Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Jóga pro těhotné aneb gravid jóga tak trochu jinak

gravid-joga

Nebudu vypisovat jednotlivé ásany a varianty pozdravu slunci, či s jakými pomůckami byste se na cvičení měla vrhnout, ani co vás na lekci čeká a jaké pozice jsou pro který trimestr vhodné. Pojala bych článek trochu jinak a čtěte prosím s lehkou nadsázkou 🙂

Je varianta jógy, která má budoucí maminku naladit na změny v a na těle (i na duchu) a především naladit na vyvíjející se a rostoucí miminko v ní. Má ji naučit dýchat za sebe i za děťátko. Má ji naučit být vnímavá ke svému tělu a jeho potřebám. Má ji dostat do pohody. Úžasná možnost pohybu, která uleví zádům, kyčlím, posílí zádové svaly. Úžasný způsob, jak se naučit i po porodu si udělat chvilku jen sama pro sebe a zrelaxovat hlavu.

Období těhotenství mi otevřelo ve světě jógy celkem nové dveře. Zjistila jsem, jak se cvičí s větším poprsím, což ve své normální schránce nemohu hodnotit téměř vůbec. To, jak se někdy váhový přírůstek projeví na pohyblivosti a také na chuti ke cvičení. To, jak se vaše tělo mění a vy s tím nic nezmůžete a necítíte se dobře ani přes ujišťování okolí, jak jste nádherná budoucí maminka a jak vám to sluší.

Postupně

Pokud vás příroda obdařila o něco víc, co se poprsí týče, zjišťujete u celkem velkého počtu pozic, že nejdou tak hladce, jako je v nich napasovaná lektorka. A co si budeme nalhávat- ani podprsenka s označením “high support” není všemohoucí. Musíte se svým tělem udělat dohodu a jednoduše pozice přizpůsobit daným proporcím.

V těhotenství pomalu každý měsíc smlouváte a děláte dohody. Výhodou je, že pozice v těhotenské józe se přední stranou trupu otevírají tam, kde je dostatek místa a tudíž nikde nic nemačkáte.

Rostoucí bříško je další kapitola. Přes těhotenské bříško se už jen tak neohnete. Někdo ve vás s tím nesouhlasí, jelikož dotyčnou či dotyčného mačkáte. S faldíkem můžete trošku bojovat při předklonu. Obě varianty bříška vás v pohybu omezují. Mnohdy se vám ani hýbat už nechce. Nedovolují vám dostatečně dýchat.  Zde je pak dobré myslet na kyčle, které mohou přejmout některý pohyb a díky nimž si stále budete schopná nalakovat nehty na nohách.

Na svých lekcích se setkávám se dvěma skupinami budoucích maminek

První skupina se cítí skvěle a těhotenství probíhá bez větších obtíží. Druhá skupina už tak optimistická není a nějaký ten neduh vnímá …

První skupina, spíš skupinka, je méně početná. Někdy se dokonce cítí zahanbeně, že jim nic není. Buďte ráda a nepřemýšlejte nad tím, proč vám nic není, a těhotenství si užívejte. Jen to možná v rámci taktu nezmiňujte před nastávající maminkou, která každý den zvrací.

Druhá skupina se zcela komfortně necítí. Zažívá nevolnosti, pálení žáhy a další trávicí obtíže, bolení zad a spoustu dalších neduhů, o kterých vám nikdo dopředu nic neřekne, jinak by lidstvo možná vymřelo.

Ať se řadíte do kterékoli ze skupin, chcete se cítit dobře, vypadat dobře i s rostoucím bříškem. To vše se odráží na vaší psychice a psychice vašeho miminka. V gravid józe si taktéž musíte najít lekci, která vám svým obsahem a tempem bude vyhovovat. Každá lekce pro těhotné se hodně věnuje dechu, který je velice důležitý v průběhu celého života. Dech a uvědomění si svého těla vám u porodu může hodně pomoci. Na některých lekcích se budete více propojovat s miminkem, někde se bude více cvičit. Vždy byste měla cvičit tak, aby to vyhovovalo vám. Jeden týden bude pozice úžasná a příjemná. Za dalších 14 dní tu samou pozici zkrátka nezvládnete nebo vám nebude dělat dobře.

Jste-li na začátku druhého trimestru a pod tričkem se zatím rýsuje jen malé kulaté bříško, budete se dokonce na lekci pro těhotné nudit. To se stává. Za pár týdnů se možná ráda a s chutí vrátíte, protože zjistíte, že již nemáte chuť na větší sportovní výkony, že vám leckterý pohyb není příjemný, že potřebujete zpomalit, že si tělo chce energii nechávat pro sebe, že prostě nestíháte a že žena v 8. měsíci vedle vás se nezadýchávala schválně.

Těhotenství je opravdu zázrak. A pokud vše klape, jak má, je to nádhera. Ale i tak vaše emoce lítají na horské dráze a je vcelku uklidňující vědět, že i vaše těhotná sousedka/kolegyně/cvičenka na lekci jógy se občas cítí mizerně, pláče u reklamy se štěňátky, že se jí stehna mění v jakýsi rosol, přestože na sladké nemá ani pomyšlení, že nemá pocit, že by zažívala nejkrásnější období ve svém životě.

Jóga vás naučí hodně věcí prodýchat a rozdýchat, naučí vás respektovat vlastní tělo a naučí vás mít ráda vlastní tělo, ať se nachází v jakékoli fázi života. Pomůže s psychikou. Možná je právě těhotenství ta správná doba, kdy se naučit tělo víc poslouchat a reagovat na jeho potřeby. Později (v dalším těhotenství?) se vám za to odvděčí.

 

Komentáře (0)
Veronika Hrabáková

Jsem lektorka powerjógy, jógy pro těhotné, jógy pro děti a hormonální jógová terapie.
Více o mě

17.02.2017 - 19:31

Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám