Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Paddy Mc Grath: Tanec páteřního hada

paddy_paterni had

Jóga nepatří do říše intelektu, takže psát o ní je už předem odsouzeno k tomu, abychom minuli cíl nebo byli nesprávně pochopeni. Kdyby existovala možnost, jak se zmenšit, skočit na tuhle stránku a začít se pohybovat a demonstrovat, nakreslit ten intenzivní pocit svobodné páteře se všemi těmi sotva patrnými vjemy vnějšího dotyku a vnitřních bublin, skoro opojného pocitu pohody/zdraví v každé buňce, udělala bych to!

Když pohybuji svým tělem směrem z páteře spíš než ze svalů, intelekt – monitor, soudce a porota – civí v němém úžasu, jak mu páteř demonstruje svůj pohyb.

Páteř se nezajímá o prodlužování, protahování, ohýbání nebo žádný jiný nesmysl, které nás učili po ní požadovat! Dělá něco mnohem nadřazenějšího. Tak jak každý článek páteře – obratel – je odděleně napojen, pohybuje se jako had! Její přirozený pohyb je brilantní půvabně ladný koncert, cikcak, jak se váha přesunuje dolů po její délce.

Had, který se lehce plazí travou

Takže abychom umožnili tento přirozený pohyb, mou prací je seznámit vás s podmínkami (a to není snadný úkol, ale je to zábava a vyžaduje to hodně pozornosti)!

Například: Přestaňte táhnout ze svalů, zvlášť velkých zádových svalů (a ani nemusíte znát jejich jména, abyste tohle zvládli!) a raději pořád kontrolujte, že jste schopni kdykoli „sepnout kolíkem“ svaly dohromady (mentálně) po délce zad tak, aby se pod nimi páteř mohla volně vrtět.

Směr je další důležitá věc, ale je vždycky stejný (ať jste v jakékoliv pozici!) – je to kroužek, který začíná dopředu a pokračuje nahoru (nikdy si nemyslete dolů nebo dozadu), gravitace dělá tuhle část příliš dobře.

Zůstávejte propojeni celým tělem vždy tak, že žádná část nenese více váhy nebo méně. Kde je potom ta váha? Všude a nikde zároveň!

Tohle jsou jen některá vodítka, ale vy můžete objevovat a vyjadřovat sami sebe. Úkol je vždy stejný. Nastavit podmínky pro uvolnění páteře tak, aby si sama mohla najít svou přirozenou pohybovou skvělost. Je to nekonečně fascinující, úžasné a nikdy ne nudné!

Díky tomu, že jsem se potkala s Diane Long, začala jsem s páteřním přístupem k józe. Diane Long byla po 24 let přímou studentkou legendární učitelky Vandy Scaravelli (autorky Awakening the Spine – Probuďte páteř).

Tenhle přístup mi vždy dává směr a inspiraci, ale také dovoluje vývoj individuálního porozumění a vyjádření. Můžeme objevovat sami sebe a vyjádření je vždy naší vlastní verzí, ale směr je zářivě jasný a intelekt je pak ponechán, aby následoval inteligenci těla místo toho, aby to bylo naopak.

Kde je potřebná disciplína k tomu, abyste popadli jógamatku a praktikovali každý den? Když můžete hrát na páteř jako na nástroj nebo následovat její tanec a přirozený radostný pohyb!

Paddy Mc Grath


 

Tento článek a řadu dalších si můžete přečíst v aktuálním vydání Spirit Life Magazine, k dostání je od 19.2.2016!

Najdete v něm:

– pokračování záznamu přednášky „Jógová pyramida“ Martiny Ziskové z průběhu 5. ročníku Prague Spirit Festivalu
– EzoKomiks „Pan Egon & Pes Lopes“
– díl Jógové laboratoře, tentokrát „Hormonální jóga“ s Rosibel Marquez
– photostory YOGA BABIES
– rozhovor se Seane Corn
…a mnoho dalšího

více informací:

Předplatné nebo Jak a Kde zakoupit?

 

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

28.02.2016 - 16:01

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám