Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Vědci zjistili, že rostliny vědí, když jsou pojídány

Arabidopsis

Vegetariáni a vegani by měli věnovat pozornost výsledkům nového výzkumu, který ukazuje, že rostliny vědí, že je někdo/něco konzumuje. A nelíbí se jim to.

To, že mají rostliny inteligenci, je již známý fakt. Nová studie z University of Missouri ukazuje, že rostliny mohou cítit, když jsou pojídány a vysílají obranné mechanismy, aby se to pokusily zastavit.

Studie byla provedena na huseníčku rolním, který je příbuzný s brokolicí, kapustou, hořčicí a je populární pro vědecké experimenty. Byl první rostlinou, jejíž genetický kód vědci rozluštili a jsou důvěrně obeznámeni s tím, jak funguje.

Pro zjištění odpovědi na otázku, zda rostlina pozná, že je pojídána, vědci z University of Missouri zachytili přesný zvukový záznam vibrací, které housenka dělá, když pojídá listy huseníčku. Vědci totiž pracovali s teorií, že rostliny mohou nějakým způsobem tyto vibrace cítit nebo slyšet.

Vědci experiment řídili i pomocí jiných zvukových záznamů, které simulovaly další fyzické vibrace, se kterými se může rostlina setkat – jako je například hluk větru.

A výsledky? Podle časopisu Modern Farmer, huseníček, když je pojídán, produkuje hořčičné oleje, které jsou mírně jedovaté, a posílá je do listů, aby se pokusil udržet dravce pryč. Výzkum také ukázal, že když rostliny cítily nebo slyšely “žvýkací vibrace” od housenky, produkovaly další hořčičné oleje. Ale rostliny nereagovaly při přítomnosti jiných vibrací.

“Předchozí výzkumy zkoumaly, jak rostliny reagují na akustickou energii, včetně hudby,” říká Heidi Appel z University of Missouri. “Nicméně, naše práce je prvním dokladem toho, jak rostliny reagují na ekologicky příslušné vibrace. Zjistili jsme, že zvuk vibrace při pojídání housenkou působí změny v metabolismu rostlinných buněk tak, že vytvoří více obranných chemikálií, které mohou odpuzovat útoky housenek.”

Komentáře (19)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

06.11.2014 - 10:00

Načíst další
Načíst další

Komentáře

 1. Renáta Kukaňová napsal:

  Příroda přeci má svoje obrany. Každý živočišný či rostlinný druh této planety má nějaké mechanizmy, kterými se snaží případného predátora odradit, či zastrašit nebo trošku zbrzdit. Proč by to mělo být u rostliny divné?Vždyť i rostliny / některé/ jsou úmyslně opatřeny trny, chloupky, jedem, a jinými mechanizmy, aby se ubránily připadnému nepříteli, aby nedošlo k jejich naprostému vymýcení. Tato jmenovaná rostlinka je na tom stejně, jen mechanizmus je trochu jiný. Žádné dilema zda jíst či nejíst rostliny 😀 , to myslím nenavozuje 😀 .Je to opravdu značně absurdní, protože bolest jako takovou rostliny pochopitelně cítit nemohou už proto, že nedisponují centrem pro bolest ani jinými anatomickými strukturami, které cítit bolest umožňují. Jinou otázko je ale úcta ke všemu jedlému, co požíváme. Tady je jasné, že člověk by měl cítit odpovědnost za to, co jí, jak to připravuje a má být přírodě vděčen za její dary a přijímat je s úctou a v přiměřeném množství.

  • Verona La napsal:

   Renata chcela som tu napisat nieco podobne ale zbadala som vas komentar a tak napisem iba : presne tak 🙂

  • Won Shim napsal:

   Presne tak.

   Ja som na tento článok natrafil keď jeden človek písal dosť nevhodné komentáre podporujúce násilie na Facebooku kde spomínal argumenty typu: nech si vegáni jedia kamene. Priložil tento článok a tak som si povedal, že odpíšem a podelím sa aj o môj pohľad na vec pre doplnenie nie len na Facebooku ale aj tu:

   “Človek je uspôsobený ako plodožravec, to je úplne jasné už z konštitúcie tela že nám tento typ stravy najviac vyhovuje a keď idem ku stromu a načiahnem sa, s citom potiahnem a keď sám ide znamená to, že plod je dozretý a aj tak by čoskoro padol, stromu to nieje nepríjemné a práve vtedy je aj plod najzrelší, najchutnejší, najvýživnejší.

   Príroda nám nedáva polotovary ale hotové dokonalé a najzdravšie možné jedlá. Aké utrpenie generuje ten kto žije prirodzene? A samozrejme záleží aj na miere, je rozdiel keď si niekto dá mäso každý deň, raz za týždeň, je vegetarián alebo vitarián atď.
   Aj je vedecky dokázané, že živočíšna bielkovina v páre s karcinogénmi spúšťa rakovinu pričom karcinogénov môže bezpečne kolovať v tele koľko len človek chce a nič mu neurobia, živočíšna bielkovina je spúšťač.

   Samozrejme niektoré typy ľudí sa chytajú každej hlúposti a tak asi začnú takýto pokrivení ľudia písať už pomaly, že vegáni keď stúpame po tráve, tým neubližujú? – tráva je ako vlasy, nevadí jej to stúpanie po nej podobne ako ani vlasy nás nebolia dovtedy dokým im nevytrhneme korienok.

   Príroda je tak dokonalá, že ešte aj burina má svoje miesto, každý kto študoval permakultúru vie, že má schopnosť zúrodňovať narušenú pôdu, stačí pozorovať prírodu a je to jasné na čom sme.

   Ďalšia vec je to, že tí ktorí konzumujú mäso okrem toho že im hnije v črevách keďže sa ťažko trávi ešte sa aj potia s výrazným zápachom, sú vždy agresívnejší keďže sa potrebuje mnoho kyselín na ťažké trávenie mäsa alebo varenej stravy a prekyselenie organizmu urobí človeka v Čechách sa tomu vraví “kyselého ako šťovík”. Každopádne kyselina je agresívna a táto agresia sa prejavuje aj na správaní. Prehnaná agresia je slabosť.

   Ďalšie je aj to, všetky jinové potraviny (s prevahou jinu) ako aj napr. koly a iné hlúposti majú také predaje len kvôli tomu, že majú spomínanú jinovú charakteristiku a teda tým, že mäso je extrémne jangové tak človek potrebuje od toľkého jangu uľaviť a v princípe polarít sa vyrovnáva extrémny jang jinovými potravinami.

   Trochu sa uľaví, ale vzniká okrem vzájomnej závislosti extrémne jinových a extrémne jangových potravín aj mnoho odpadu ktorého sa telo musí zbavovať a minie viac energie ako prijme takže žiaľ všetko to mučenie a vraždy sú úplne zbytočné a nepomôžu ani jednej strane konfliktu.”

   Pekne spracovaná stránka je yogapoint.cz práve pozerám, vyzerá, že zámer má dobrý a tak jediný dôvod prečo pridali tento článok mi príde ten, že ľudia ktorí sa venujú takémuto životnému štýlu sa zaujímajú aj o stravu a pravdepodobne tým chceli vyburcovať diskusiu pretože komentovanejšie články a vyššou návštevnosťou sú tie, s ktorými väčšina návštevníkov nebude súhlasiť. Zaujímavá taktika.

  • Jirka Kranich napsal:

   Opravdu si myslíte, že rostliny, když nemaj nervové centrum, tak bolest necítí. Co my jako lidé vlastně vůbec víme o přírodě, o zvířatech a i o sobě? Že jsme dali všemu název, jména, vše musíme mít pojmenováno a dokonce i pod kontrolou. A jak víme co si myslí zvířata, rostliny, příroda o nás? Asi jen to, že my likvidujeme přírodu a vše kolem nás tak aby nežilo nic. Vše je živé, pokud by nebylo, ani my bychom nežili

 2. Jakub Mareda napsal:

  Já vždycky cejtim lehký vibrace když čtu “vědci zjistili…” ale nevidim nikde žádnou referenci na ten výzkum.

 3. helisek napsal:

  Myslím, že kráva by taky vysílala “vibrace”, kdyby ji jedli za živa.. a mrtvý flák masa…a uřezaný list salátu… ;o)

  • Martin napsal:

   Obyčejný troll článek nějakého polointeligenta. Zajímalo by mne, proč by měli zpozornět zrovna vegani a vegetariáni? To jako všežravci z řad lidí nejedí zeleninu? No, ale možná se po přečtení tohoto článku hne svědomí ve všežravcích a stanou se z nich čistí masožrouti. Aspoň pak bude pokoj až všichni vymřou na rakovinu tlustého střeva a ty jejich vyžrané tzv. civilizační choroby.

   • Kamča napsal:

    Myslím, že by měli zpozornět právě kvůli své časté hlášce. „Nejíme živé věci či věci co pociťují bolest.” Jen a pouze má domněnka. Píšu to, protože jsem se setkala už s touto hláškou a jím podobného významu. Měl by být dokázán opak, co jsem tu z tohoto vyčetla.

    • Adam Chovanec napsal:

     Žádný vegan by nikdy neřekl, že nejí nic živého, do háje, vždyť všechny rostliny jsou živé, tohle je kec. Za dále, článek nic neříká o tom, že by rostliny cítily strach nebo bolest, jen že vylučují jisté chemikálie, které mají podpořit její rozmnožení 😉 A nakonec – to, že rostliny produkují jisté chemikálie jako reakci na akustické vlny nic nemění na nehumálnosti zabíjení miliard zvířat, které jako my lidé cítí lásku, bolest, strach, úzkost a především bolest – tu cítí identicky jako my lidé. A pokud se i přes to řídíte morálním kodexem neadrtálců, tak zůstaňte egoisty a uvědomte si, že rostlinná strava je mnohem zdravější než masná.

 4. Rudolf Vlezdoprdelka napsal:

  Jsem rád, že preferuji hovězí, vepřové a kuřecí. Přecejen zvířátko, kterému proletí kulka hlavou nestihne produkovat žádné kyseliny jako například ten salát.

 5. Pavel Kujal napsal:

  Zajimalo by mne, co na to voda, jestli vi, zda je pita, nebo ohrivana, pripadne tyrana, az do stavu plynneho. Či nechutne mucena v mrazacich az nez umrzne.
  Dekuji za info

 6. Veronika napsal:

  Jo, buďte ohleduplní, žerte šutry. 😀

 7. Véna napsal:

  Co dodat, pro nezasvěcené – berte jako indícii na vaší cestě, či případně odmítněte, ale prosím nehaňte. No a pro zasvěcené……
  Čeština je krásný jazik, a to že někdo občas naseká pár hrubyc……. jsme jenom lidi.

 8. Lovec napsal:

  “Výzkum také ukázal, že když rostliny cítili nebo slyšeli „žvýkací vibrace“ od housenky”. Nevím jak vy, ale já při čtení článku, taky pociťuji lehké vibrace.

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám