Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Blog: Guna “pouto” – kvalita, schopnost, vlastnost

Prakriti – kosmický zákon – skládá se z Gun- jejich disharmonie tvoří a kontrolují hmotnou i nehmotnou manifestaci Ovládají také Pancha Kosha -překrytí Atman klamnou identifikací s úrovněmi osobnosti Přirozeností těla je dominance tamas, mysli rajas, anandamaya kosha sattva.
Sattva – světlo, blaho, dobrotivost
Rajas – vášeň, pohyb, změna
Tamas – setrvačnost, nečinnost, temnota
Shanta vritti – mír, pokoj, vyrovnanost, harmonie
Ghora vritti – nižší emoční reakce -zlost atd…
Moodha vritti – ledabylost, ospalost, otupělost

Yoga kultivuje Sattvu ve všech úrovních osobnosti. Využívá k tomu sílu Rajas, kterou systematickými postupy pod vedení Guru snižuje stav Tamas. Také chakry jsou pod vlivem gun, což zásadně ovlivňuje jejich funkci a vnímání jednotlivce. Pouze sattvickými chakrami může prostoupit Kundalini Shakti (využití latentního potenciálu mozku). Společnost je tamasicko-rajasická, většina sadhaka rajasicko-sattvická.

Stupně transformace:
Tamasic Tamas/Rajasic Rajas/Tamasic Rajasic Rajas/Sattvic Sattva/Rajasic Sattvic

Sattva
Stav pravdy, prostoty a vyrovnanosti v činnosti, čistoty, osvícení, světla. Rovnováha, lehkost, ryzost vnímání, jednoduchost. Jádro učení se a probouzení vědomí. Odvaha, otevřenost srdce, touha po pravdě. Hledání a přijímání znalosti. Hledání příležitosti býti nápomocen. Přesné myšlení, intuitivní a moudré. Pozitivní emoce založené na víře. Lidumilné a etické tužby. Činnost ve prospěch všech. Vede k osvícení, skutečné přirozenosti. Rozlišení skutečnosti od pomíjivosti. Satbilní mysl, prožitek vnitřní rozkoše, jednoduchost života, spokojenost s tím, co je. Sebereflexe, sebepoznání, intuice, inspirace, klid, pokoj. Potěšení i utrpení ostatních považuje za své.
Sattvapatti – totální čistota mysli i srdce – 4.krok v cestě za Jnana- intuitivní znalost

Rajas
Síla aktivující Mala „neřesti“ mysli:
Kama (vášeň), Krodha (zlost), Lobha (chamtivost), Moha (lpění), Matsara (závist)
Usazování energetických otisků Samskara. otroctví kruhu života a smrti Samsara.
Nestálost, touha po změně, nespokojenost, potřeba práce, nestálost, povrchnost, konzumní přístup. Potřeba společnosti, komunikace. Tendence hledat chyby a nedostatky. Rajasická mysl odděluje a jeví pluralitu. Stav změny, pohybu a aktivity v kombinaci se zapojením ega- samolibosti, sobectví- hledání osobního prospěchu. Základ všech změn ve světě, těle i mysli. Spád, změna, pohyb, síla, energie, roztěkanost, neklid. Racionální a přiměřené přemýšlení. Pozitivní myšlení pokud je vše v pořádku. Osobní ambice, ego, úsilí, elán. Aktivity vedoucí k uspokojení chtění a ctižádosti.

Tamas
Stav nečinnosti a nevědomosti. Stálost, letargie, lenost. Únava, otupělost, lhostejnost, stagnace. Nečistota, nemoc, nevědomost, zatemnění. Hledání přežití. Přemýšlení je nelogické, netolerantní, fanatické. Emoce negativní založené na přežití. Obranná, ublížená pozice s možností násilí. Pravděpodobnost změny je blokovaná, protože Tamas je zdrojem stagnace.

STRAVA PODLE GUN
Sattva
Čerstvé, šťavnaté, lehce stravitelné, mastné, výživné, sladké (škrob) a chutné.
Rajas
Hořké, kyselé, slané, trpké, sladké (cukr) a suché.
Tamas
Oschlé, staré, zvadlé, bez chuti, nedobré.

Komentáře (0)
Yogapremananda

22.03.2011 - 11:46

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu