Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Já a jóga – Richard Holický – Dům jógy

S jógou jsem se porpvé setkal díky rande s jogínkou, která mě dotlačila na lekci řka: “dělej něco pro své zdraví.” Protože jsem se dosud “ozdravoval jen fotbalem” a jogínka se mi moc líbila – tak jsem šel. To mi bylo 19 let. Jógu vedl pán celý v bílém – něco mezi císařovým pekařem a a primářem Sovou. Moc mě to nebralo – spíš jsme koukal po holkách. Byl jsem tam kromě toho “primáře” jediný chlap.

Později, asi tak ve 23 letech jsem již jógu vyhledal záměrně. Z fotbalu mě bolel celý člověk a potřeboval jsem rehabilitaci. Koupil jsem si knihu od Andre van Lysebetha, která byla jedna z mála co se za “ totáče” ocitly na jógovém trhu. Později jsem začal chodit do kurzu jógy a měl jsme štěstí na guru – jistou Marušku, která do hodin cvičení zařazovla i “duchovno” Jezdili jsme s jogínama na víkendy do chaty v Brdech a bylo to moc fajn. S Maruškou tam vedl kurzy ještě lektor Petr, který nám jednou při relaxaci pustil kazetu o dýchání. Pan Moravec ( herec) hlubokym hlasem promlouval: Vaše tělo je příjemně uvolněné, dýchejte zhluboka…vnímejte svůj dech.. je jako příliv a odliv…ještě jednou se nadechněte…a VYDECHNĚTE NAPOSLED:o)))) A bylo po relaxaci. Brzy tu kazetu stáhli z prodeje.

Ale na jednom tomhle víkendu jsem zažil své první “samahdi” (… takové vnitřní pochopení). Wikipedie tomu říká: intuitivní vhled do podoby skutečnosti. Seděli jsme v místnosti provoněné dřevem – bylo nás tam asi 20 a v tichosti jsme meditovali. Já jsem byl vzadu v místnosti a oknem vnikal do místnosti sluneční paprsek.. najednou jsem začal vnímat lidi okolo sebe jako celek a začal v sobě cítit něco překrásného. Nedá se to přesně popsat slovy… jako kdyby mnou ve vteřině proběhla jakási moudrost a pochopení souvislostí. Začal jsem jógu milovat.. a trvá to dodnes. Líbí se mi, že to není ani politika, ani náboženství.. líbí se mi, že jóga respektuje možnosti a svobodu každého jedince. Je bezpečná, moudrá, laskavá a štědrá… čím víc budete připraveni si vzít.. tím více dostanete:o)

O autorovi:
Richard Holický je lektor jógy II.tř. s licencí pořádat veřejné školy jógy.
Má bohatou praxi s různými věkovými skupinami, od dětí po seniory.
Organizuje workshopy zabývající se aplikací východních nauk – hlavně jógových technik na duševní a tělesné zdraví člověka.
Jako např.:Jóga pro zdravá záda, Soft-jóga, meditační techniky, Muzikoterapie a další…
Absolvent pětiletého kurzu japonského Shiatsu s akreditací. Držitel diplomu Silva mind kontrol.

Dále je autorem : Kurzu jógy pro začátečníky a Meditačních nedělí pořádaných v Domě jógy.
http://www.andel.dum-jogy.cz/clanky/182-meditacni-nedele.html
http://www.andel.dum-jogy.cz/clanky/138-kurz-klasicke-jogy.html

Praktikuji klasickou jógu dle André van Lysebetha: Ásány a jejich série. Např:

  • Pozdrav slunci, Pozdrav měsíci, Rišikéšská sestava
  • Vlastní sestavy s afirmací
  • Dechová cvičení v kooperaci s pohybem
  • Meditační techniky a meditace v pohybu
  • Nové formy jógy – např. Joga pro zdravá záda, Soft- joga
  • Vztahy dle Jin-Jang
Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

30.06.2014 - 12:05

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám