Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Tři způsoby, jak bojovat proti stresu

Boj proti stresu

Celý den jsme pod neustálou palbou vjemů. Doma je to televize, cestou do práce a z práce hromady lidí v MHD, na ulici venkovní reklamy, v autě rádio. V práci pak následuje shon a jeden úkol za druhým, někdy i ve zcela vražedném tempu. Nedostatek ticha a klidu v kombinaci s pracovním vypětím dokáže vyvolat stres i u těch nejodolnějších lidí. Jak z toho ven?

Když přijde na stres, existuje mnoho způsobů, jak se s touhle mrchou vypořádat. Pokud se na věc podíváme obecně, najdeme tři hlavní skupiny protistresových technik. Za prvé je to prevence stresu a vyhýbání se stresujícím podnětům. Druhou skupinou jsou techniky odolávání stresujícím podnětům, kterým se nelze vyhnout. A nakonec, pokud tohle všechno nestačí, přichází ke slovu způsoby jak se zrelaxovat, když už se přes všechnu snahu ve stresu ocitnete.

Vyhněte se stresujícím podnětům

Pokud se chcete stresu vyhnout, dostaňte do svého každodenního fungování více ticha a klidu. Posloucháte cestou do práce v autě rádio? Zkuste to bez něj. Míváte večer puštěnou jako kulisu televizi? Nezapínejte ji. Vypněte zvonění na telefonu, použijte raději vibrace, nebo telefon čas od času někam úplně odložte a nezabývejte se jím. Pokuste se mít své tiché chvilky, které vám pomohou se vnitřně zklidnit, takové okamžiky jsou totiž proti stresu tou nejlepší prevencí.

Jak odolat v nepříjemné situaci?

Někdy se ovšem stane, že se stresující situaci vyhnout prostě nelze. Pokud se vám to přihodí, můžete se, dovolují-li to okolnosti, pokusit stresující vlivy omezit prací se svou pozorností. Představte si například, že jste na místě, kde je velký hluk. Vnímání svého okolí můžete změnit tím, že se začnete vědomě soustředit jen na některý zdroj ruchu, například nezřetelný rozhovor v dálce, zvuk vrtačky, zvonění tramvaje nebo vrčení jejího motoru. Svou pozornost také můžete mezi různými zvuky postupně přenášet, vždy se ale v jednu chvíli soustředit pouze na jeden.

Druhou možností je využití dýchacích cvičení Tato technika je použitelná nejen během stresující situace, ale hodí se i pro následnou relaxaci. Pomalým hlubokým dýcháním zpomalíte svůj tep a celkově se uvolníte a zrelaxujete. Pokud dýchání používáte pro dodatečné uklidnění po stresující situaci, přidejte k němu některý vhodný vonný olej. Účinek hlubokého dýchání tím ještě znásobíte. Mnohé vonné oleje působí přímo na nervovou soustavu a stres tak pomáhají napravit přímo u zdroje.

Uvolněte svaly procvičením

Stres není jen psychickou záležitostí, ale má i své fyzické projevy. Vždy jej doprovází zvýšené napětí (někdy až ztuhnutí) svalů. Pokud se naučíte své svaly uvolnit, ulevíte si tím i od stresu, který k jejich ztuhnutí vedl. Začněte u nohou a cestou vzhůru postupně několikrát zatněte a po chvíli držení zase uvolněte všechny svaly, od prstů u nohou, přes lýtka a stehna až na vršek trupu. Zatnutí by mělo trvat několik vteřin, poté povolte, zatněte znovu, povolte a přesuňte se k další svalové skupině až se od nohou dostanete až k zádům a krku. Pokud si tohle kolečko dáte od nohou až po hlavu dvakrát za sebou, uvidíte, že se teď už mírně unavené svaly příjemně uvolní a spolu s tím ustoupí i stres.

Vědecké studie ukazují, že proti stresu velice příznivě působí i cvičení jógy.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

01.08.2014 - 11:51

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám