamenávat si vše v co nejkratším čase. Můžete se naučit nosit svůj jógový deník s sebou. Pamatujte, že to nemusí být žádné umělecké dílo, škrtat a přepisovat můžete podle libosti. Pravidelně se pak vracejte k tomu, co jste si zapsali. Možná budete překvapeni, co se o sobě dozvíte a s údivem zjistíte, jak moc se na své cestě posouváte. Uvědomíte si, jak rostete a měníte se. Možná zjistíte, že za to vděčíte józe a možná dojdete k tomu, že se váš jógový deník stane úplně běžným deníkem, protože vaše propojení s jógou je tak těsné, že její kousek najdete v každém svém dni.

 

Komentáře (0)
Veronika Ciková
Veronika Ciková

Byla to láska až na druhý pohled, ale o to hlubší. Jóga mě provází už několik let, ale nepřestávám v ní objevovat nové věci.
Nořím se hlouběji a můj zápisník přetéká postřehy z vlastní praxe i z lekcí, které vedu ve studiích Praze. Věřím, že sdílením se můžeme vzájemně obohatit a inspirovat. To je moje motivace k psaní.
Spojit se se mnou můžete přes email veronika.cikova@seznam.cz nebo na Facebooku (www.facebook.cz/joganika).

07.10.2017 - 10:28

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám