Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Mysore styl cvičení jógy

mysore_joga

Jste zklamáni nedostatkem pozornosti ze strany instruktorů na lekcích jógy? Nebo vás zastrašili rychlým tempem? Mysore je styl, kterým se cvičí aštanga jóga. Nabízí vysoce individuální přístup bez vyšších nákladů na soukromé lekce.

Aštanga vinjása jóga je jedním z nejznámějších stylů jógy a osvojily si jí miliony lidí, jež touží po vyladěném těle a klidné mysli. Ale populární vedení lekcí – kde instruktoři říkají názvy pozic v dynamickém pořadí – může být odstrašující. A často jsou lekce plné lidí a tak studenti nemají téměř žádnou šanci na to, že jim někdo opraví špatné držení těla nebo poradí jak cvičit lépe.

Ale je tu alternativa. Mysore styl cvičení aštanga jógy nabízí vysoce individuální přístup bez vyšší ceny za individuální kurz a k tomu veškerou skupinovou energii běžných lekcí. Budete oslovování jménem, instruktor bude znát váš styl jógy skrz naskrz, a nejlepší ze všeho je, alespoň pro někoho, že je lekce klidná – jen velmi málo se tam mluví a nehrává new age hudba.

Ve většině jógových studií se Mysore lekce konají podle rozvrhu, což ale mnoho lidí odradí a to buď proto, že neví, co to je, nebo nemají chuť ani myšlenky na tříhodinovou lekci, která začíná v 6:30. Ve skutečnosti můžete přijít do Mysore lekce kdykoli, a zůstat tak dlouho, jak budete chtít. Pro začátečníky se doporučuje půl hodiny, a pro více pokročilé až hodina a 45 minut. Je to skvělý způsob, jak pro začátečníky, tak pro pokročilé, jak si rozvinou vlastní jógovou praxi, kterou si pak můžete vzít kamkoliv s sebou.

Mysore je pojmenována po jihoindickém městě, ve kterém učil K Pattabhi Jois od konce třicátých let až do své smrti v roce 2009. Učitelé nemají vést studenty prostřednictvím posloupnosti s obecnými pokyny nebo ukázkami. Místo toho zkušení studenti jedou svým tempem a úplní začátečníci se učí pozdravy slunci a pak několik prvních pozic ve stoje. Když se to naučí, učitel přidává novou pozici. A takto přidává, dokud se nenaučíte kompletní sekvenci. A pokud jste něco zapomněli, je učitel zde, aby vám pomohl.

Cvičení tímto způsobem vám dává prostor soustředit se. Podnět k přejití do další pozice pochází z vašeho vlastního dechu, místo instrukce učitele. Studenti tak mohou cvičit vlastním tempem, pokud je pro ně některá z ásan náročnější. Ve výsledku se stanete svým vlastním učitelem. Pokud narazíte na pozici, kterou nejste schopni udělat, instruktor vám nabídne jednodušší variantu.

Lekce jsou typické zvukem udždžají – silného a rytmického dechu. Každý cvičí svým vlastním tempem. To snižuje prvek soutěžení a porovnávání, jež se může vplížit do jakékoliv formy skupinového cvičení a zbytečně tříští naší koncentraci. Slovní rada, pokud je dána, je zašeptána jen té osobě, pro kterou je určena.

Důležitou součástí Mysore cvičení jsou opravy a úpravy pozic. To je chvíle, kdy zkušení učitelé používají své ruce a vedou vaše tělo do správné pozice. Musíte mít důvěru k tomu, kdo vás povzbudí jít poprvé až do stoje na hlavě. Odměnou za cvičení alespoň třikrát týdně je lepší kondice a klidnější mysl. Řada lidí postupuje od první k druhé, nebo i třetí (je jich celkem šest, ale jen hrstka lidí cvičí 4).

Jak se říká: „tato praxe je skvělý způsob, jak začít den – a jakmile je to hotovo, budete připraveni čelit čemukoliv.“

 

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

16.07.2014 - 10:44

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám