Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

S jógou na vlnách

paddleyoga_skupina

Léto je v plném proudu a teplé počasí svádí k pobytu u vody. Ideální příležitost vyzkoušet paddleboard jógu – zacvičíte si, užijete si propojení s přírodou a třeba se i opálíte. To ale není vše. Co se zdá být dalším moderním výmyslem, může mít nakonec mnohem větší smysl. Na paddleboardu totiž není žádné místo pro zbytečné myšlenky a vaše jógová praxe může získat nečekaný rozměr.

Na začátku bylo pádlování ve stoje (SUP – stand-up paddling), které údajně vymysleli havajští surfaři ve 40. letech. Bylo jen otázkou času, kdy někoho napadne zkoušet „na prkně“ i jiné věci, než jen pádlování. „Není to sice úplně podle tradice, ale na paddleboard józe je úžasné to, že vám dává možnost hlubšího vnímaní sebe samého. Když cvičíte na zemi na podložce, pořád se vám hlavou honí nějaké myšlenky a to je přirozené. Na paddleboardu ale plujete na vlnách dechu i vody, neustále vyvažujete a hledáte rovnováhu. Nemáte absolutně prostor myslet na nic jiného než na sebe a své tělo. Vnímáte opravdu jen to, co je tady a teď, jste plně v přítomném okamžiku,“ vysvětluje lektorka hatha a tantric vinyasa jógy Karolína Buchtová, kterou paddleboard jóga naprosto uchvátila. Poprvé ji vyzkoušela před dvěma lety na Sardinii a neobyčejný zážitek ji dovedl za dalším studiem jógy do švýcarské Ženevy.

paddleyoga_skupina-2

Poprvé na prkně

Lekce zpravidla začíná pozvolně – instruktáží, jak vůbec na paddleboardu stát a pádlovat. Následuje lehké rozhýbání a pak už se jde na vodu. „Někteří lidé mají z vody strach, ale přesto se odváží. Může to pro ně být hodně transformativní zážitek,“ říká Karolína. První jóga na vlnách je rozhodně silným zážitkem pro každého. Přechod mezi pozicemi na pohupujícím se prkně vyžaduje mnohem větší koncentraci. Mysl i tělo dostanou zabrat více, než na zemi. Pracuje střed těla a hluboký stabilizační systém, ke slovu se dostanou i svaly, o kterých jste možná doteď nevěděli, že je máte. Nemusí se bát ani začátečníci, předchozí základní seznámení s jógou se ale doporučuje.

Čekají vás klasické pozdravy slunce a pozice jako je pes hlavou dolů, kočičí hřbety, pokročilejší si vyzkouší bojovníky nebo stoj na hlavě. „Více než samotná pozice je na paddleboardu důležitý přechod mezi nimi. Pohyb je vědomější a procítěnější. S každým posunem se pod vámi prkno rozhýbe. Cítíte mnohem intenzivněji, jak a kam se přenáší váha, co se v těle děje. Pozici pak vnímáte o dost hlouběji, což vám může pomoct k lepší technice, když přejdete opět zpátky na zem,“ popisuje prožitky Karolína.

paddleyoga_1

Zážitek na moři i na řece

Paddleboard jógu si můžete vyzkoušet na několika místech v Čechách, třeba v Praze, v Brně, v Hradci Králové nebo ve Zlíně. V našich podmínkách je to hlavně na přehradách a řekách. Má to sice jiný rozměr, než jóga na moři, kdy vlny mají určitý rytmus, i tak si ji ale užijete. Naopak, na řece se nebudete nudit – stejně jako v životě, hladina se v každém okamžiku proměňuje. Projede loď a zčeří ji vlny, jejich pohyb pak musíte svým pohybem vyrovnávat. Stačí jen, aby zafoukal vítr, a proudy na řece se změní. Paddleboard jóga tak může být i dobrým mentálním cvičením na téma zvládání změn. Naštve vás nečekaná vlnka nebo ji vezmete jako příležitost a zaradujete se z nového impulsu? Pozorování odpovědí mysli na takovou situaci vám může mnohé napovědět o vašem přístupu k životu.

Zaujala vás paddleboard jóga? Pokud jste z Prahy, můžete ji vyzkoušet třeba právě s Karolínou ve Žlutých lázních nebo v TJ Kotva Braník. Rozpis lekcí najdete zde: https://www.facebook.com/superwateryogakarol

Pokud jste z Poděbrad, tak můžete lekce paddleboard jógy na jezeru zkusit též http://www.jogapodebrady.cz/studio/

 

Komentáře (0)
Veronika Ciková
Veronika Ciková

Byla to láska až na druhý pohled, ale o to hlubší. Jóga mě provází už několik let, ale nepřestávám v ní objevovat nové věci.
Nořím se hlouběji a můj zápisník přetéká postřehy z vlastní praxe i z lekcí, které vedu ve studiích Praze. Věřím, že sdílením se můžeme vzájemně obohatit a inspirovat. To je moje motivace k psaní.
Spojit se se mnou můžete přes email veronika.cikova@seznam.cz nebo na Facebooku (www.facebook.cz/joganika).

03.08.2017 - 12:54

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám