Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Somatická jóga

joga

Somatická jóga – v překladu vztahující se k tělu, tělesná – je orientovaná na řeč těla. Je dobré si položit otázku, s jakým záměrem jógu cvičíme a proč. Většinou si lehce odpovíme – chceme se cítit dobře, být zdraví a svobodní. Dá se říct, že to jsou odpovědi, které formuluje náš rozum. V somatické józe se ptáme spíš těla, jak je na tom, jak se cítí a a co by potřebovalo. Tělo komunikuje prostřednictvím pocitů a reaguje na vjemy z vnějšího světa, které k nám přicházejí.

Jak v ásanách tak i v meditaci vnímáme pocity, stavy tělesné i psychické, a reakce těla na pohyb, dech, vnější události i svou vnitřní dynamiku. Čím lépe známe reakce těla, tím lépe je můžeme ovlivňovat. Když jsme ve stresu nebo v depresi, když cítíme strach a úzkost nebo naopak se cítíme na vrcholu síly, to vše naše tělo vyjadřuje navenek svým tvarem a tělesným postojem a uvnitř třeba vysokým krevním tlakem, bušením srdce, stažením bránice, svalů a fascií a dalšími psychosomatickými příznaky. Pokud setrváváme v nepříznivém stavu déle, dochází k blokacím energie a následně k poškozování vnitřních orgánů. Pak se ohlásí nemoc.

Pokud například trpíme depresí, cítíme svou nedostatečnost, méněcennost, neschopnost, smutek nebo žal. Většinou se těžko ubráníme, aby nám neklesala ramena, hrudník se propadne a tělo vypadá, jako by neslo těžké břímě. V poloze bojovníka můžeme poskytnout našemu tělu pocit hrdosti, vítězství a síly. I když se tak nejprve sami necítíme, poskytneme tělu zdroj, ze kterého může čerpat inspiraci, a dáme mu směr, kterým se chceme ubírat.

Jóga svými účinky ovlivňuje energetické dráhy a tím pomáhá odstraňovat bloky. Všechny informace, které potřebujeme znát na své cestě životem, jsou zapsány v našich buňkách. Máme v nich zapsané všechny zkušenosti, krásné vzpomínky i traumata. Vhodně zvolenými ásanami, dechovými technikami, relaxací a meditací začínáme celostní léčení naší bytosti. V  ásaně a u dechu se učíme naslouchat vlastní vnitřní moudrosti.

 

 

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

10.11.2014 - 09:40

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám