Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Ztraceni v překladu? Naučte se jazyk jógy

joga_more

Řada nových studentů jógy tápe v některých pojmech ze sanskrtu. Během lekcí jógy se používají slova jako „Óm“ a „Namasté“, a někteří se cítí nesví, protože mají opakovat něco, o čem neví, jaký to má význam.

Může to být z náboženských důvodů, nebo prostě chtějí být informováni o slovech, která mají pronášet. Proto vám přinášíme bližší vysvětlení významu těchto slov.

Jóga je duchovno, ne náboženství

Ačkoli má starověké kořeny v hinduismu, jóga nepatří žádnému náboženství. Je to duchovní praxe, která zahrnuje všechny víry. Můžete znát a respektovat její kořeny, při zachování své vlastní náboženské víry. Univerzální poselství jógy nevyžaduje žádnou náboženskou klasifikaci; to je praxe, seberealizace, transformaci a uzdravení. Většina západních instruktorů jógy je citlivá a respektuje různé názory svých studentů.

Pokud se ocitnete na lekci, která zahrnuje zpívání manter v sanskrtu, bude instruktor obvykle informovat o významu mantry, než začnete. Pokud vám vadí význam mantry, zavřete oči a poslouchejte bez účasti.

Význam mantry

Většina manter jsou jednoduché, krásné proklamace, jako například: “Lokah samastah sukhino bhavantu”, což znamená: “Kéž jsou všechny bytosti všude šťastny a svobodné a myšlenky, slova a činy mého vlastního života mohou přispět k tomuto štěstí a této svobodě pro všechny. ”

Ostatní vyzývají hinduistické bohy, a proto je dobré znát významy manter a ujistit se, že korespondují s vašimi osobními názory. Zpívání manter může být smysluplný, dojemný zážitek, který má jeden základní efekt – pomáhá vám ke klidu a soustředění mysli.
Více o mantrách.

Óm a Namasté

Dvě slova, která na lekcích uslyšíte nejčastěji, budou “Óm” a “Namasté.” Óm se často zpívá společně na začátku a závěru lekce. Óm je posvátná slabika, vibrace, někdy popisovaná jako “původní zvuk stvoření”, “základní zvuk vesmíru” nebo “Boží jméno.”

Její tradiční pravopis je AUM, kde písmeno “A” představuje stvoření, “U” zachování rovnováhy ve světě, a “M” dokončení cyklu existence. Když zpíváme Óm, spojujeme se s něčím větším, než jsme mi sami.

Namasté je pozdrav; na úvod a na závěr. Jeho význam je mnohostranný, symbolizující nejen úctu a respekt pro blízkého člověka, ale také nese duchovní význam uznání a uctění Božího ducha v jiném. Jednoduše řečeno, znamená to: “Skláním se před božstvím v tobě.” Více o Namasté.

Definice a významy Namasté

Existují různé definice, všechny v rámci jednoho proudu. Jedním z velmi krásných překladů je: “Ctím místo v tobě, které je tvořeno láskou, pravdou, světlem a mírem.”

Fyzická výraz Namasté, dlaně spojené u srdce a sklonění hlavy, je gesto přátelství v lásce, respektu a pokory. Je to způsob, jak říct, že ctíme božství uvnitř člověka, kterého potkáme.

Až budete cvičit jógu, slaďte jógovou praxi s vaším individuálním přesvědčením tak, ať je to vaše jedinečné vyjádření vaší duchovnosti.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

19.08.2014 - 11:20

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám