Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Co vás čeká na první lekci jógy?

joga_lekce

Nenechte se odradit obavami z první lekce jógy. Věřte, že to bude to nejlepší, co jste kdy pro sebe udělali. Podívejme se společně na základní věci, které mohou potkat nejen jógové nováčky. Pak budete více připraveni vyrazit do studia na vaši první lekci jógy.

Budete prdět

Tohle je trochu trapné, tak to vezmeme hned na začátku. Vaše tělo se bude ohýbat řadou nových, pro vás nezvyklých způsobů a díky tomu bude docházet k tlaku na únik plynů ve střevech. Doufejme, že to bude potichu a nebude to příliš cítit. V místnosti je většinou ticho a tak je slyšet ledacos. Netrapte se tím, při józe prdí každý. Co můžete udělat je, že před cvičením nebude jíst potraviny, o kterých víte, že vás nadýmají. Přečtěte si více o dalších trapných situacích v lekcích jógy.

Moc neudržíte rovnováhu a bude z pozic padat

Pokud to bude vaše první lekce, je pravděpodobné, že nejste úplní mistři rovnováhy. Ostatní cvičící v pozicích zřejmě vydrží déle ne vy, protože jste takové pozice nikdy neprováděli. Asi budete balancovat a potácet se a případně z pozice spadnete. Ale tím se netrapte, je to součást jógy. Nikdo neočekává, že vám hned vše půjde perfektně a ani vy to od sebe nemusíte očekávat. Nenechte se tím odradit, zaujměte znovu pozici a zkuste to znovu.

Nebudete mít tušení, o čem instruktor jógy mluví

Učitel bude pravděpodobně používat slova ze sanskrtu i jejich české ekvivalenty, které neznáte, jako “vinyasa” a „salamba sarvangasana“. Snad narazíte na učitele, kteří vám to co říká, blíže vysvětlí, takže budete moci držet krok, ale pokud tomu tak nebude, pak je v pořádku, abyste se podívali na ostatní studenty a jen kopírovali to, co dělají. Při první lekci nemusíte znát každé klíčové slovo, časem je vyslechnete tolikrát, že pro vás bude snadné pochopit, co se od vás očekává a k čemu se vztahují.

Budete žárlit

Lidé ve vaší lekci mohou být opravdu dobří v provádění cvičení pozic (ásan).Mohou mít pěkné postavy a být schopni snadno udělat stoj na hlavě a další těžší pozice. A k tomu rovnováhu, kterou by nerozhodila ani vichřice. A možná na ně budete trochu žárlit. To je přirozené, ale měli byste se uvědomit, že pravděpodobně cvičí již dlouho a proto nejsou vhodnými objekty pro to, abyste se s nimi srovnávali. Berte je jako další inspiraci pro vaši jógovou praxi.

Pravděpodobně se vám bude někdo líbit

Jóga přitahuje zajímavé lidi v kondici, takže je vcelku slušná šance, že na lekce uvidíte někoho, kdo vám přijde sexy. Odolejte pokušení o snahu o sblížení. Tito lidé sem chodí kvůli jógové praxi a meditaci, hledají klid. Nejsou tu pro vaše okukovaní. Soustřeďte se na vlastní tělo, ne na pevné hýždě ostatních 🙂

Budete se cítit trapně

Cvičení v místnosti plné cizích lidí je pro některé z nás dost nepříjemná představa, ale zkuste si uvědomit, že váš prostor je ohraničen vaší jógamatkou a v podstatě vás nezajímá, co se děje kolem. To je vaše svatyně. A stejně to mají i ostatní. Pokud se je na vás pozice příliš náročná, nebo si potřebujete odpočinout, je tu pro vás pozice dítěte, do které si můžete kdykoliv položit. Nedělejte si starosti s tím, že by se na vás mohl někdo dívat nebo soudit. Nedělají to, a pokud ano, tak by neměli. Pokud nestojíte o to, aby se vás někdo dotýkal (což může občas udělat učitel jógy, aby vás opravil v pozici), řekněte mu to předem, abyste zavčas zamezili nepříjemným pocitům. Cvičení jógy je o tom, co je vám příjemné.

Po lekci budete rozbolavělí

Ačkoli někteří lidé považují jógu za takové líné protahování, tak byste měli vědět, že se jedná o cvičení. Vaše svaly budou dělat věci, na které nejsou zvyklé. A budete zapojovat svaly, o kterých jste ani nevěděli, že existují.

Ale budete se cítit skvěle

Obvykle po lekci míváme pocit dobití energií a radosti. Celý den fungujete s lepší náladou a větší chutí do života. Doporučujeme vyzkoušet, jak na vás působí ranní a večerní lekce. Podle toho se pak můžete rozhodnout, jaká rozvrh vám více vyhovuje.

Budete potřebovat pedikúru a koupit jógové oblečení

Uvidíte chodidla ostatních a možná se budete cítit trochu trapně ze svých hrubých nehtů. V józe letí určitý styl oblékání, bez kterého se určitě obejdete, dokonce můžete jógu cvičit se špinavýma nohama, ale určitě se podívejte na ostatní a vyhodnoťte si, co z okolních impulsů je pro vás zajímavé.

Budete chtít jít znovu

Po první lekci, pokud byla kvalitní, budete určitě chtít přijít znovu jen proto, abyste všem ukázali, že jste schopni cvičit lépe. Jóga není soutěž, ale každý to v sobě máme, až při delší praxi jógy pochopíte, proč nemá smysl soutěžit. Naslouchejte svému tělu, svojí mysli, jak jim cvičení jógy prospělo a to by pro vás mohla být ta správná motivace pro návštěvu druhé lekce jógy.

 

 

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

01.02.2015 - 14:14

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám