Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Moje čínská učitelka jógy

Vyzkoušet jógu? O tom jsem přemýšlela už delší dobu. Psaní o zdravé výživě pro Jóga Magazín uspíšilo můj plán.

Manžel pracuje v Číně, a tak tam nyní bydlíme s celou rodinou. Pracovníci z cizích zemí si mohou organizovat různé kurzy. Tak jsem se dostala na svou první lekci jógy a poznala učitelku Liu Ming.

Liu Ming je elegantní, na první pohled křehká dáma. Sama viděla jógu poprvé před sedmi lety. Po třech desítkách let práce v továrně najednou neměla v důchodu co dělat. Pořad v v čínské televizi ji k józe přivedl. První měsíc cvičila doma podle televize, potom dva měsíce navštěvovala základní kurz jógy v Dalianu, dále se už opět jenom učila a cvičila sama. Před důchodem nikdy nijak zvlášť nesportovala.

Liu Ming je 60 let. Zdá se neuvěřitelné, co nyní dokáže. Absolvovala jsem s ní už několik lekcí, které navštěvují většinou sportovní a dobře udržované ženy středního věku. Žádná z nás se ani neblíží schopnostem naší učitelky důchodového věku. Sama nyní s nadsázkou říkám, že ještě asi nejsem dost stará, abych jógu tak dobře zvládala.
Jóga a zdraví
„Cvičení jógy mi zlepšilo vzhled kůže, projasnilo tvář, zlepšilo postoj i spánek,” říká Liu Ming. Dnes proto cvičí jógu už denně, a to ve dvou až třech lekcích pro zájemce nejrůznějšího věku. Například její žáci z řad vysokoškolských studentů si chválí zlepšení koncentrace a zklidnění, které zlepšilo také spánek.

Muži podle ní s jógou příliš nezačínají. „Bojí se, že nejsou dostatečně flexibilní, ale právě proto by jógu potřebovali ještě více,” dodává Ming.

Na otázku, jestli v případě zdravotních potíží preferuje tradiční čínskou medicínu anebo tu západní moderní, s úsměvem odpovídá, že od doby, kdy cvičí jógu, nebyla nikdy nemocná a nesnědla jedinou pilulku. „Čím jsem starší, tím lépe vypadám a lépe se cítím.”
Vegetariánství v Číně
Výběr stravy nijak filosoficky neřešila, ale od doby, kdy praktikuje jógu, ztratila chuť jíst maso. Dnes proto maso sní pouze tehdy, když jí ho nabídnou v hotovém jídle. Základem její denní výživy je zelenina.

Domnívá se, že je dnes ve stravování mnoho čínských lidí pod vlivem západu. Považují prý příjem masa a mléka za nezbytný. O vegetariánství uvažují lidé spíše z dietních důvodů. Číňané vidí, že na vegetariánské stravě se dá snadno zhubnout, a proto ji někteří zkouší. Vegetariánské restaurace, které jsem v Číně poznala já, rozhodně prázdnotou nezejí.
Jóga v Číně
Podle Liu Ming není jóga v Číně obzvlášť oblíbená, a to z několika důvodů. Mnoho Číňanů si myslí, že jóga je příliš komplikovaná a znamená více mučení než zábavy. V Číně se tradičně lidé hodně pohybují. Ať už v práci anebo ve volném čase v parcích, vlastně na jakémkoliv volném prostranství venku.P Nejčastěji se cvičí tai-chi nebo jen tančí.

Pohyb venku je zdarma a Číňané jej berou spíš jako společenskou zábavu než cvičení, není k němu nic potřeba. Zatímco pro lekci jógy je třeba učitele a prostor, za obojí se zde platí.

Mnohé děti cizinců, kteří trvale žijí v Dalianu, navštěvují kurz Taekwonda vynikajícího čínského trenéra s černým páskem. Jednou při cvičení venku, kdy děti honil po schodech nahoru a dolů, se kolemjdoucí lidé divili, za co své děti takto trestáme.

Liou Ming není členkou žádného jóga klubu ani organizace, ale její vlastní práce je v Dalianu tak známá a uznávaná, že už několikrát poskytovala rozhovor pro místní časopisy i televizi.

Komentáře (0)
Margit Slimáková

25.01.2011 - 11:50

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám