Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Z knihovny jogína: tipy na knihy, které vám nezavaří mozek

joga_knihy_tipy

Když se začnete nořit hlouběji do jógy, setkáte se s obsáhlou filozofií. Jako správný nadšenec sáhnete po základních textech – Patandžaliho jógasútrách, Bhagavadgítě nebo Hatha Yoga Pradípika. Po pár odstavcích se vám ale může snadno stát, že jste ztracení a váš mozek hrozí zavařením. Nejsou to totiž jednoduché texty a jejich studium a pochopení je úkolem na celý život. Jógu ale můžete načerpat i jiným způsobem. Dá se najít spousta knih, které vám vdechnou praktickou esenci jógového přístupu k životu, a to velmi příjemným, beletristickým způsobem. Ještě k tomu vám ukáží mnohé nečekané paralely.

David Michie: Dalajlamova kočka

Přijde k vám, ať chcete nebo ne. V jednu chvíli jsem od ní slyšela ve všech jógových kruzích, všichni z ní byli nadšení. A právem. Trilogie příběhů, které vypráví Dalajlamova kočka, vám nenásilným způsobem ukáže základy buddhistické filozofie a jejich praktickou aplikaci. Zasvětí vás do prožívání přítomného okamžiku, vysvětlí principy nenásilí a naučí vás meditovat. K tomu vás přenese do atmosféry podhůří Himalájí a s každým otevřením přinese hřejivý pocit chlupatého klubíčka v klíně. Počkat, nemělo to být ale o józe, místo buddhismu? Mělo, s každou stranou ale zjistíte, že tyto dva přístupy k sobě mají nečekaně blízko.

„Jaký smysl má dělat si starosti? Pokud něco můžete změnit k lepšímu, tak to udělejte. A pokud ne, proč byste se kvůli tomu měli trápit? Nechte to být! Každou minutou, kterou strávíte starostmi, přicházíte o šedesát vteřin štěstí.“

Mamani Hernán Huarache: Kurandera

Z Himalájí se přesouváme do And, kde se indiánka Kantu nešťastně zamiluje a s pomocí tradičních léčitelů-kuranderů, hledá způsob, jak svou lásku získat. Odstěhuje se z města, zanechá kariéry, aby se pod vedením několika z nich vysoko v horách nechala zasvětit do tajů odvěkého umění a naučila se probudit a ovládat svou hadí sílu. Zní vám to povědomě? Že by Kundalini? Přesně tak, ať peruánský šamanismus nebo jóga, principy zůstávají stejné. Kromě příběhu najdete v knize nespočet překryvů s jógou a její filozofií, které vám ji přiblíží z dalšího úhlu pohledu.

„Teď začneme pracovat na probuzení hadí síly, která v tobě odpočívá, a necháme ji stoupat směrem nahoru. Nadešel čas, abychom přikázali tvému Amaru, aby se zvedl. (…) Aby to člověk dokázal správně pochopit, musí to zažít.“

Pema Chödrön: Místa, která vás děsí

Vlídná kniha buddhistické mnišky vám pomůže k vědomějšímu pohledu na sebe samé, na svůj život a jeho prožívání. Čtivě popisuje aspekty, které brání plnému bytí. Provází nás na cestě probuzení empatie a laskavosti k sobě i k ostatním, na cestě probuzeného bojovníka, který s klidem mysli přijímá to, co přichází. Mezi řádky můžete najít mnohé lekce. Pokud byste si měli odnést jen jedinou, byla by to tato:

„Vždycky máme volbu: buď dopustíme, aby nás životní okolnosti zatvrdily, a my v sobě nechali narůstat vztek a strach, nebo jim dovolíme, aby nás obměkčily, a my se tak stali laskavějšími.“

Elizabeth Gilbert: Jíst, meditovat, milovat

Co by to bylo za jógové knižní tipy, kdyby tahle klasika chyběla. Pokud jste ji ještě nečetli nebo neviděli film, pospíchejte si doplnit vzdělání. Autentický životní příběh vás chytne za srdce a alespoň na chvíli přiměje zauvažovat, jestli nehodit všechno za hlavu a nevyrazit na měsíc do indického ášramu nebo si alespoň nepořídit učebnici italštiny. Důkazem inspirativnosti této knihy jsem i já sama. Když se mi poprvé dostala do ruky, byla to právě ona, která mě přivedla na myšlenku dát józe druhou šanci. Od té doby se k ní pravidelně vracím a zjišťuji, že v ní mám pořád co nacházet.

„Pravidlo fyziky hledání zní nějak takhle: Když jste dost stateční, abyste za sebou nechali všechno známé a pohodlné, což může být cokoliv od starého domu po staré zášti a vydáte se na skutečnou cestu hledání, ať už po světě nebo uvnitř sebe a když skutečně chcete pokládat všechno, co se vám na té cestě přihodí za vodítko a jestli dokážete přijmout každého, koho na té cestě potkáte za učitele a především jestli jste připraveni čelit obtížným pravdám o sobě a odpouštět si, pak vám skutečná pravda nezůstane utajena.“ 

Příjemné čtení!

Dostala se vám do ruky kniha, kterou byste ostatním jogínům doporučili? Sdílejte ji v komentářích. Namaste.

 

Komentáře (0)
Veronika Ciková
Veronika Ciková

Byla to láska až na druhý pohled, ale o to hlubší. Jóga mě provází už několik let, ale nepřestávám v ní objevovat nové věci.
Nořím se hlouběji a můj zápisník přetéká postřehy z vlastní praxe i z lekcí, které vedu ve studiích Praze. Věřím, že sdílením se můžeme vzájemně obohatit a inspirovat. To je moje motivace k psaní.
Spojit se se mnou můžete přes email veronika.cikova@seznam.cz nebo na Facebooku (www.facebook.cz/joganika).

29.10.2017 - 10:05

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám