Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Těhotenství a jóga – respektování jiného stavu

Těhotná žena putuje v oblacích a při porodu se ocitá kdesi mezi světy. Dovolme si prožít vědomé těhotenství a jógovou praxi především jako doplněk k spirituálnímu přerodu.

V těhotenství se mění všechno

Těhotenství je jiný stav – jinak fungují hormony, krevní oběh, tlak, naše zavodnění, chutě, energie, mysl, kůže, vlasy i klouby. Máme jiné sny, prožívání, bolístky i sex. Jenže do toho se vžila modla, že těhotenství přeci není nemoc. Vlivem sociálních a společenských tlaků jsme se bohužel staly otroky myšlenky, že musíme být neustále výkonné, aktivní a stabilní – i během těhotenství. Vlivem nesprávně pochopených emancipačních snah jsme se staly necitlivé žena vůči ženě i vůči samy sobě…

Nesmyslné války o nejdokonalejší těhotenství

Ty, které nás během těhotenství nejvíce kontrolují a jsou vůči nám nejpřísnější, jsou ženy, které by nám měly nejvíc rozumět. Od maminek, kamarádek i kolegyní slýcháme, jak ony pracovaly ještě v 9. měsíci nebo mnohem lépe snášely nevolnosti. A pak přišel navíc instagram a s ním ženy, které celé těhotenství cvičí ashtangu, točí se s velkým bříškem během stojek a mostů a v pravidelné praxi pokračují s břichem dokonale plochým již druhý den po porodu. Ať máme další sféru života, ve které se můžeme cítit nedostatečně a frustrovaně.

Vyměňme fitness jógu za duchovní

Ano, těhotenství není nemoc, nemusíme ho proležet s horkým čajem v posteli, nicméně pod srdcem se nám tvoří nový život a to vyžaduje spoustu energie, odpočinku a vědomé pozornosti. Těhotenství nám dává příležitost zažít zcela ojedinělý spirituální rozměr bytí a napojení na nový vesmír uvnitř našeho těla.

Můžeme opravdu pochopit a prožít principy toho, k čemu by nás jóga měla dovést. Můžeme se smířit s pomíjivostí – například “krásy” naší postavy. Zbavit se potřeby být dokonalé – možná zvládneme jen jemné základní ásany. A postupně vážně niterně pochopíme, že je něco důležitějšího než my – nový život. Můžeme odhodit sobectví, soutěživost, marnivost – ego.

Těhotné budeme maximálně několikrát za život, na dohnání pracovních výkonů a pokročilých ásan je veškerý zbylý čas. Pokud není vhodné cvičit náročné sestavy během menstruace, proč bychom se měly přetěžovat a nutit během těhotenství? Samozřejmě, někomu bude vážně dobře a bude se mu chtít cvičit, to je naprosto v pořádku. Přesto minimálně obrácené pozice, intenzivní záklony, skruty a náročné rovnovážné pozice by měly být už kvůli miminku vynechány.

Jde-li o fyzické cvičení, je ideální zaměřit se na sílu nohou a rukou, jemně uvolňovat celou páteř a kyčle a věnovat mnohem víc času dýchání a meditaci. Odpojení od vlastního těla se totiž neprojevuje jen tím, že si někteří lidé neuvědomují a necítí, že jídlo, které jí, je jedem, že jim ve skutečnosti nedělá dobře. Stejně necitliví můžeme být k potřebě vypnout a zpomalit. Proto se napojte především na princip ahimsá – nenásilí – a neubližujte v touze po dokonalosti sobě ani miminku. Máte jedinečnou příležitost kultivovat v sobě ženskou podstatu – stvoření, lásku, něhu a empatii.

 

Komentáře (0)
Zuzana Bartošová
Zuzana Bartošová

Miluju pohyb, přírodu, učení se a volnost. Jsou období, kdy cvičím jen ashtangu a jiná, kdy zkoumám, co se mnou udělá hormonální jóga. Mám ráda yin yogu, pránajámu a někdy si jen dát pořádně do těla. Jako instruktorka přiznávám, že mě někdy při precizně prováděném pohybu bolí i předcvičování pro seniory.

04.08.2019 - 09:47

Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.



Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám