Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Tibetská kefírová houba: Domácí elixír mládí

Tibetská kefírová houba

Elixír zdraví a mládí, který si snadno uděláte sami doma. To bez přehánění vystihuje tibetskou houbu, unikátní kulturu bakterií a kvasinek, která z obyčejného mléka vytváří nápoj plný vitamínů a probiotik.

Tibetská houba je nápoj podobný kefíru, který pochází od mnichů z tibetských kláštěrů. Snadná příprava a uchovávání jej dělají velmi dostupným, obsah mnoha látek a probiotických kultur podporujících zdraví z něj zase dělají elixír mládí, který lidstvo zná již po staletí.
O kefíru se obvykle mluví v souvislosti s kavkazskými pravoslavnými kmeny, které znají tenhle nápoj už velmi dlouho. Podle legendy jim jej daroval sám prorok Mohamed. Kavkazané od té doby zvláštní houbovitou kulturu bakterií a kvasinek přínosných pro lidskou trávicí soustavu uchovávali jako to nejpřísnější tajemství. Dle jejich učení by totiž odhalením technologie výroby cizincům pozbyl kefír svých léčivých účinků.
K tomu samozřejmě nedošlo, kefír ale přesto svých účinků může pozbýt, a to pokud přijde do styku s kovem. V takovém případě houbovitá kultura zčerná a je nutné ji vyhodit. Stejně na kov reaguje i tibetská houba.

Pořádná porce probiotik

Tibetská houba je kavkazskému kefíru blízce příbuzná, i když nejsou zcela totožné. Silný příznivý vliv na trávicí soustavu a tím na lidské zdraví ale má také. Není divu, říká se přece, že dvě třetiny tělesné imunity spočívají právě v dobře fungující trávicí soustavě. Právě zdravé trávicí ústrojí kefírové nápoje dokážou významně podpořit.
Co tedy takový nápoj z tibetské houby obsahuje? Protože houba sama je unikátní směsí kvasinek a bakterií, v první řadě kefírované mléko obsahuje probiotický život, který je jednou z hlavních podmínek zdravých a čistých střev. Probiotické bakterie a kvasinky pomáhají udržet střevo v pořádku hned dvěma způsoby. Předně tím, že zabraňují, aby se potrava ve střevě usazovala a hnila. Kromě toho ale také ze střev vypuzují jiné typy bakterií, jejichž působení by pro tělo bylo toxické a poškozovalo naše zdraví.

Kromě toho zde najdeme vitamíny skupiny B, které vznikají působením kvasinek. “Béčka” kefír obsahuje včetně poměrně vzácného vitamínu B12, s jehož příjmem mají problém především vegetariáni, protože jeho jediným zdrojem jsou živočišné výrobky.
Vyjmenovávat nemoci, se kterými kefír a tibetská houba dovedou pomoci je nošením dříví do lesa. Díky zvýšené imunitě organismu a zvýšené energii a vitalitě to je prakticky cokoliv, na co si dokážete vzpomenout. Protože kefír má detoxifikující účinky a udržuje organismus čistý, pomáhá výrazně s léčením orgánů, které se vypořádávají s nečistotami v organismu, tedy jater, slinivky, ledvin, sleziny, zlučníku a žlučovodů.

 

Příprava tibetské houby

Tibetská houba vypadá jako malé měkké růžičky květáku nebo jako bílé mírně průsvitné krystalky. Tyto houbičky umístíme do čisté nekovové nádoby s mlékem, asi v množství jednu polévkovou lžíci houbiček na 1/2 litru mléka. Zakryjeme plachtou, která zabrání přístupu nečistot a hmyzu a necháme 24 hodin odležet při pokojové teplotě.
Nápoj vzniká tím, že se bakterie a kvasinky živí čerstvým mlékem, do kterého uvolňují látky zdravé pro lidský organismus. Je proto vhodné občas s nádobou zatřást nebo ji promíchat umělohmotným či dřevěným příborem (nezapomínáme, že kefír nesmí přijít do kontaktu s kovem), aby se k houbičkám dostalo všechno mléko. Mléko použijeme alespoň polotučné, ještě lépe plnotučné, a především čerstvé, rozhodně nesmí být trvanlivé. Čím méně použité mléko prošlo průmyslovým zpracováním jako pasterizace, homogenizace, ap., tím lépe.

Vzniklý nápoj je možné buď rovnou přecedit a pít, nebo tzv. sekundárně fermentovat. Sekundární fermentací tibetská kefírová houba dále kysne, zvyšuje se ale také množství zdravých látek v ní. Sekundární fermentace probíhá tak, že kefír slijeme do plastové nebo skleněné lahve tak, aby v ní zůstala aspoň čtvrtina objemu vzduchu (polovina až tři čtvrtiny lahve kefíru), poté zavřeme. Necháme pracovat buď 2-3 dny při pokojové teplotě. Pokud bychom nápoj umístili do lednice, prodloužíme tuto dobu na týden, za nižší teploty proces probíhá pomaleji. Během sekundární fermentace je dobré několikrát uzávěr otevřít a vypustit nahromaděný plyn, při fermentaci nám totiž ve velkém množství vzniká oxid uhličitý.

Ve chvíli, kdy jsme s kefírem spokojeni, ať už po primární nebo sekundární fermentaci, slijeme jej přes plastové síto či plachtu. Nápoj, který přes síto proteče, pijeme. Houbičky, které zůstanou v sítu, umístíme do umyté nekovové nádoby a celý proces opakujeme od počátku.
Alespoň jednou týdně bychom měli přeceděné houbičky umýt čistou, nechlorovanou vodou. Pokud neprovádíme sekundární fermentaci, rozhodně nemusíme houbičky omývat při každém cedění. Že přišla chvíle k omytí poznáte podle toho, že se na houbičkách vytvoří vrstva slizu, která po propláchnutí vodou okamžitě zmizí.
Vidíte, že tvorba kefíru s tibetskou houbou není žádná velká věda. Pokud budete kefír poctivě krmit kvaltiním čertvým mlékem, měl by se vám každé zhruba tři týdny rozmnožit na dvojnásobek. Nově vzniklé houbičky doporučujeme darovat známým, aby si blahodárné účinky kefíru mohli užít i oni.

Komentáře (3)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

01.08.2014 - 12:13

Načíst další
Načíst další

Komentáře

  1. Tomáš Č. napsal:

    Pití kefíru z tibetské houby je součástí mého každodenního ranního rituálu již rok. Pokud byste někdo měli zájem, rád daruji mladé houbičky, pocházející z našeho dobře opečovávaného chovu. Jsem přesvědčen, že tohoto nenáročného a užitečného mazlíčka si jistě zamilujete.

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám