Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Tipy ke zpříjemnění domácí jógové praxe

svetlo_svicky

Jógová praxe v pohodlí domova přináší mnoho výhod. Já sama praktikuju jógu nejraději právě v prostředí domova – cvičím si, kdy se mi zachce, náročnost a délku lekce si přizpůsobuji podle své aktuální nálady a energie, nesleduji rozvrh a volná místa daného studia, nemusím nikam dojíždět ani se ohlížet na ostatní či dělat si starosti s tím, jaké legíny si vezmu na sebe, když se mi jediné ucházející právě perou v pračce. Když jóguji doma, všechny tyto starosti rázem odpadnou. Jak si ale domácí jógu udělat co nejpříjemnější a posunout ji o úroveň výš?

Pohodlná a kvalitní podložka

Podložka je základním pilířem, bez kterého se v józe vážně neobejdete. Je první a zároveň i poslední nezbytností, kterou by měl správný jógín vlastnit. A když do jógamatky něco zainvestujete, pak si cvičení můžete rázem užívat na maximum. Mezi obyčejnou podložkou za pár stovek a kvalitní propracovanou jógamatkou je opravdu obrovský rozdíl. Sama jsem si to vyzkoušela na vlastní kůži a ke klasickým podložkám na cvičení bych se už nikdy nevrátila. Za sebe mohu doporučit podložky od společnosti Manduka, které jsou velmi odolné (věřila bych, že i nesmrtelné), pečlivě vyrobené s ohledem na přírodu a po roce každodenního používání vypadají stále jako nové.

Klidné místo

Dalším důležitým faktorem je volba místa, kde budete cvičit. Může to být váš pokoj, prostorná ložnice, obývák či terasa. Tady neplatí žádná omezení – výběr místa záleží jen na vás a vašich preferencích. Dbejte však na to, aby zvolené místo bylo prostorné a abyste se v něm cítili dobře.

Opěrné bloky a další pomůcky

Pomůcky přináší vítané oživení a často potřebnou podporu při některých pozicích. Cvičení je s nimi nejen zábavnější, ale kolikrát také bezpečnější a intenzivnější.

Dekorace

Vybavení pokoje, kde cvičíte, hraje důležitou roli. Zaneřáděná místnost, ve které je sotva dostatek místa na rozbalení podložky, rozhodně nepřinese takový komfort a potěšení jako čistotný útulný pokoj, který je vybaven rodinnými fotkami, oblíbenými obrazy, knihovnou, květinami a dalšími dekoracemi, a je navíc i krásně prosvětlený denním světlem. Na tyto podmínky si dejte pozor, ovlivňují totiž vaše pocity a náladu víc, než si možná myslíte.

Svíčky

Ty mám snad ze všeho nejraději a vždy se nemůžu dočkat, až si znovu zapálím svou nejoblíbenější obří svíčku s vanilkou. Stal se z toho takový můj uklidňující rituál. Svíčku si vždy zapálím před svou praxí – sladkou vanilkovou vůní provoní vzduch v místnosti, přinese trochu tepla a navodí tak správnou a útulnou domácí atmosféru. Pak je jen radost přejít na jógamatku a vrhnout se na cvičení. Až mě mrzí, že svíčky nejsou nesmrtelné a já tu svou musím po skončení jógy sfouknout a schovat si ji na příště…

Pokojové květiny

Rostliny, tedy část živé přírody, jsou nejen pastvou pro oči, ale přinášejí nám také spoustu benefitů. Zajišťují dostatek čerstvého kyslíku, posilují souznění s přírodou, navozují pocit klidu, a v neposlední řadě jsou také estetickou záležitostí.

kvetinace

Něco k pití

Poslední má rada se zaměřuje jak na pitný režim, tak na naše mlsání. V průběhu a především po skončení své praxe mám nejraději obyčejnou vodu (však je také nejlepší!) s citronem. Tato kombinace mi poskytuje úžasné osvěžení, a když mě náhodou při cvičení přepadne žízeň, mám hned po čem sáhnout. Pokud ale patříte mezi labužníky a chcete se něčím odměnit, tady přichází vaše chvíle! Můžete si přichystat svůj oblíbený čaj, horkou čokoládu, či třeba misku ovoce.

Doufám, že vám alespoň některé z mých doporučení přinesly inspiraci a pomůžou vám oživit vaši domácí praxi. Nebojte se, experimentuje, zkoušejte nové věci, vytvářejte nové kombinace… Jednoduše si vyhrajte s tím, co máte rádi, co vám radí vaše fantazie a v čem se cítíte pohodlně. Domov je přeci domov z určitých důvodů, proto si ho, společně se svým jógovým koutkem, vyšperkujte přesně podle sebe a neohlížejte se přitom na jiné!

Komentáře (0)
Vendula Jindrová

Jsem studentka, velká milovnice jógy, zdravého životního stylu, hudby, čtení a pohody. Jóga se stala před pár lety nedílnou součástí mého života a od té doby není den, kdy bych si ji nezacvičila.

07.10.2017 - 09:19

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám