Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Co je kraniosakrální jóga

Historie kraniosakrální jógy

Autorka této jógy Francis L. Minerve se nechala inspirovat svou dlouholetou praxí kraniosakrálního terapeuta a svým studiem Thajské masáže, jako prastarého umění dotyku. Pětiletá meditační praxe v ústraní, jí dala nahlédnout do naprosto jiného vnímání sebe a světa. Její druhou vášní je věda, která dnes stále více objasňuje to, čemu Dr.John Upledger,  lékař a kraniosakrální  učitel zasvětil celý život. Kraniosakrální jóga je chráněna ochranou známkou. Ochranná známka patří mezi práva duševního vlastnictví a je dnes možné  získat certifikát s licencí.

„Vzdejte se chtění, činí mysl neklidnou. Učiňte tak, nechtějte radost, ale prožívejte jí. Nechtějte laskavost, ale buďte laskaví. Nechtějte bohatství, ale buďte bohatí vším, co máte. I sami svou existencí.“ Francis L. Minerve

Základy kraniosakrální jógy

  1. Promluva-neobyčejně o obyčejných věcech
  2. Relaxace a spouštěč klidového bodu
  3. Asány s pumpováním dechu života
  4. Sezónní elementární cvičení
  5. Asány posilující svaly
  6. Uvolnění fascií za pomoci automiofasciálního uvolnění
  7. Thajská masáž jako vystředění páteře a potřebný dotek
  8. Aplikované meditace

„Tendence mysli existují a pokud si všimneme možnosti je rozvíjet, stanou se požehnáním Vašeho života.“ Francis L.Minerve

Princip kraniosakrální jógy

Tělo je nejdokonalejší, biodynamicko-mechanický stroj a příroda ho vybavila,  nejfunkčnějším designem.Tělo je moudřejší, než si většina lidí, vědců i lékařů vůbec uvědomuje. Jeho hlavní řídící jednotkou je mozek a mysl sídlí všude, kam jen oko dohlédne.

Kraniosakrální jóga pracuje s mechanizmy, které nejvíce škodí této centrální jednotce a díky tomu umožňují co nejdokonalejší spolupráci mezi myslí a tělem. Probouzí přirozené ozdravné  tendence těla a podporuje je.

„Floou“je stav, kdy se nestavíme fungování těchto mechanizmů do cesty, ale zůstáváme tiše přítomni v pozorovateli. A jak toho dosáhnout?

Každá hodina Kraniosakrální jógy začíná na speciální pomůcce –klidovém bodu , který působí na mozkomíšní mok ve čtvrté mozkové komoře. Ten se na krátký okamžik díky jemnému tlaku pozastaví a pak vznikne vlna, která projde glymfatickým systémem mozku a jemně ho pročistí od plaku zbytkových proteinů, tím zajistí snadnější transport tekutin, který probíhá okolo hlavních cév v mozku.

Bonusem tohoto stavu je dočasná klidná mysl. Mysl opravdu neprodukuje jedinou myšlenku. Což je v dnešní uspěchané době malý zázrak.

„Váš čas je drahocenný a automatická činnost ho zkracuje.“ Francis L.Minerve

Uvolnění fascií- pojivových tkání je dalším důležitým krokem. Napětí je určité městnání látek, procházejících tkání. Znamená, že transport do- a z buněk je jen tak velký, jak velká je uvolněnost těchto tkání, čili těla. Napětí má velký negativní účinek i na proudění mozkomíšního moku, které se zpomaluje a díky němu není možné dostat do mozku příslušné množství látek – jak hormonů, tak cukrů.

Mozek začíná fungovat na omezený výkon a nepotřebné či málo používané funkce z něj jednoduše mizí. A tak přestáváme mít dobré pocity, zapomínáme radost a často následuje deprese a nemoc. Naštěstí pro nás to trvá tělu dlouho, než mu vypěstujete nějakou nemoc. Jaké je tedy řešení, když jsme už ve stavu, že se nemůžeme sami uvolnit či uklidnit? Nechte se vést. Cesta je možná.

„Opravdovost, projevovaná opravdovými emocemi, opravdovým konáním, opravdovým mluvením, je plně v přítomnosti, v pravdě.“Francis L.Minerve

Speciální pumpování v jógových ásanách spojuje blahodárné účinky jógy s možností pracovat s dechem života – prouděním látek v tkáních. Tím se otevře možnost té nejpřirozenější detoxikace  na světě. Speciální pumpování také rozbíhá lymfu hlavně v uzlinách v podpaží, tedy těch, do kterých ústí glymfatický systém a jeho splachovaný odpad. Nejvíce se toto čistění děje při kvalitním spánku na pravém boku.

Také spánek je díky uvolnění, ke kterému dojde při cvičení, kvalitnější. Následná vitalita přetrvává okolo dvou až tří dní po cvičení. Záleží na vaší hladině vnímání těla a na schopnosti obnovování přirozených mechanismů těla. Často jsou zaznamenávány pocity svěžesti v páteři, které vyústí jednoho dne až do rozšířeného vnímání a spirituální proměny.

 „Vždy jsem dostala i to o co jsem neusilovala, a bylo to báječnější, než to o co jsem usilovala. Jako by něco ve mně vědělo mnohem lépe co je a není pro mě dobré.“ Francis L.Minerve

Thajská masáž se dostala do Kraniosakrální jógy díky svému působení na páteř, kterou díky kývavému pohybu nejen rozkmitává, ale otvírá a uvolňuje. To se děje, když jste masér a dotyk – to je hormonální užité umění. Když se zadíváte na naši společnost a uvidíte, jak málo se dotýkáme, bude Vám jasné, že právě dotek, který umí snižovat hladinu stresového hormonu kortizolu, nám opravdu chybí.

„Žít tak jak se to právě hodí a přitom držet směr, zlatá střední cesta“ Francis L.Minerve

Aplikované meditace se uplatňují jako cvičení pro běžný jógový život, který Vás vede do poznání. Meditace je ponoření do ticha, do světa, kde mlčí smysly, a my můžeme vnímat, kdo jsme. Je to tak jemné, jako byste chtěli na rušné ulici slyšet motýlí křídla. A je to tak blažené, radostné bez příčiny. Meditace je stav, který je několikanásobně lepší než spánek. Naučit se, jak pomocí meditace zvládnout každodenní rušný program nebo třeba burzu, je proto pro život potřebná věc stejně jako zvládat své tendence mysli a emoce.

„Cvičte emoce, jako cvičíte svaly.“ Francis L.Minerve

Kraniosakrální jóga je zde pro všechny. Ať máte či nemáte kondici, zdraví, právě šťastnou mysl, nebo jste mistry hathajógy, stále je co opouštět, zanechávat a nechat se vést ohromnou silou proudu jednoty vesmíru společně. ÓM

„Nemusíte být Buddhou, abyste do svého života vnesli méně utrpení. A přesto, jste už teď osvícení, dokonalí a ani o tom nevíte. Poznejte to a Ego se rozplyne, protože nikdy neexistovalo.“ Francis L.Minerve

Další informace najdete na stránkách kraniosakrální jógy.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

21.04.2017 - 15:44

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám