evolution jaro 2019
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

5 základních typů jógy: Vyberte si ten svůj

Bikram, Hatha, Iyengar, Vinyasa, Ashtanga. Víte o čem je řeč? Jde o pět nejrozšířenějších druhů jógy, mezi nimiž si ten svůj může vybrat skoro každý.

Komu by se nelíbilo protáhnout si svaly, vyrýsovat tělo, nechat odpočinout mysl, snížit stres, posílit imunitu a to všechno během pohodlného posedávání a polehávání se na jogamatce? Jóga má mnoho výhod a přínosů, a pro každého nabízí něco z toho, na čem právě jemu záleží.

První záznamy o cvičení jógy jsou sice přes 5 tisíc let staré, to ale neznamená, že by snad byla mrtvá a dnešnímu světu již neměla co říci. Dokonce tomu je přesně naopak. Jóga se až do dnešního dne vyvíjí, zdokonaluje a průběžně vznikají nové druhy cvičení, tak, aby vyhovovaly i modernímu člověku dneška.

Jednou z výhod neustálého vývoje jógy je i to, že nabízí mnoho různých druhů cvičení. Mezi nimi si může každý vybrat podle cílů, které jógou sleduje, a způsobu cvičení, který je pro něj zvládnutelný. Je vaším cílem být obratnější, nebo spíše chcete posílit své kosterní svalstvo, či chcete urychlit zotavování z vážnějšího zranění?

Hatha jóga

Z tohoto stylu vycházejí skoro všechny moderní styly jógy, původ Hatha jógy se datuje do Indie kolem 15. století. Je pomalejší, jemnější, velký důraz je kladen na očistění těla, zpevnění, dýchání a meditaci.
Cíl: Seznámit začátečníky s jógou, základními pozicemi a technikami
Přínosy: Zbavuje stresu, procvičuje tělo, zlepšuje dýchání
Vhodná pro: Začátečníky a lidi, kteří se chtějí seznámit s jógou

Vinyasa

Stejně jako Hatha jóga, i Vinyasa pokrývá spektrum začátečnických pozic a technik. Vrcholem tohoto typu jógy je Pozdrav slunci, série 12 pozic, při nichž je pohyb zcela sladěn s dýcháním.
Cíl: Propojit pohyb a dýchání a vybudovat svalovou hmotu
Přínosy: Zvyšuje sílu a flexibilitu, rýsuje břišní svalstvo a snižuje riziko srdečních nemocí, vysokého tlaku a diabetu druhého typu
Vhodná pro: Začátečníky, ale i pokročilé, kteří chtějí posílit své tělo

Ashtanga

Tato jóga se cvičí v pevně daných sériích, zvládnutí jednoho prvku znamená možnost pokračovat k dalšímu.
Cíl: Zdokonalení duchovního já
Přínosy: Zbavuje stresu, zlešuje koordinaci, pomáhá s hubnutím
Vhodná pro: Lidi v kondici, kteří si chtějí udržet sílu a energii, a také pro ty, kdo chtějí poznat svou spirituální stránku

Iyengar

Jóga podle Iyngara, jak se jí také někdy říká, pokrývá všech 8 stupňů Ashtanga jógy a je velmi důsledná pokud jde o provedení všech pozic a správnou polohu těla. vyznačuje se častým používáním pomůcek, jako pásky, deky a zarážky, které pomáhají posilovat tělo. Časté jsou pozice ve stoje, které je nezřídka nutné držet i poměrně dlouho.
Cíl: Posílit tělo a zlepšit jeho držení
Přínosy: Zlepšuje rovnováhu, zrychluje hojení úrazů, posiluje tělo
Vhodná pro: Začátečníky, kteří chtějí zlepšit své provedení pozic, a také pro lidi se zraněním nebo trvalými zdravotními problémy a omezeními

Bikram

Hot jóga, cvičí se v místnosti, kde je teplota 42 stupňů. Klasicky se cvičí série 26 pozic, která umožňuje uvolnění zatuhlých svalů a zvýšené pocení.
Cíl: Zbavit se toxinů, důkladně protáhnout svaly
Přínosy: Zrychluje hojení zranění, zvyšuje ohebnost, pročišťuje tělo
Vhodná pro: Začátečníky i pokročilé, kteří své tělo chtějí trochu potrápit, i pro lidi se zraněním

Jóga prostě nabízí pro každého něco, a to jsme vám ani nepředstavili všechny její druhy, ale pouze několik těch nejpopulárnějších. Neváhejte si je sami vyzkoušet, určitě mezi nimi najdete ten pravý i pro sebe.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

15.01.2014 - 14:00

,

Načíst další
Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu