Školení restorativní jógy
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Vírabhadrásana KA – Bojovník 1

bojovnik_joga

Co si představíte pod slovem Bojovník? Bojovník je odhodlaný, odvážný! Sebevědomí. Je to hrdina! V každém z nás dřímají tyto vlastnosti, jen je probudit.

Výchozí pozicí není v  Hatha józe Tadásana  neboli Hora – stoj spatný, ale jiné pozice. Může jí být například pes hlavou dolů, tedy Adho Mukkha Svanásana. NESMÍ se do Bojovníka 1 vstupovat zásadně z Bojovníka 2, mohlo by dojít k poškození kolen! Určíme se tedy, že dnes bude výchozí pozicí pes hlavou dolů. Nádech, pohled vpřed a krok pravá noha mezi ruce.

Ještě jak jste dole, těsně po té, co šlápnete mezi ruce pravou nohou, tak zkontrolujte, jestli zadní chodidlo, tedy levé, je natočeno prsty, tedy špičkou vpřed a boky jsou rovnoběžné s přední hranou podložky. Jakmile zkontrolujete a případně opravíte tyto 2 věci, tak můžete „jít“ nahoru do Bojovníka 1. Ještě zkontrolujte paty. Musí být v jedné rovině, která je kolmo na přední hranu podložky.

POZOR! Pokud nebude palec zadní nohy směřovat vpřed, tak se Vám obtížně podaří mít boky rovnoběžné s přední hranou podložky.

Boky jsou rovnoběžně s přední hranou podložky a zadní chodidlo, v našem případě levé je vtočeno tak, že palec směřuje dopředu.

Přední dolní končetina, v našem případě pravá je ohnutá v koleni. Stehno s lýtkem svírá minimálně 90 stupňů (pokud by to bylo méně, pak je nebezpečí, že se může poškodit koleno). Koleno je přímo nad kotníkem. Někdy jsou tendence předního kolene trochu „padat“ dovnitř. Pozor, stále rovnat.

Paže vzhůru do vzpažení, spojené dlaně.

Pohled vzhůru.

Mulla bandha (aktivované pánevní dno)a Uddiyana Bandha (zapojené spodní břicho) zapojené.

Spodní žebra zastrčená.

Ramena jsou co nejdále od uší, uvolněná, lopatky jsou v jedné rovině se zády, nesmí vyčnívat jako křidélka,

Pozor na zadní chodidlo, má tendenci se odchlipávat od podlahy! Musí být celou plochou přilepené k zemi.

Zadní dolní končetina je pokud možno propnutá.

Patha bandha (nožní zámek  obou chodidel aktivovaný)

Plusy: Harmonizace kořenové a srdeční čakry, správné držení těla, rozvoj rovnováhy a koncentrace, posílení dolních končetin, podpora duševní síly

Minusy: Potíže s dolními končetinami a s rovnovážným centrem, potíže s klouby dolních končetin

Modifikace: mohou být spojené ruce na hrudníku ve tvaru Namasté mudra anebo vzpažené paže (paže nejsou spojené) a pohled vzhůru, nebo pohled vpřed. Také paty mohou být postaveny tak, že nejsou v jedné přímce, kolmé na přední hranu podložky, mohou to být 2 přímky, kdy 1. Přímka kolmá na přední hranu podložky je vedena od pravé paty a druhá od ní vzdálena 10-20 cm vlevo. Lépe se takto udrží rovnováha.

 

Komentáře (0)
Blanka Janíčková
Blanka Janíčková

Jóga je pro mne nejen fyzické cvičení, relaxace, ale především cestou osobního růstu. Více o mně zde

15.02.2017 - 20:30

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám