Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Filtrovaná a kohoutková voda. Která je lepší?

filtrovaná voda

Je jasné, že chceme žít zdravě. Zdravá strava, pohyb, předcházení stresu, to jsou všechno oblasti života, kterým se věnuje každý, kdo si chce zdraví udržet. Během let se po jejich bok dostala ještě jedna další. Mnoho lidí se začalo starat o to, jakou pijí vodu. Vždyť voda tvoří 70 procent váhy našeho těla. Už z toho je zřejmé, jak pro nás je důležitá.

Kolem kvality vody probíhá věčná diskuze. Již před čtyřiceti lety začaly světové nápojové firmy přesvědčovat občany, že jejich domácí kohoutková voda jim nezaručuje dostatečné bezpečí. Byla to podpůrná marketingová strategie pro balenou vodu, které se od té doby za ceny tisíckrát vyšší, než kolik stojí kohoutková voda, prodávají po celém světě desítky a stovky milionů litrů.

Dnes už se ví, že balená voda má svá nebezpečí, a že zdaleka ideální není. Škodí nejen plast, z něhož jsou lahve obvykle vyrobené, a z něhož voda může vstřebávat některé zdraví nebezpečné látky. Velkým nebezpečím je také fakt, že balená voda od své výroby až po spotřebu často čeká i dlouhé týdny či měsíce, nezřídka v podmínkách, které kvalitě vody rozhodně nepřidávají.

A tak se objevil nový byznys, filtrování vody z kohoutku. Existují různé technologie, kterými je možné vodu podomácku filtrovat. Nebudeme je rozebírat do hloubky, každá metoda má ale své plusy i mínusy a ty zase mají vliv na výslednou kvalitu vody. Důležité je, že prakticky na každé možné znečištění vody, ať už organické nebo anorganické, existuje metoda, s jejíž pomocí lze vodu přefiltrovat a vyčistit.

Zůstávají nicméně dvě otázky, kterými je nutné se zabývat. Za prvé, je voda z kohoutku skutečně natolik riziková, že je nutné ji draze filtrovat? A za druhé, nezávisle na odpovědi na první otázku, je přefiltrovaná voda sama dostatečně bezpečná pro lidské tělo?

Destilované vodě se vyhýbejte

Pro úplnost přitom zmiňme, že existuje zásadní rozdíl mezi filtrovanou a destilovanou vodou. Destilovaná voda je voda, která je v procesu své výroby zcela zbavena všech látek, které se ve vodě přirozeně vyskytují. Taková voda je, lidově řečeno, úplně “prázdná”.

Jenomže prázdná voda pro nás rozhodně není zdravá. Pro vodu je přirozené, že se v ní v určitém množství vyskytují soli minerálních látek. Ve vysokých koncentracích je najdeme v tzv. minerálních vodách, v určité koncentraci jsou ale přítomny v každé v přírodě se vyskytující vodě. Voda a pitný režim se u zdravotně důležitých minerálních látek podílí zhruba ze čtvrtiny až třetiny na jejich dostatečném příjmu.

Pokud vodu zcela vyprázdníme, jako v případě destilované vody, připravujeme se i o tyto minerály. Ale nejen to. Destilovaná voda, když se dostane do organismu, má “potřebu” do sebe minerální látky vstřebávat. Vstřebává je samozřejmě ze svého bezprostředního okolí, tedy z buněk okolního těla, kterým tyto minerály poté chybí. I proto dlouhodobé pití destilované vody jednoznačně škodí zdraví.

Voda z kohoutku (většinou) není nebezpečná

U filtrované vody záleží, jaký způsob filtrace zvolíme. U kohoutkové vody v českém prostředí, alespoň pokud jde o centrálně dodávanou kohoutkovou vodu, není třeba filtrovat proti organickému znečištění v podobě bakterií a parazitů. O zničení těchto nebezpečí se spolehlivě postará vodárna.

Většinou je proto kohoutková voda filtrována proti mechanickým nečistotám. A právě zde je důležité odpovědět na první otázku. Obsahuje voda takové množství mechanických nečistot, aby bylo třeba ji filtrovat?

Statistická data a analýzy na tuto otázku odpovídají záporně. Česká republika má jednu z nejkvalitnějších kohoutkových vod na světě. Voda prochází pravidelným testováním, ve vodárnách i u spotřebitelů, a všechny nedostatky se zaznamenávají a řeší. Případy, kdy jsou některé látky mimo limity, jsou přitom poměrně řídké, i když pravda, jednotlivě k nim občas skutečně dochází.

Oproti všeobecně rozšířeným mýtům je sledován i obsah zbytků některých rizikových léčiv v pitné vodě z kohoutku. I u těchto polutantů ale voda v posledních letech při testech procházela jako nezávadná. Obsah léčiv byl až na několik výjimek tak nízký, že jej ani nebylo možno změřit.

V případech, kdy měřitelný byl, byl stále bezpečně pod hygienickým limitem. Více o kontrolách kohoutkové vody se můžete dočíst například zde.

Riziková může být voda z kohoutku naopak tehdy, pokud používáte vlastní vodní zdroj, pokud máte zanesené trubky a v obdobných situacích. V takovém případě je dobré provést analýzu skutečného složení vody a podle toho zvolit odpovídající metodu filtrace (nebo vyměnit trubky). Vždy by ale filtrace měla být prováděna na míru vaší vodě a problému, který u této vody shledáváte.

Filtrace neznamená zdravější vodu

A tím se plynule dostáváme k druhé otázce, kterou jsme si položili v úvodu. Jak je to s kvalitou filtrované vody, pokud už se rozhodnete k filtraci sáhnout jako nejvhodnějšímu řešení?

Je poměrně obtížné odpovědět obecně, záleží totiž na mnoha faktorech, jako jsou způsob filtrace, dodržování pokynů spojených s využíváním filtrační metody (například pravidelnost výměny filtrů) i výchozí kvalita vody.

Všeobecně lze uvést, že filtrovaná voda nenese rizika vody destilované. Filtrace zpravidla vodu nepřipraví o všechny minerály, takže voda v tomto smyslu má určitou biologickou hodnotu a nebývá pro tělo nebezpečná. Obvykle, u většiny metod filtrace, je ale hladina minerálů významně snížena, a to přesto, že výrobci filtrů sebevědomě ujišťují o opaku (v případě takových tvrzení požadujte nezvratný důkaz). Výjimkou ve snižování obsahu zdravých minerálů mohou být filtrační metody zaměřené výhradně proti organickému znečištění. Ty ale, jak jsme si řekli, u kohoutkové vody z vodárny nebývá důvod aplikovat.

Filtrovaná voda proto zpravidla nijak neškodí, ale tělu ani příliš neprospívá. Uzavřít v tomto směru lze i obecně. Filtrace rozhodně nemá smysl, pokud nemáte specifický, rozborem vody podložený důvod, že byste se k ní měli uchýlit. Naopak pokud takový důvod máte, a zvolíte vhodnou metodu, nemusíte se většinou přefiltrované vody bát. Myslete ale přitom na to, že možná budete muset zvýšit příjem minerálních látek z náhradních zdrojů.

 

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

11.05.2015 - 16:26

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.



Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám